Admission Procedure
Eğitim

Ukrayna’da üniversiteye kayıt olmak için gerekli belgeler

Ukrayna’da toplam 312 üniversite vardır. Bu üniversitelerin tamamı Tüm Avrupa Birliği tarafından tanınırken kaliteli olduğu kabul göre yaklaşık 90 üniversite YÖK tarafından tanınmaktadır.

Dünya genelinde en ekonomik fiyatlarla eğitim alınabilecek Ülke olan ’da sadece lise diploması ile okullara %99 oranla kabul almak mümkün.

Ukrayna’da Uluslararası olarak kabül gören toplam 312 bulunmakta olup 2017 verilerine göre 70 bin yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Ukrayna’ya gelen yapancı öğrenciler genelde havacılık, denizcilik, fizik ve sağlık bölümlerinde eğitim alma amaçları ile gelmektedir. Ukrayna’da uluslararası enstitüler tarafından yapılan değerlendirmelerde dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite içerisinde toplam 4 Üniversite mevcuttur.

UKRAYNA KESİN VE ÖN KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

1- LİSE DİPLOMASI VEYA ÜNİVERSİTE DİPLOMASI ( APOSTİLLİ)

2- LİSE VEYA ÜNİVERSİTE TRANSKRİPTİ (APOSTİLLİ)

3- FORMÜL-A BELGESİ (NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINABİLİR DOĞUM BELGESİDİR.) (APOSTİLLİ)

4- SAĞLIK RAPORU (AİLE HEKİMİNDEN) (APOSTİLLİ)

5- HİV TESTİ (AIDS)

6- PASAPORT ASLI ( EN AZ 2 YIL GEÇERLİ OLMASI GEREK)

7- 2 ADET BİOMETRİK VESİKALIK FOTOĞRAF

8- VİZE İÇİN GEREKLİ OLAN VEKALETNAME

Notlar:

1- Sağlık raporu ve Hiv testi vize başvurusunda gerekli olduğundan dolayı ve konsolosluğun son 3 ay içerisinde alınan testleri kabul gördüklerinden dolayı bu belgelerin Temmuz ayının ilk haftasında alınması ve Yetkili danışmanımıza teslim edilmesi gerekir.

2- Apostil işlemleri kaymakamlık veya valilik tarafından yapılmakta olup, noter tasdikli belgelere yapılan Apostiller Ukrayna Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Bu sebeple tüm belgelerin orijinallerine Apostil yapılması gerekmektedir. Eğer kaymakamlık veya valilik tarafından Apostil yapılamayacağı söylenirse, sağlık raporunu Toplum Sağlık merkezinden, diploma ve transkripti ise İlçe Eğitim Müdürlüğünden onaylatarak apostil işlemleri yapılabilir.

3- Nüfus müdürlüğünden nüfus kayıt örneği alınmamalıdır. Formül A belgesi alınmalıdır. Formül A belgesi almak istiyorum dediğin taktirde yetkili formül a belgesi verecektir.

4- Sağlık raporunun Tam Teşekküllü olmasına gerek yoktur. Aile hekiminden basit bir sağlık raporu yeterli olacaktır.

5- HIV testi için Apostil gerekli değildir.

Etiketler
%d blogcu bunu beğendi: