Bilgi Haber İş Dünyası

Ukrayna Süreli ve Süresiz Oturum İzinlerini Çipli Kart Şeklinde Vermeye Başladı. Nataliia Berezovska yazdı.

Ukrayna'da daha önceden defter/pasaport şeklinde verilen süreli ve süresiz oturum izinleri bilinen adıyla posvidkalar artık çipli kart şeklinde veriliyor.

4 Aralık 2018 yılından itibaren Devlet Göç İdaresi, biyometrik (çipli) süresiz oturum izni için yabancılardan ve vatansız kişilerden başvuru almaya başlamıştır. Daha önceden defter/pasaport şeklinde verilen süreli ve süresiz oturum izinleri (posvidka) artık çipli kart şeklinde verilmeye başlandı.

2018 Eylül ayından itibaren yabancılar süreli oturum izinlerini çipli kart şeklinde almaya başlamıştı. Ancak süresiz oturum izinleri hala defter şeklinde verilmekteydi. İlk etapta sadece çipli kartlar sadece süreli oturumlar için verilmekteydi. Ancak  4 Aralık 2018 tarihinden itibaren Ukrayna’da herkese süresiz oturum izinleri çipli kart şeklinde verilecek.

Ukrayna için oturum izni almak isteyenleri nasıl bir süreç bekliyor?

Oturumu izninin alınabilmesi için, başvuru sahibinin, gereken belgeleri toplaması ve Ukrayna’daki yasal ikamet süresinin bitiminden en geç 15 iş günü önce Devlet Göç İdaresine gelmesi gerekmektedir. Ancak süresiz oturumuna başvurmak için ilk başta Göçmenlik izni almak gerekmektedir.

Şu andan itibaren süresiz oturumuna başvuru prosedürü sırasında kişinin parmak izlerinin taranması, fotoğraf çekilmesi ve elektronik imzasının oluşturulması gerekmektedir.

Süresiz oturum izni, 10 ar yıllık periyotlar halinde verilmektedir. Çipsiz (elektronik olmayan) oturum izinleri ise sahip kişileri 25 ve 45 yaşlarına vardıklarında değişime tabidir.

Yazan: Nataliia BEREZOVSKA-Elephant Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı Noter Onaylı Yeminli Tercümanı

Ukrayna’da süreli ve süresiz oturum izni hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler.
Elephant Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı web sitesine göz atabilir.
Ukrayna oturum izni– https://elephantarchitecture.com/hizmetlerimiz/ukrayna-oturum-izni/


Atakan İldemir ile ‘Ukrayna’da girişimcilik’ üzerine söyleşi

 

Etiketler
%d blogcu bunu beğendi: