Gezi Rehberi Haber

Avrupalı turistler, Ukrayna’yı bu yıl da tercih etmedi

Ukrayna dünyanın farklı ülkelerinden gelen turistler için çok umut verici bir yer. Antik Yunan kentlerinin kalıntıları, eski mimari eserleri, farklı mevsimlerde farklı iklim manzaraları olan bir yer. Avrupalıların neden ukrayna'yı tercih etmedikleri Ukrayna'da sıkça tartışılan konulardan biri.

’ya 2018 yılında giren yabancı turist sayısı, 2017 yılının aynı dönemine göre yaklaşık %2 azaldı.

Ukrayna Devlet Sınır Ötesi Servisi’nin başkanı Oleg Slobodyan’ın ifadelerine ve istatistiklere göre, bu yılın ilk yarısında Ukrayna’ya Moldova’dan (yaklaşık 1.945 milyon kişi), ’tan (yaklaşık 1.65 milyon kişi) ve ’dan (645.3 bin kişi) geldi. Ayrıca bu dönemde ’dan 532 bin kişi Ukrayna’yı ziyaret etti, Macaristan’dan yaklaşık 448 bin ziyaretçi, Romanya’dan yaklaşık 355 turist ve Slovakya’dan ise yaklaşık 152 bin kişi turist ziyaret etti.

Slobodian’a göre, İngiltere’den (57 bin kişi), İsrail (125 bin) ve Litvanya (41 bin) turist geldi. Uzmanlar, ziyaretçilerin çoğunluğunun, gezi amacıyla ukraynayı ziyaret etmediklerini ziyaret etmediklerini söylüyor.

Bu vesileyle Ukrayna Bakir  Karpatlar’dan bahs edelim 

Ekim ayı başlarında, Ukrayna’nın neredeyse turizmden bir gelir elde edemediği bildirildi: Geçen yıl misafirler ukrayna’ya 1 milyar dolar harcadılar. Ukrayna topraklarından 12 kat daha küçük olan Slovakya üç kat daha fazla kazanmayı başardı. Ve Polonya aynı dönemde yolcuları 13 milyar dolar aldı. Dünya Turizm Örgütü‘ne göre, gezginler 2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne en 211 milyar dolar civarında gelir bıraktı.

Ukrayna dünyanın farklı ülkelerinden gelen turistler için çok umut verici bir yer. Antik Yunan kentlerinin kalıntıları, eski mimari eserleri, farklı mevsimlerde farklı iklim manzaraları olan bir yer Turistlerin keyifli zaman geçirecekleri pek çok el değmemiş doğal mekan ve kent var. Avrupalıların neden ukrayna’yı tercih etmedikleri Ukrayna’da sıkça tartışılan konulardan biri.

 

Karpatlar

Hutyn Tomnatyk Ukrayna’nın en yüksek dağlarından biridir (2,016 m veya 6,614 ft). Karpat Biyosfer Rezervi (Chornohirskyi korunan masif) içinde Zakarpattia bölgesinin Rakhiv bölgesinde yer almaktadır. İsim, “gri top” anlamına gelen “oszteto” eski kelimesinden gelir. Dağ yamaçları subalpin ve alpin çayırlarla kaplıdır, yerel türlerin çoğu oldukça nadirdir. Brebeneskul Gölü, Hutyn Tomnatyk ve Brebeneskul dağları arasındaki kuzey-doğu yamacında 1,801 m (5,909 ft) yer almaktadır.

 

Karpat Ulusal Tabiat Parkı

Karpat Milli Tabiat Parkı, Karpat Dağları’nın eşsiz doğal zenginliklerini korumak için 1980 yılında kuruldu. Görkemli dağlar, pitoresk vadiler, dağ meraları, kristal göller, saf nehirler, şifalı kaynaklar, arkeoloji, tarih ve mimarinin değerli anıtları – hepsi Karpat Doğal Parkı‘nı dünyanın dört bir yanından gelen birçok gezgin için cazip hale getiriyor. Prut Nehri havzasının dağlarında bulunan park, 50 binden fazla hektarlık bir alanı kaplar.

Sadece muhteşem manzaraları ve unutulmaz manzaraları ile değil, aynı zamanda flora ve fauna çeşitliliği ile de şaşırtıyor. Parkta yetişen çok sayıda bitki, nesli tükenmekte olan türler listesinde yer alıyor.

Ayrıca, neredeyse 200 tür hayvan ve kuş türü burada yaşamaktadır. Parkın birkaç düzine yolu var; Ancak, bunların hepsi yeterince işaretli değildir ve bu nedenle, bir turizm acentesinde önceden rezervasyon yapabileceğiniz özel bir gezintinin rehberliği ile ya da yerel bir sakin ile dağları gezmek ya da yürüyüş yapmak en iyisidir. Çevredeki kasaba ve köylerde bulunan özel kontrol noktalarından parka ulaşabilirsiniz.

İnsanlar sık ​​sık Yaremche, Vorokhta, Bukovel ve Verkhovyna’nın bölgelerine gelirler. Karpat Ulusal Parkı’nın ofisi, Yaremche kasabasında yer almaktadır. Stusa str, 6. Aynı binada, rezerv hakkında bilgi bulabileceğiniz bir eko-tur merkezi de bulunmaktadır. Otopark giriş kontrol noktaların da giriş ücretini ödemeniz gerekmektedir.

 

 

 

%d blogcu bunu beğendi: