Eğitim Ukrayna Üniversiteleri

Kiev Taras Shevchenko Ulusal Üniversitesi

1834 yılında felsefe eğitimi veren bir okul olarak kurulan Kiev Taras Shevchenko Ulusal Üniversitesi - Taras Shevchenko National University of Kyiv, Ukrayna’nın en iyi üniversitelerinden biridir.

1834 yılında felsefe eğitimi veren bir okul olarak kurulan Taras Shevchenko Ulusal Üniversitesi – Taras Shevchenko National University of Kyiv, ’nın en iyi üniversitelerinden biridir.

Kiev Taras Shevchenko Ulusal Üniversitesi – Taras Shevchenko National University of Kyiv

Araştırma üniversitesi olarak gösterilen Taras Shevchenko National University of Kiev, akademik alanda elde ettiği başarılar ile adından sıkça söz ettirmektedir. Beraber çalıştığı akademisyenlerin yürüttüğü araştırmalar çok sayıda ödülle ödüllendirilmiştir.

Dünyanın dört bir yanından öğrenciye eğitim veren okulda toplamda 14 fakülte bulunmaktadır. Kuruluşundan bu yana okul defalarca isim değiştirmiştir.

Günümüzdeki isim ise 21 Nisan 1994 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Leonid Kravchuk tarafından verilmiştir.

Üniversitenin 57 ülke ile eğitim ortaklığı anlaşması bulunmaktadır. Her yıl onlarca üniversiteden akademisyen ve eğitimci araştırmalara katılmak ve ders vermek için üniversiteye gelmektedir.

Kiev Taras Shevchenko Ulusal Üniversitesi Fakülteleri, bölümleri ve akademik altyapısı

Kiev Taras Shevchenko Ulusal Üniversitesi’nde 13 fakülte bulunmaktadır: Coğrafya, İktisat, Tarih, Sibernetik, Matematik ve Mekanik, Sosyoloji, Bilgi Teknolojisi, Radyo Fiziği, Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri, Psikoloji, Fizik, Felsefe, Kimya, Hukuk.

Kiev Taras Shevchenko Ulusal Üniversitesi’nde 8 Enstitü (Askeri Akademi, Yüksek Teknoloji Merkezi, Gazetecilik Enstitüsü, Jeoloji Enstitüsü, Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, Lisansüstü Eğitim Merkezi, Dilbilim Enstitüsü ve Devlet Güvenlik Müdürlüğü) ve 1 Eğitim ve Araştırma Merkezi (Biyoloji Enstitüsü), 2 Kolej (Optik ve Mekanik Koleji, Jeolojik Araştırma Koleji), Ukrayna Fiziksel ve Matematiksel Lisesi bulunmaktadır.

Kiev Taras Shevchenko Ulusal Üniversitesi, Ukrayna Çalışmaları Merkezi, Jeoloji ve Zooloji Müzesi, Üniversite Tarihi Müzesi, Arabuluculuk Dilbilim Müzesi, Bilişim Merkezi, Astronomik Gözlemevi, yayın ve reprografi birimi de dahil olmak üzere bir dizi başka tesise sahiptir. Kiev Üniversitesi ve Maksymovych Akademik Kütüphanesi’nde 3,362,359 belge örneği bulunmaktadır.

Kiev Taras Shevchenko Ulusal Üniversitesi’nde yurt imkanları

Öğrenci yurtları, konforlu yurtlar, bilgisayar kulüpleri, spor tesisleri, kafeteryalar ve dans salonları bulunan bir kampüs tarafından sağlanır. Sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik etmek için, Üniversitenin Dnipro nehri kıyısında hem sağlık spası hem de spor tesisleri bulunmaktadır.

Bugün, Üniversitenin 57 ülkeden 227 yabancı eğitim ve bilimsel kurum ile ikili ortaklık anlaşmaları bulunmaktadır. Araştırmaya, konferanslara katılmak ve konferans vermek için yılda 32 ülkeden 180 yabancı akademisyen ve öğretim üyesi üniversiteyi ziyaret ediyor. Her yıl 1500’den fazla öğretim görevlisi, araştırmacı ve öğrenci yurtdışına seyahat ediyor

Kiev Taras Shevchenko Ulusal Üniversitesi’ne Başvuru Koşulları

Taras Shevchenko National University of Kiev, sınav şartı taşımamaktadır. Yani liseden mezun olup üniversite için Kiev’de eğitim alabilirsiniz.

Üniversitede yoğunluklu eğitim dili Rusçadır. Öğrencilerin dil seviyelerinin akademik yeterliliğe sahip olduğunu kanıtlayacak belgelere sahip olmaları gerekmektedir.

Lisans ve yüksek lisans bölümleri arasında İngilizce ve Ukraynaca dilinde eğitim veren bölümler de bulunmaktadır.

Taras Shevchenko National University of Kiev, Rus Dili ve Edebiyatı, Uluslararası İlişkiler ve Kimya bölümlerinde ÖSYM ile denktir. Her yıl 15 kişi için kontenjan açılmaktadır. Üniversiteye eğitim için gelen öğrenciler konaklama fırsatına da sahipler.

Okulun kendine ait yurdunda 2 kişilik odalarda kalabilmektedirler. Okula başvuru sırasında lise diploması sureti, transkript ve pasaport fotokopisi yeterli olmaktadır. Üniversitenin hangi bölümünü tercih ederseniz edin hazırlık sınıfı okumanız gerekmektedir.

Kiev’de Yaşam Koşulları

Kiev yaşaması oldukça rahat, refah düzeyi oldukça yüksek bir şehirdir.

Ukrayna, ülkemize göre oldukça ucuz hayat fırsatları sunan bir şehirdir. Eğitim hayatınız süresince okulla beraber çalışmak istediğiniz halde neredeyse eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayacak kadar para kazanabilirsiniz.

Öğrenciler okulun sunduğu yurt fırsatlarından yararlanmak istemezlerse otel ve apart daire seçeneklerini de değerlendirebilirler. Kiev’de 30 dolardan 300 dolara kadar uzanan bir yelpazede konaklama seçenekleri bulunabilir.

Kiev’de ulaşım metro hattı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Şehrin her yanına ulaşan metro hattı sayesinde şehrin dilediğiniz bölgesinde konaklayabilirsiniz.

Kiev’de İngilizce bilen kişi sayısı neredeyse öğrencilerle eşittir. Bu sebeple İngilizce eğitim alsanız dahi Rusça veya Ukraynaca öğrenmeye çalışmanız tavsiye edilmektedir.

Öğrenciler ve yaşayan halk tarafından sıkça ziyaret edilen Nezalezhnosti Meydanı, eğitim hayatınız boyunca sıkça ziyaret edeceğiniz yaşam bölgelerinden biri olacaktır. Çokça sayıda mağaza, restoran ve otel bu meydanda yer almaktadır.

Meydanda yer alan en büyük alışveriş merkezi Glabus’tur. İçerisinde kıyafetten, ev eşyasına varana kadar her şey bulunabilir. Şehirde bildiğimiz büyük markaların mağaza ve yiyecek zincirleri de bulunmaktadır.

Rus mutfağı gibi Ukrayna mutfağı da Türk mutfağı ile benzerlikler taşımaktadır. Yine de market alışverişi yapılırken ürünlerin etiketlerine dikkat etmenizde fayda vardır. Şehirde yer alan sanat merkezleri boş vakitlerinde öğrencilerin sıkça ziyaret ettiği yerlerdir.

Şehirde muhteşem güzellikte opera binaları ve tiyatrolar bulunmaktadır. Şehirdeki birçok noktaya yürüyerek ulaşmak mümkündür.

Kiev’de gece hayatı da oldukça hareketlidir. Turistlerin gece hayatı için tercih ettiği Ukrayna şehirlerinin başında Kiev gelmektedir. Şehirde dolaşırken dil bilmemenize rağmen kolaylıkla yönünüzü bulabilirsiniz. İnsanlar dil bilmemelerine karşın oldukça sempatik ve yardımseverdir.

Kiev’e üniversite eğitimi için gelen öğrenciler, üniversite eğitimi için Kiev’i tercih ettikleri için oldukça memnun olmaktadırlar.

Daha fazla bilgi için

http://www.knu.com.ua

10 maddede Ukrayna eğitim için neden cazip bir seçenek?

Etiketler
%d blogcu bunu beğendi: