Gezi Rehberi Rehber

Avrupa’nın en büyük Çölü Oleshky Herson’da

Ukrayna iklimine bakıp sizi en şaşırtacak şeylerden biri Ukrayna'da bir çöle rastlamak olmalı diye düşünüyorum.  Ukrayna'da görülecek yerlerin sayısının en yorulmak bilmez gezgini bile yıldıracak kadar fazla  olduğunu Ukraynalılar hep hatırlatır. Her yerinde kendine ait özgün bir tarihi hikayesi var.

iklimine bakıp sizi en şaşırtacak şeylerden biri Ukrayna’da bir çöle rastlamak olmalı diye düşünüyorum.  Ukrayna’da görülecek yerlerin sayısının en yorulmak bilmez gezgini bile yıldıracak kadar fazla  olduğunu Ukraynalılar hep hatırlatır. Her yerinde kendine ait özgün bir tarihi hikayesi var. İşte ’nın kalbindeki bu Oleskiy çölüde böyle bir yer.

Geniş bir kum aralığı, Ukrayna’nın güneyinden kilometrelerce alanı kapsar. Doğu Avrupa’nın kalbinde yer alan bu devasa çöl, kıyısından yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Oleshky Kumları olarak bilinir. Birkaç yüz yıl önce bura çimenli ovaydı, ancak 18. ve 19. yüzyıllarda, koyun çiftçiliği otların ölmesine neden oldu. Kumlu toprağı bağlayan kök sistemi kayboldu ve toprak kuma döndü ve bölgeye girmeye başladı. Bu çorak manzara son yıllarda popüler bir turistik cazibe alanı haline gelmiştir.

Herson’un 30 km doğusunda, Oersonhkiy Rayon’da, Herson Oblastı’nda yer almaktadır. 18. yüzyılın sonlarında Hanlığı’nın Ruslar tarafından ele geçirilmesinden  önce, bölge göçebe Nogay Ordasına, özellikle de Canboyluk Nogay aitti. Bölge hakkında ayrıntılı bir tarihi bilgi bulunmamaktadır.

En yakın nüfuslu yerleşim yedi kilometredir (~ 4,5 mil). Sovyet döneminde kumlar, Varşova Paktı ittifakının pilotları için Hava Kuvvetleri bombalama alanı olarak kullanıldı. Hala burada patlamamış bir mühimmat bulma olasılığı var.

 

Oleshkiy Kumları motor sporları için Ukrayna’da bulabileceğiniz en elverişli alanlardan biridir

 

Sıcaklığı ve yağış miktarı nedeniyle bu kumul alan yarı çöl olarak nitelendirilir. Oleshky Kumları 15 km uzaklıktadır ve kum tepelerinin hareket etmesini önlemek için çok yoğun bir ormanla çevrilidir. Nispeten küçük bir kumlu bozkır olmasına rağmen, Kum fırtınaları görülür. Ayrıca 30-40 m (~ 100 ft) derinlikteki Oleshky kumlarının altında, yerel çevrenin önemli bir bölümünü oluşturan bir yeraltı gölü vardır.
Ukrayna’nın ve Avrupa’nın en büyük kumuludur . Bazen yüksekliği beş metre yüksekliğe ulaşan kum tepeleri oluşur.

Oleshkiy Kumları motor sporlarını sevenler , çölde fotoğraf çekmek isteyenler için Ukrayna’da bulunabilecek elverişli alanlardan biridir

 

%d blogcu bunu beğendi: