Gezi Rehberi

Chernivtsi gezi rehberi

Ukrayna’nın eşsiz mimarisiyle dikkat çeken ve "Küçük Viyana" olarak adlandırılan şehri Chernivtsi'de görülmesi gereken yerleri sizler için derledik.

St.Nicholas Katedrali

St.Nicholas cathedral
St.Nicholas Kathedral

St.Nicholas Katedrali, ’nin Russkaya Caddesi üzerinde bulunan tarihi bir yapıdır. Katedralin mimarisi o kadar farklıdır ki uzun süre bakanlarda baş dönmesi, denge kaybı, sarhoşluk gibi etkilere sebep olmaktadır. Chernivtsi’nin en orijinal yapısı olarak kabul edilen bu katedral her yerde göremeyeceğiniz farklı mimarisiyle ziyaret edilmeyi hakkediyor.

Tiyatro Meydanı

Tiyatro Meydanı
Tiyatro Meydanı

Chernivtsi’nin en göz alıcı mekanlarından biri olan Tiyatro Meydanı adını içerisinde bulunana tiyatro binasından alıyor. Sıklıkla ziyaret edilen ve çokça binanın çevrelediği bu meydanı görmenizi öneriyoruz.

Belediye Sarayı ve Meydan

Belediye Sarayı ve Meydan
Belediye Sarayı ve Meydan

Chernivtsi’nin sembolik yapılarından biri olan Chernivtsi Belediye Sarayı, bu bölgede korunmayı başarmış geleneksel mimariyi temsil ediyor. Eski dönemlere ait bu yapılarda kullanılan ince işçilikler günümüz sıradan mimari yapıları arasından sıyrılarak kendini belli ediyor. Şehrin eski havasını hissetmek isterseniz bu meydanı ve belediye sarayını görebilirsiniz

Hotyn Kalesi

Hotyn Kalesi
Hotyn Kalesi

Şehrin en turistik noktası neresi diyorsanız cevabı kesinlikle Hotyn’nın en sağlam kalan yapıları arasında bulunan bu kale, şehrin savunulmasında oldukça önemli bir yer oynamıştır. Günümüzde ziyaretçilerin akına uğrayan bu kalenin yüksek surlarından gün batımını seyredebilir, kale hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kutsal Ruh Katedrali

Kutsal Ruh Katedrali
Kutsal Ruh Katedrali

19.yüzyılın sonralarına doğru yapılmış olan Kutsal Ruh Katedrali, büyük avizeleri, içerisindeki akustiği ve ilgi çekici rengiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Diğer katedrallerden farklı olarak pembe renge boyalı olan bu katedral rengi sayesinde çocukların da ilgisini çekiyor.

Chernivtsi Universitesi Botanik Bahçesi

Chernivtsi University Botanical Garden
Chernivtsi University Botanical Garden

Özellikle bahar zamanı bambaşka bir havaya bürünen Chernivtsi Botanik Bahçesi’ni, Chernivtsi Üniversitesi içerisinde ziyaret edebilirsiniz. Her yerin yemyeşil olduğu bahçe içerisinde farklı türden bitkiler yetiştiriliyor ve hepsini kısa bir tur sayesinde gezebiliyorsunuz.

Türk Caddesi

Türk Caddesi
Türk Caddesi

Şehrin en güzel noktaları arasında bulunan Türk Caddesi, ortasında havuzun bulunduğu küçük bir meydan.

Chernivitsi Sanat Müzesi

Chernivitsi Sanat Müzesi
Chernivitsi Sanat Müzesi

Tsentral Caddesi’nde bulunan Chernivtsi Sanat Müzesi,  birçok eseri içermekte. Sanata ilginiz varsa görmeniz gereken yerler arasında bulanan içerisinde resimlerin yanı sıra; heykeller, geleneksel kıyafetler, tablolar, el işi ürünleri de inceleyebilirsiniz.

Etiketler
%d blogcu bunu beğendi: