Gezi Rehberi Kültür-Sanat

Estetiğin Karadeniz’deki başkenti: Odessa Mama

Türk turistler için tuhaflıkla dolu şaşırtıcı, enerjik, tarihle etkileşen, Ukrayna'nın size sunabileceği en etkileyici yerlerden biri. Nispeten diğer ukrayna şehirlerine göre genç bir şehir olan ve 1794'te kurulan bu canlı liman kenti, kendine özgü bir karaktere ve ülkenin başka yerlerinde bulunamayan uluslararası bir atmosfere sahip.

‘Odessa MAMA’ – Odessalılar yani Odessitler  sevgiyle ve bir anneymişcesine anarlar kentlerini odessa için “bizim annemiz” derler.

1794’te Çariçe 2’nci Ekaterina’nın ordularınca ele geçirilmeden önceki adı ‘Hacıbey’di..  Çariçe Ekatherine  kararıyla  “’ya açılan pencere” olarak 1794 de kuruldu. Komünist rejimle beraber Odessa apartman bloklarıyla çevrelendi bu yüzden Odessa adeta iki ayrı şehir iki farklı kimlik.

Şehir merkezindeki Fransız ve İtalyan tarzı barok, rokoko mimari egemenliği ile Odessa size gezintinizi Roma, Viyana veya Paris’te yapıyor hissi verir: Ukraynalılar, Ruslar, Yunanlılar, Moldovyalılar, Almanlar, Yahudiler, Tatarlar, Türkler, Ermeniler, Gürcüler, Azeriler  ve daha birçokları.  Ukrayna’da başka bir yere benzemeyen,  karşı konulamaz bir  kültür karışımı. Başka nerede Fransız ve İtalyan Boulevards, ya da Yunan , ve Arnavut Sokakları bulabilirsiniz ki.

Ama Odessada sevdilen şey ve bence  Odessa’nın en çekici yönü. Odessa kumsalları, yapraklı sonbahar sokakları, Akdeniz güneşli iklimi, canlandırıcı  ıhlamur  kokulu caddeleri ve  bir cins ayrı moda kültürü saydığım batı modasıyla uyumsuz slav şıklığı.

Türk turistler içinde  Odessa tuhaflıkla dolu şaşırtıcı, enerjik, tarihle etkileşen, Ukrayna’nın sunabileceği en etkileyici yerlerden biri. Fakat pek çok Türk için tarih yada mimari değil şehrin Uluslararası bir atmosfere sahip olması daha önemli bu sıcak kanlı Türklerin hızla şehre adapte olmalarının en büyük nedeni.


Odessa, Ukrayna Rehber - Tercüman Devran Veliyev  whatsap, viber +380631981588  Facebook: https://www.facebook.com/dowran.weliew

Odessa, Ukrayna Rehber – Tercüman Devran Veliyev  whatsap, viber +380631981588  Facebook


Odessa’da ne yapalım?

1. Potemkin Merdivenlerine hayran kalın

Odessa’nın en bulunası yerlerinden biri olan Potemkin Merdivenleri, Sergei Eisenstein’ın ünlü sessiz filmi “ Potemkin zırhlısı’nda”  ana mekan olarak yer aldı. Kullandığı sahneler, montajın yenilikçi kullanımı nedeniyle sinema tarihinin en etkili filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Merdivenler ayrıca Odessa’nın limanının muhteşem manzarasını en değerli noktasıdır. En üstte ise şehrin ilk belediye başkanı olan Dük de Richelieu heykeli şehrin en popüler fotoğraf noktasıdır.

Potemkin Merdivenleri, sinemanın en iyi yönetmenlerinden biri ssayılan Sergei Eisenstein’a ilham verdi. Ortaya sinemasal açıdan sadece bir devrim filmi değil, artık sinemada kurgunun hayati bir önemi olduğunu anlatan yeni bir teknik çıktı.

2. Avrupa’nın en güzel opera binalarından birini ziyaret edin

Odessa’nın mimari tacı mücevheri olan Odessa Opera binası, görülmesi gereken bir manzaradır. Muhteşem barok cephesi, sokak seviyesinden hayranlık duymaya değer ve aynı zamanda iç mekanı da görülmeye değer. At nalı şeklindeki salon, eşsiz akustiği ile bilinir ve salondaki her yerde duyulabilir en düşük sesi bile salonda duyulur. Biletler 40 ila 200 grivna arasında.

At nalı şeklindeki salon Odessa Opera binası 2008 yılında Forbes Dergisi, 11 olağanüstü Doğu Avrupa mekanı arasında Odessa Opera Tiyatrosu adını yer verdi.

3. Arkadya ve Plajlarda yürü

Odessa’nın takma adlarından biride “’in incisi” ve şehrin pek çok plajından birine yolculuk yapmadan ziyaretiniz tamamlanmış sayılmaz. Yaz aylarında bol miktarda deniz keyfi ve daha soğuk aylarda melankolik doğal güzellik sunan Langeron ile başlayın geziye. Odessa’nın büyüleyici gece hayatının merkez üssü olan Arkadia’ya, lüks oteller, restoranlar ve barın ve farklı dekor ve konseptlerle hizmet sunan kulüplere veya şehirdeki en iyi plajlardan birini sunan uzun bir yürüyüş yolundan yürüyün bir kaç Türk restoranından birini de ziyaret edebilirsiniz. Bu bölgede bütçenizi ve girdiğiniz yeri kontrol etmenizde fayda var.

Arkadia odessa beach,  ibiza, itaki gibi ünlü odessa gece kulübleri bu bölgededir

4. Mimari bir yürüyüşe çıkın

Odessa, Doğu Avrupa’nın en etkileyici tarihi merkezlerinden birine sahiptir. Ünlü Deribasovska caddesindeki etkileyici bina cephelerini fotograflayın ve sayısız heykellerin bulunduğu Passage’i ziyaret edin. Merkezi Derybasivska Caddesi’nde dolaştığınızdan emin olun ve Puşkinska Caddesi’nin sıra sıra saraylarına göz atın. Son olarak, muhteşem Filarmoni Tiyatrosu’ndaki rahat, neo-Mağribi bir avlu olan şehrin en iyi korunan mimarisinin sırrını keşfedin.

Odessa Filarmoni neo-Mağribi mimari üslubun en güzel örneklerinden biri

Nerede kalınır
Eski Odessa’nın atmosferine dalmak istiyorsanız, Frederic Koklen Boutique Hotel mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır. 19. yüzyıldan kalma bir malikanede yer alan otel, önemli simge yapılara sadece birkaç adım mesafede yer aldığı kadar merkezi bir konumdadır. Güzel tasarımlı odalar, geçmişin ihtişamını yansıtmaktadır, ancak yine de modern bir şekilde kalmaktadır. Son moda restoran, otelin zarif atmosferini tamamlar. yaklaşık oda fiyatı £ 74. Oda fiyatı sorun.

passage caddeyi birbirine bağlayan geçit karmaşık heykel cephelerle döşenmiştir

Odessa’nın tasarım oteli sahnesinde öne çıkan Rooms and Rumors, eğlenceli ve şık bir konaklama için altı müzik temalı odaya sahiptir. Yüksek kaliteli mobilyalar ve şık tasarımın yanı sıra her odada bir vinil plak çalar vardır. Yaklaşık oda fiyatı £ 54. Oda fiyatı sorun.

En uygun bütçe seçeneklerinden biri Hostel Friday’dir. Yeni, geniş ve merkezi bir konumda bulunan otel, şehri keşfetmek için ucuz ve neşeli bir üs sağlar. Eğlence odaklı, toplu film izleme ve PlayStation oyun bölgesi ve büyük bir film ekranı var. Yalnızca 18 £ ‘dan çift kişilik. Oda fiyatı sorun.

5. Yemek için geleneksel Odessa mutfağı deneyin

Otantik bir Odessa-Yahudi yemek deneyimi için, Rozmarin-Odessa’nın Yahudi mirasını devamı ve yerel halkın uğrak yeri olan kosher-food restoranını ziyaret edin. Daha fazla ana akım popüler deneyimler için Deribasovskaya caddesinde ve Kompot’ta oturun. Onların geleneksel kiraz ‘kompot’unu deneyin (komposto), Çocuklarla seyahat ediyorsanız, yerel mutfakları  seviyorsanız para o kadar da sorun değilse Fransız Bulvarı’ndaki Dacha‘ya gidin.

Tamamen yenilenmiş 19. yüzyıldan kalma bir yazlık evde hizmet veren Daça /Dacha

Tamamen yenilenmiş 19. yüzyıldan kalma bir yazlık evde hizmet veren Daça,  balık köftesi ve tsimmes ile marine edilmiş tavuk boynu – havuç ve kuru meyvelerden yapılan tatlı bir güveç de dahil olmak üzere tüm Odessa yemeklerini denemek için mükemmel bir yerdir.
Bratia Grill, ağız sulandıran biftek, burger ve çok çeşitli taze deniz ürünleri sunan merkezi bir konuma sahiptir.

Odessa balık tavern

Odessa bol deniz ürünleri restoranları var

Benzersiz bir sokak yemeği deneyimi için, 13 yemek köşesi ve tek bir çatı altında altı bar içeren City Food Market‘e gidin. Yunan cayroları, Vietnamlılar, Yahudi falafelleri, İtalyan makarnası ve ’daki haçapuri ile burası sizi aç bırakmayacak. Sık yapılan canlı müzik etkinlikleri, Odessa’nın favori mekanlarından biridir.

Türkler için Kahvaltı günün en önemli öğünüdür, bu yüzden neden sadece sabahla sınırlayın kendinizi ? Benedikt günün 24 saati brekkie servis eder, etkileyici 20 yemek seçeneği ve kruvasan 12 farklı şekilde servis edilir.

Nerede içilir?

Şık, misafirperver ve uygun fiyatlı Sokak kahvecileri, uygun fiyatlarla yüksek fiyatlı içeceklerin yerine tercih edilebilir.

Ayrıca Kahve meraklıları, Foundation Coffee Roasters‘a gitmelidir. Kahve tohumları, kapuçino ve espressolarda servis edilmeden önce kavrulur ve öğütülür. Minimalist tasarım, merkezi bir konum ve göksel tatlılar cazibeye katkıda bulunur.

 

kafeinde tam isabet için (Foundation Coffee Roasters)

Bir mitoloji tiyatrosu olan The Fitz, şehirde en iyi kokteylleri sunmaktadır. Gündüzleri gizli berber dükkanı, gece boyunca Odessa’daki en iyi içme kurumuna dönüşür, havalı tasarımı ve hatta daha cool kalabalıklarla yanyana gelin.

6 – ODESSA KATAKOMBAYI KEŞFEDİN

Dünyanın en büyük yeraltı Katakombk ağı, Odessa’nın hemen altında yer almaktadır. Uzunluğu – 2.500 km’nin üzerinde ve hala tam olarak bilinmiyor, çok karanlık – sadece küçük bir kısmı ziyarete açık. İlk yeraltı ocakları olarak 19. yüzyılda ortaya çıkmaya başladı. II. Dünya Savaşı sırasında, yerel partizanlar saklanmak için bu  labirentleri kullandılar. Şu anda,  sadece meraklıları gruplar için erişilebilir ve kendi başınıza araştırılmanızı tavsiye etmem. Katakomb dünyasına giriş için, Odessa’nın yanındaki Nerubayskoye’deki “Partisan Glory Müzesi” ni ziyaret edebilirsiniz.

Katakom  nedemektir   (İtalyanca сatacomba, latince catacumba) yeraltında bulunan çoğunlukla ölülerin gömülmesine hizmet eden tonozlu yapılardır.

Oraya nasıl gidilir: Odessa Otobüs istasyonundan   84 veya  87 numaralı otobüse binin.    pazartesi hariç her gün sabah 10’dan akşam 5’e kadar açıktır.

Katakom  nedemektir   (İtalyanca сatacomba, latince catacumba) yeraltında bulunan çoğunlukla ölülerin gömülmesine hizmet eden tonozlu yapılardır.

 

Arkeoloji Müzesi şehrin en güzel binalarından biridir. 19. yüzyılın sonunda inşa edilen Arkeoloji Müzesi, görkemli bir neoklasik görünüme sahiptir.

7. Odessa’da Alışveriş yapın

Otantik bir pazar deneyimi için, efsanevi Ukrayna’daki ve Avrupa’daki en büyük çiftçi pazarlarından biri olan Privoz’u ziyaret edin. Yerel bir deyime göre Privoz’a gitmediysen, Odessa’ya gitmedin demektir. Taze balıklar ve deniz ürünleri bölümünü ziyaret edin.

Starokonnyi bazaar, flea market, moldovanka rayon bir askeri üniforması

Starokonnyi pazar

Bit pazarlarına gidiyorsanız, Starokonnyi bir antika hazine sandığı – yerlilere samimi olmanın mümkün olduğu nadir yerlerden biri.  Kuş, kedi köpek yavruları ve aklınızdan geçen herşeyin ama herşeyin ikinci elini bu pazardan satın alabilirsiniz. Burada dikkatli olun bir bit bazarı olduğunu unutmayın.

Benya & Zubrik, en sevilen ve tanınmış Odessa moda markalarından biri. Ünlü markalarla alay eden esprili T-shirtler – orijinal, otantik hediyelik eşyalar için mükemmeldir.

Aşıkların köprü ve çitler üzerine asma kilit asma geleneği

Kayınvalide diğer adıyla sevgi köprüsünden Odessa limanına bakın.

Bu  yaya köprüsü, Primorsky Bulvarı’nı ve Zhvanetskiy Bulvarını bağlamaktadır. Köprü yapımı bir Sovyet komünist parti görevlisi  Mihail Sinitsa Odessa bölgesel parti komitesinin birinci sekreteri tarafından emredildi. Odessa’daki en uzun, en uzun ve en dar köprüdür. Resmi adı Komsomolskiy’di ama köprü bu isimle hiç anılmadı. Mevcut (gayri resmi) isme gelince, arkasında küçük  bir hikaye var. Bay Sinitsa annesinin kreplerini çok sever ama anne vadinin diğer tarafında yaşar  ve  öğle yemeği molasında  vadinin etrafında dolaşmamak için  köprünün yapımını emretti. Oysa gerçekte annesi başka yerde yaşadı.. Öte yandan, Sinitsa belediye başkanı oldu bu hikayenin köprü ile bir ilgisi var demek ki ve bir Odessit’in kayınvalidesi genellikle karısından daha önemlidir!

Köprü üstünde odesalılar şunları yapar.

  1. Aşıkların köprü ve çitler üzerine asma kilit asma geleneği  Avrupa’da bilinen gelenektir.  Kilitlerin ağırlığı ve köprünün zayıf yapısına rağmen birçok genç sevgili kilitlerini doğrudan köprüye asıyor. 2. Arkadaş grubunuzu getirin ve köprü üstünde zıplamayı deneyin. Yeterince zıplarsanız ve hava rüzgarlıysa köprü  platformu titremeye başlar!

Oraya nasıl gidilir: Vorontsov Sarayı’nın bulunduğu Primorsky Bulvarı’nın başlangıcına yürüyün. Oradan köprünün karşısında ‘Eski Odessa’ya doğru bir gezintiye çıkın.

8 – BİR PORTAKAL ANITI

Evet, bu bir şaka değil. Herkes kazların Roma’yı nasıl kurtardığını biliyor, ancak birkaç kişi portakalların Odessa’yı kurtardığını hayal edebiliyor. Efsane, Büyük Çariçe Ekatherina’ya 19. yüzyıla kadar uzanır.  St. Petersburg’tan sonra en çok maddi destek alan ikinci şehir  Odessada Çarlığın yeni ve en büyük limanı inşaa edilmeye başlanır,  devlet fonlarının çoğu bu şehre verilir, fakat yerel yönetimin cebinde paralar buhar olur. Ekaterina’nın ölümünün ardından tahta geçen oğlu 1. Pavel, şehre yapılan maddi desteği  gereksiz bulur ve Odessa Limanı inşaatının büyük maddi kayıp anlamına geleceğine düşünür ve 2. Ekaterina’nın aldığı inşaa kararını iptal eder. Finansal katkılar durur. 

Para desteğinden yoksun kalan Odessalı tacirler, bunun üzerine St. Petersburg’a, Çar 1. Pavel’e 4000 ton  portakal hediye eder. Tarihi kayıtlara geçen olaya, Pavel’in teşekkürü şehre ayrılan destek fonlarını ikiye katlamak olur. Gelen para, Odessa Limanı inşaatının tamamlanması amacıyla kullanılır.
Modern zamanların esprili Odessitleri, “Yaşasın rüşvet” Anıtı’ olarak anarlar  ve Anıtın son hareketi hakkında şaka yaparlar.
Portakal Heykeli

Heykeltraş Aleksandr Tokarev tarafından yapılan, Lanjeronovski ve Puşkinski Caddeleri’nin birleştiği kavşakta yer alan heykel turistlerin uğrak yerleri arasında yer alıyor.

Oraya nasıl gidilir: Zhvanetskiy Bulvarı’na giden Kayınvalide köprüsünden yürüyün.


9 –  DÜK’ün Cüzdanına dokun

Duke de Richelieu, Bourbon Restorasyonu sırasında önde gelen bir devlet adamıydı ve Rus çarlık Ordusu’nda  subay olarak görev yaptı. 1803 yılında Odessa valisi olarak atandı, kentin gelişimine katkıda bulundu ve birkaç yıl içinde Odessa önemli şeyler  başardı. Minnettar Odessitler, 1828’de Dük’ün katkısını onurlandırmak için bir anıt inşa etti. Heykel, bilinen Potemkin Basamaklarını tamamlar ve Odessa limanını ziyaret eden gemileri selamlarr. Tüm Odessitler Dük’ü ve heykelini gerçekten çok seviyor ve en önemli buluşma ve buluşma mekanı olarak kullanıyor! Nisan’da, Fool’un Günü Dükü, ‘sevimli denizci şapkası’ giyer ve Caz Günleri’nde Ellington kostümü giyer. Dük’ün Anıtında bir dilek tut, eğer bir servet yapmak istiyorsan, heykelin para çantasına dokun, turistler arasında ünlüdür!

Duke de Richelieu,

Oraya nasıl ulaşılır: Primorsky Bulvarı’na doğru Potemkinski Basamaklarından yürüyün.

10. Cadı Evi

Aslında Odessa için sıradan bir mimari Ancak, doğru açıyı bulursanız, sadece ön duvara sahipmiş gibi görünür …  Bu harika optik yanılsama, Bu yüzden ona  çok sayıda isim verildi – Şeytan Evi, Cadı Evi; Witch House , Düz Ev: Flat House.

Şimdiden kafanız karıştı eminim ama bu sadece bir duvar değil ince dar bir ev hiç değil.

Oraya nasıl gidilir: Primorski Bulvarı’na kayınvalidesinden yürüyün. Köprünün sonunda, sola dönün ve Vorontsov Caddesi’ni takip edin.

411 Memorial Odessa Katyuşa Roketleri

11 – 411. BATARYA: SOVYETLER VE NAZİ ALMANYASI SAVAŞININ SİPERLERİNDE GEZİN 

Gerçek Esane  T30 tankı ile tanışın, 2. Dünya Savaşı sırasında Odessa’nın Kahramanca Savunmasının Anıtı olan   411 savaş alanının üssüne gitmelisiniz. Memorial, ünlü bir Odessa sovyet tanklarını, katyuşa füzlerini ve 2 dünya savaşı silahlarını bulabileceğiniz bir açık hava müzesi – kurşun geçirmez zırh ile kaplı sıradan bir traktör,  zırhlı tren, Maliutka’ M-296. ve bir kapalı savaş müzesi var. Geroy Odessa, Kahraman Odessa ismi burada kazanıldı.

Oraya nasıl gidilir: Deribasovksaya caddesinden. Anıta giden diğer otobüsler # 210, # 127, # 185. Çalışma saatleri: 10:00 – 18:00. Cuma günleri kapalı

12 – DİNYESTER MİLLİ PARKI’NIN DOĞAL GÜZELLİĞİNİ KEŞFEDİN

Dinyester Limanının kuzey kısmı uluslararası öneme sahip sulak bir alan. Bölge, Ukrayna ve Moldova’daki Kırmızı Veri Kitabında yer alan hem bitki ve hayvan hem de Dünya Koruma Birliği (IUCN) tarafından korunan Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Kitabında yer alan birçok nesli tehlike altındaki türlere ev sahipliği yapmaktadır. Sulak alanlara yuva yapan kuş topluluğu özellikle değerlidir ve en çok tehlike altındaki türler olan parlak İbis (Plegadis falcinellus) içerir. Dinyester Deltası Milli Parkı’nın vahşi yaşamını gözlemleyin ve Glossy Ibis kampındaki uzmanlarla doğayı birlikte yaşayın. Doğa koruma konusundaki büyük tutku ve yerel bölgedeki en bilgili rehberler sizi Dniester Deltası’ndaki (Beloe Gölü, Turunchuk, Strelka) en uzak yerlere götürecektir. Kuş gözlemi için önemli bir alan Türkiyedeki kuş gözlem toplulukları henüz Ukrayna’yı keşfetmedi.

Kuş gözlemi ve doğa yürüyüşleri için önemli Avrupa’da en ideal yerlerden biri

Ukrayna Odessa soruları

Hangi para birimine ihtiyacım var?
Ukrayna Grivnası (UAH).

Hangi dili konuşuyorlar?
Ukraynaca resmi dil ama Rusça da yaygın olarak konuşuluyor.

Bahşiş vermeli miyim?
İpuçları genellikle faturanın yüzde 10’udur.

Saat farkı nedir?
Türkiye yaz saati uygulamasına geçerse. Saat farkı yok.

Toplu taşıma
Tarihi merkez yürüyerek kolayca gezilebilir. Şehirde gezinmek için otobüs veya troleybüs ya da taksi isterseniz Uber’i kullanın. Marşrutka denilen özel minibüslerden kaçının.

Nelere dikkat etmeliyim

Gözleri cebinizdeki para da olan Kız erkek muhabbet telaları tüm turisttik yerlerde olduğu gibi türlü metodlarla Odessa’da da başınızı ağrıtabilirler,

Doğu Avrupa’daki en büyük ve en etkili sanat etkinliklerinden biri olan Odessa Uluslararası Film Festivali, dünyanın en iyi film ve yeteneklerini her Temmuz ayında şehirde ağırlıyor.

Odessa’ya Nasıl gidilir

İstanbul Odessa – İstanbul arası direkt olarak yapılan Onur air, THY, ve UIA Pegasus uçuşlarıyla Ukrayna’ya ulaşmak çok kolay – İstanbul’dan yaklaşık bir buçuk saat içinde Odessa’ya ulaşmak mümkün. Aynı zamanda otobüs ve gemi ile de Odessaya ulaşabilirsiniz.

Odessa önemli telefon noları

İtfaiye: 101 – Polis: 102 -Trafik Polisi: +38 048 733 14 24

Ambulans: 103 – Turist Acil Danışma Hattı: 123

%d blogcu bunu beğendi: