Gezi Rehberi

İvano Frankivsk gezi rehberi

Ukrayna’nın sevilen şehirlerinden olan İvano Frankivsk’ın gezilecek yerlerini ziyaret etmeye ne dersiniz?

Vizesiz seyahatin kolaylığından faydalanıp ’ya doğru seyahat çıkmayı düşünürseniz, ’i görmenizi öneriyoruz. Sizler için hazırladığımız İvano Frankivsk gezilecek yerler listesine bir göz atıp, seyahat rotanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Listemizin ilk sırasında;

Ratusha

Ratusha

Ivano-Frankivsk şehrinin en eski yapıları arasında bulunan Ratusha,17.yüzyılda şehrin yaratılması sırasında inşa edilmiştir. İlk olarak ahşaptan inşa edilmiş yapı savaşlar sırasında zarar görmüş ve yağmalanmıştır.

Sonraki dönemlerde tekrardan inşa süreci başlayan yapı günümüzde şehrin idaresi için belediye binası olarak kullanılmaktadır.

Ivano-Frankivsk’in simgelerinden sayıla bu binayı ziyaret etmenizi ve önünde fotoğraf çekilmenizi öneririz. Binayı pazar günleri dışında 10.00-20.00 saatleri arasında gezebiliyorsunuz.

Prykarpattya Art Museum

Prykarpattya Art Museum
Prykarpattya Art Museum

İvano Frankivsk’de gezebileceğiniz tek sanat müzesi olan Prycarpattya Art Müzesi, dini alanda önemli sanat koleksiyonlarından birine sahiptir.Barok heykellere ev sahipliği yapan içerisinde 15.000 öğe sergilenmektedir.

İçerisinde 15. ve 20. Yüzyıla ait oldukça önemli eserlerin bulunduğu müzeyi, pazartesi günleri dışında saat 10.00-17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Misʹke Ozero

Misʹke Ozero
Misʹke Ozero

Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp, temiz bir hava almak için tercih edebileceğiniz Misʹke Ozero’u ziyaret etmenizi şiddetle öneriyoruz. Göl kenarında gezip, kuğuları besleyebileceğiniz bu park tüm negatif elektriğinizi alacak. Misʹke Ozero’u dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Oleksa Dovbush Museum

Oleksa Dovbush Museum
Oleksa Dovbush Museum

1995 yılında açılmış olan Oleksa Dovbush Müzesi, iki farklı gösteri salonunda birbirinden güzel eserlerle ev sahipliği yapmaktadır. İlginç parçaların toplandığı bu müzede farklı silah türlerini görebilir, Oleksa’da çıkarılan arkeolojik öğeler, heykeller, resimler ve şehre ait eski haritaları görebilirsiniz. Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Adam Mickiewicz Anıtı

Adam Mickiewicz Anıtı
Adam Mickiewicz Anıtı

’nın ünlü şairi Adam Mickiewicz anısına yapılmış olan anıt, şairin doğumunun 100.yılında dikilmiştir.1898 yılında inşa edilmiş olan heykel Henryk Sienkiewicztarafından Neo-klasik tarzda inşa edilmiştir.4,2 metre yüksekliğinde olan heykeli Krakow’da dilediğiniz zaman görebilirsiniz.

Church of Virgin Mary

Bakire Mary Kilisesi
Bakire Mary Kilisesi

Şehrin en eski binası kabul edilen Bakire Meryem Kilisesi, İvano Frankivsk’te görülmeye değer önemli yapılar arasında yer alıyor. Barok tarzda inşa edilmiş olan yapıda 19.yüzyılda bazı değişiklikler yapılmıştır.

Yapılan değişikliklerin ardından içerisinde müzik okulunun ve sanat müzesininkurulduğu kilise, dini amaçlar dışında kullanılmaktadır. Muhteşem mimarisinden bir şey kaybetmeyen kiliseyi dilediğiniz zaman ziyaret edebiliyorsunuz.

Cathedral of the Resurrection of Christ, Ivano-Frankivsk

Cathedral of the Resurrection of Christ,
Cathedral of the Resurrection of Christ,

İlk olarak 1720-29 yılları arasında inşa edilmiş olan Mesih’in Diriliş Katedrali, yapıda yaşanan sorunlar sebebiyle yıkılmıştır. Sonrasında yeniden inşa edilen iki kuleli Katolik kilisesi Krakow’da görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

%d blogcu bunu beğendi: