Genel Kültür-Sanat

Yaşlı çiftin evinde tesadüfen ortaya çıkan paha biçilemez tablo Ukrayna’ya dönüyor

Mikhail Panin'in bir resmi “Oprichina'dan* Önce Korkunç İvan'ın Gizli Ayrılışı”. ABD ve Ukrayna yetkililerine göre, II. Dünya Savaşı sırasında çalınan ve daha sonra bir Connecticut Eyaletinde bir evde onlarca yıl geçiren bir tablo, Ukrayna'daki bir sanat müzesine geri dönecek.

Mikhail Panin‘in bir resmi “Oprichina’dan* Önce Korkunç İvan’ın Gizli Ayrılışı”. ve Ukraynalı yetkililere göre, II. Dünya Savaşı sırasında çalınan ve daha sonra bir Connecticut Eyaletinde bir evde onlarca yıl geçiren bir tablo, ’daki bir sanat müzesine geri dönecek.

Emekli ABD’li bir çift, David ve Gabby Tracy, uzun süre resmi evlerinin duvarında sergiledi, ancak her zaman resmin bir kopya olduğunu düşündüler.
Tabloda, Rus çarı Korkunç İvan Kremlin’den gizlice at sırtında çıkarken resmi ediliyor.

David Tracy’nin 1987’de satın aldığı evde resim bırakılmıştı. Evin önceki sahibi çiftte, resmin 1962’de İsviçreli bir adamdan evi satın aldıklarında tablonun orada asılı olduğunu söyledi.

Tracy ve karısı bölgedeki başka bir eve taşındığında, yeni eve tabloya uygun büyük bir oda eklemek için 37.000 $ fazla ödediler.
Fakat geçen yıl Maine’de bir apartman dairesine taşınmayı planladıkları için, resmin oraya uymayacağını fark ettiler. Yaklaşık 5.000 $ değerinde değerlendirilen eseri satmak için Washington yakınlarında bir müzayede şirketi ile anlaştılar.

Mikhail Panin; Korkunç İvan’ın ‘Ivan Grozni’ Gizli Gidişi

Müzayede evi tabloyu kataloğuna ekledikten sonra müzayede çalışanları Ukrayna’daki bir sanat müzesinden bir e-posta aldı.
E-posta “Dikkat! “Korkunç İvan” tablosu , 1941 yılına kadar Dnepropetrovsk Sanat Müzesi’nin koleksiyonundaydı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında çalındı ​​” diye yazıyordu ve “Bu resmin açık artırmada satılmasının durdurulması talep ediliyordu”

II. Dünya Savaşı’nda çalınan ve bir bir ABD eyaleti olan Connecticut’da bulunan resim, Ukrayna‘daki sanat müzesine iade edilecek. , eserin işgali sırasında çalınan 1911 yağlıboya olduğunu söyledi.
Müze, tabloyu “Oprichina’dan Önce Korkunç İvan‘ın Gizli Ayrılışı” başlıklı Mikhail Panin’in 1911 eseri olarak belirledi. Tablo 1941 yılına kadar Ukrayna Dnepropetrovsk müzesinde sergileniyordu, ancak Nazilerin kenti işgali sırasında kayboldu.

FBI yetkilileri 1962’de Ridgefield evini satan İsviçreli adamın izini sürdüler. 1946’da İsviçre Ordusunda görev yapan sonra ABD’ye taşınan adam 1986’da öldü. Tablonun son sahibi olan Gabby Tracy, onun tabloyu nasıl elde ettiğini bilmediğini söyledi.

Çalındığını öğrendikten sonra Tracy çifti, resmin Ukrayna’ya iade edilmesi konusunda anlaştılar. Hikaye özellikle Slovakya’da doğan ve Soykırımı’ndan kurtulan Gabby’yi etkiledi. Gabby’nin Babası Samuel Weiss, toplama kampında ölmüştü.

Gabby, “Geri döneceği konusunda hiçbir zaman bir soru olmadı. Bu deneyimi yaşamak zorunda kalmamız çok üzücü” dedi. “Bu tabloyu güvende tutmak için çok endişelenmem gerekirdi.”
ABD’li Avukat Jessie Liu, Cuma günü yaptığı açıklamada, “II. Dünya Savaşı sırasında kültürel mirasın yağmalanması trajikti ve bu tür eşyaları hak sahiplerine iade etme çabalarına yardımcı olmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Ukrayna elçiliğindeki yetkililer, Tracy çiftine ve resmin kurtarılmasına yardımcı olan ABD yetkililerine teşekkür etti. Sözcüsü Natalia Solyeva ‘dan yapılan açıklamada, iki ülkenin çalınan kültürel değerlerin toparlanmasında ilk defa birlikte çalıştıkları söylendi.

  • Opriçnina, ’da 1565- 1572 Korkunç İvan döneminde kurulmuş Çarlığa bağlı gizli polis teşkilatıdır. Görevleri Çar’a muhalif Rus aristokratlarının mallarını müsadere etmekti. Siyah üniformalı, bellerinde bir köpek kafası ve bir süpürge taşıyan opriçniler uzun yıllar Rus ahalisini dehşet içinde tuttular.

Ukrayna’nın en önemli 11 çağdaş sanatçısı

%d blogcu bunu beğendi: