Bilgi Rehber

Ukrayna coğrafya ve iklim özellikleri

Ukrayna'nın yüzey alanının çoğu, Karadeniz'in hemen kuzeyindeki bozkır benzeri bölgedir. Ukrayna'nın verimli ovalar (ya da stepler ) ve yaylalardan oluşur . Arazi kullanımı açısından, Ukrayna'nın% 58'i ekilebilir tarım arazisi olarak kabul edilir; mahsüller % 2, daimi otlaklar % 13, orman ve ormanlık alanlar% 18'i,% 9'unda diğer bitkiler bulunmaktadır.

Ukrayna coğrafyası , ülkenin bir ucundan diğerine büyük ölçüde değişmektedir.
Ukrayna’nın Doğu Ovası’nda yer almaktadır .
Ukrayna, Federasyonu’ndan sonra Avrupa’nın ikinci en büyük ülkesi.
Bölgenin çeşitli coğrafyası yaylalardan alçak alanlara kadar çeşitli coğrafi özellikleri taşır, iklim aralığıda çeşitlilik gösterir..

Avrasya Bozkırı Ukrayna

Ukrayna’nın Doğu Avrupa’da stratejik bir konumdadır: ’in kuzey kıyılarında ve Azak Denizi boyunca uzun bir sahil şeridine sahiptir.

Ukrayna sınır komuşuları

Polonya , Slovakya, Macaristan , kuzeyde Beyaz Rusya , Moldova, Romanya, Rusya’dır. . Ukrayna’nın toplam Coğrafi alanı 603.550 kilometre karedir. Ukrayna’nın kara sınırı toplamda 4.558 km’dir. Beyaz Rusya, Belarusya 891 kilometre, Macaristan 103 kilometre, Moldova 939 kilometre, Polonya 428 kilometre, Romanya 169 kilometre, Rusya 1,974 kilometre ve Slovakya 90 kilometre. Ukrayna güneyde 3,783 kilometre sahil şeridi ile sınırlanmıştır. Rusya ile sınır ülkenin en uzun sınırı – Azak Denizi boyunca ilerliyor.

Ukrayna Coğrafyası

Bölgenin büyük bir kısmı Büyük Avrupa Ovası’nda yer alırken, batı bölgelerinin ve güney bölgelerin bazı kısımları Alpin sistemindedir . Genel olarak Ukrayna iki farklı biyondur : kıtanın ortasına doğru karışık orman ve Karadeniz kıyısına doğru bozkır . Başlıca iller arasında Polesian Ovası , Dinyeper Ovası , Volhynia-Podolie Yaylası, Karadeniz-Azov Ovası, Donets-Azov Yaylası, Orta Rusya Yaylası , Karpatlar ve Pannonian Havzası yer almaktadır .

Batı bölgeleri, Karpat Dağları’nın dağ benzeri bir kesimine, Polonya, Ukrayna ve Romanya’ya uzanan Doğu Karpatlar bölümüne sahiptir. En yüksek tepe noktası 2,061 metre uzunluğundaki Hoverla’dır. Dağlar batıda, Ukrayna’nın güney ucunda Azak Denizi ile sınırlıdır. Batı bölgesi, Karpat Dağları‘na sahiptir ve Donetsk Sırtı’ndan gelen bazı erozyona uğramış dağlar, doğuda Azak Denizi’ne yakındır. Ukrayna’daki deniz seviyesinden en yüksek nokta 2,061 metre ile Hoverla Dağı’nın zirvesidir.

Ukrayna’nın yüzey alanının çoğu, Karadeniz’in hemen kuzeyindeki bozkır benzeri bölgedir. Ukrayna’nın verimli ovalar (ya da stepler ) ve yaylalardan oluşur . Arazi kullanımı açısından, Ukrayna’nın% 58’i ekilebilir tarım arazisi olarak kabul edilir;  mahsuller için% 2, daimi otlaklar % 13, orman ve ormanlık alanların% 18, % 9’unda diğer bitkiler bulunmaktadır.

Ukrayna’nın fizyolojik özellikleri 

Ukrayna’nın çoğu deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 175 metre olan düzlüklerden oluşmaktadır. Batı ve en güneyde dağlarla çevrilidir. Ülkenin ovalarının geniş alanları Doğu Avrupa Ovası’nın güneybatı kesiminde yer almaktadır. Düzlükler Doğu Avrupa kratonunun düzensiz kristalize tabanının neden olduğu çok sayıda yayla ve alçak araziye sahiptir .

Ukrayna’nın Ovaları , yaylaları, platoları ve dağları

Büyük Avrupa Ovası (alt bölge Doğu Avrupa Ovası ), Volhynia-Podillia Yaylası (Volhynia-Podillia Yaylası), Volhynian Yaylası, Podolian Yaylası, Küçük Polesia Ovası, Khotyn Upland ( Moldavya Yaylası’nın bir parçası), Roztocze, Sian-Dniester Ovası, Karpatlı eteklerinde, Polesian Ovası, Dinyeper Yaylası, Dinyeper ovaları, Orta Rus Yaylası, Donets-Azov Platosu
Karadeniz-Azov Ovası, Karadeniz ovaları, Ovası, Azov Ovası, Transcarpathian Ovası ( Büyük Macar Ovası’nın uzantısı, Doğu Pannonian Havzası’nın bir parçası), Doğu Karpatlar ( Karpat Dağları’nın bir parçası), Dış Doğu Karpatlar (daha Doğu Beskids ve Ukraynalı Karpatları ), İç Doğu Karpatlar (daha fazla Vihorlat-Gutin Bölgesi ), Dağları

Nehirler
Ukrayna toprakları Karadeniz ve Azak Denizi’nin suları ile sınırlanmıştır. Nehirlerin% 95’inden fazlası, bu iki deniz drenaj havzasının bir parçasıdır. Birkaç nehir Baltık Denizi havzasının bir parçasıdır. Ukrayna’da yedi büyük nehir vardır: Desna , Dnipro , Dnister , Tuna , Prypiat , Siverian Donetsk ve Güney Buh, Kalmius nehri.

Ukrayna’da yıllık ortalama sıcaklık (° C) ve yağış (mm), 2005 ila 2012

İklim

Ukrayna, subtropikal bir iklime sahip olan Kırım’ın güney kıyısı hariç, çoğunlukla ılıman bir iklime sahiptir . İklim, Atlantik Okyanusu’ndan gelen ılıman sıcak ve nemli havadan etkilenir. Yıllık ortalama sıcaklıklar kuzeyde 5.5–7 ° C (41.9–44.6 ° F), güneyde 11–13 ° C (51.8-55.4 ° F) arasında değişir. Yağış orantısız olarak dağılır; batı ve kuzeyde en yüksek, doğu ve güneydoğuda en düşüktür. Batı Ukrayna, özellikle Karpat Dağları’nda yılda yaklaşık 1200 milimetre yağış alırken, Kırım ve Karadeniz kıyı bölgeleri yaklaşık 400 milimetre (15,7 inç) almaktadır. [2]

 

Ukrayna’daki yedi büyük şehir için günlük ortalama maksimum ve minimum sıcaklıklar
yer               Temmuz (° C)  Ocak (° C)
             25/16                 -1 / -6
       26/16                 -2 / -7
Dnipro        28/18                  0 / -5
        27/18                  2 / -2
Donetsk      27/16                -1 / -6
Zaporizhia  28/16                -0 / -5
             24/13                 0 / -6

Ukrayna Doğal kaynaklar

Ukrayna’da önemli doğal kaynaklar şunlardır: demir cevheri, kömür, manganez, doğal gaz, petrol, tuz, kükürt, grafit, titanyum, magnezyum, kaolin, nikel, cıva ve ekilebilir arazi.

Çevre sorunları, Ukrayna içme suyu sorunu

Ukrayna’nın birçok çevre sorunu var. Bazı bölgelerde yeterli içme suyu kaynağı bulunmamaktadır. Hava ve su kirliliği, Çernobil Nükleer Santrali’nde meydana gelen 1986 kazasından kaynaklanan ve kuzeydoğudaki ormansızlaşmanın yanı sıra radyasyon kirliliğini de etkilemektedir.

Ukrayna oblastlar: Kiev, Chernihiv, Dnipro, Donetsk, Kharkiv, Lviv, Odessa, Sevastopol, Uzgorod,  , Akmescit, Ivano-Frankivsk, Sumy, Svyatogorsk, Çernobil , , Lutsk

%d blogcu bunu beğendi: