Gezi Rehberi

Kherson gezi rehberi

Geçmişi 1778 yılına kadar dayanan Ukrayna‘nın güneyinde bulunan Kherson şehri, bölgede idari, ekonomik ve kültürel anlamda bir başkent olarak değerlendirilmekteydi.

’a ziyaret edenler 18. yüzyıl mimarisi ile yeşilin bütünleştiği bir şehirde oldukça keyifli bir gezi yapma imkanına sahip olmaktadır. Ülkemizden yaklaşık 70 dakikalık kısa bir uçuşun ardından ulaşılabilmesi, vizesiz bir şekilde sadece nüfus cüzdanı ile ’ya seyahat etme konforu Türkler tarafından son yıllarda şehrin daha fazla tercih edilmesindeki etkenlerin başında geliyor.

Kherson Gezilecek Yerler

1. Aziz Katherina Katedrali

Aziz Katherina Katedrali

Günümüzde önemli bir dini merkez olarak kabul edilen Aziz Katherina Katedrali, Kherson Kalesi içerisinde bulunuyor. Yapı ülkenin en eski ibadet yerlerinden biri olarak gösteriliyor.

2. Bağımsızlık Parkı

Bağımsızlık Parkı

Sonunda ’ne ulaşmanızı sağlayan bir caddeyle ikiye bölünmüş olan Bağımsızlık Parkı kentte huzur ve dinginlik arayan bünyeler için en ideal ziyaret noktalarından biri.

3. Dinyeper Nehri

Dinyeper Nehri

Şehrin can damarlarından biri olan Dinyeper Nehri, kış mevsiminde buz kırıcıların çalışmalarını izlerken verdiği keyifle, yaz mevsiminde ise birçok su sporunun yapıldığı bir yer olmasıyla biliniyor. Nehir üzerinde gerçekleştirilen Dinyeper turları ise katılabileceğiniz keyifli aktivitelerin başında geliyor. Nehir, ’nın 3. büyük nehri olarak kabul ediliyor.

4. Kherson Kalesi

Kherson Kalesi

Osmanlı ile Rus Devleti arasındaki savaş esnasında büyük bir rol oynamış olan Kherson Kalesi, tarihin izlerini taşıyan önemli bir kale. Günümüzde iki kapısı ayakta olan kale, ziyaret edilebilecek çeşitli bölümleriyle görülmesi gereken bir yer.

5. Kherson Bölge Müzesi

Kherson Bölge Müzesi

1890 yılında kurulan Kherson Bölge Müzesi içinde ziyaretçiler 170 binden fazla eseri inceleme fırsatı buluyor. Müzede tarih, doğa, edebiyat ve bölgesel kültüre yönelik bölümler ziyaretçilere hizmet veriyor.

6. Suvorova Caddesi

Suvorova Caddesi

Akşamları hayli kalabalık olan Suvorova Caddesi, yaya trafiğine kapalı olması sayesinde ziyaretçilerin rahat bir şekilde zaman geçirebileceği oldukça keyifli bir yer. Eğer Kherson’a bir gezi düşünüyorsanız bu caddede biraz vakit geçirmeden dönmeyin.

7. Oleshkovsky Çölü

Oleshkovsky Çölü

Oleshkovsky Çölü Kherson’a 50 km. mesafede bulunuyor. Çölde düzenlenen ATV turları ise mutlaka deneyimlemeniz gereken etkinliklerden biri.

8. Chaika

Chaika

Ukrayna’nın yöresel evlerinden oluşan bir bölge olan Chaika, ziyaretçilerin yerel yaşamları ve kültürleri tanımasını sağlayan, doğa içinde huzurlu bir gezinti yapabileceği çok özel bir yer. Ziyaretçiler burada yerli halka ait eski eşyaları inceleme fırsatı yakalarken aynı zamanda çamur tedavisi, su bisikleti, kano vs. gibi çeşitli etkinliklere katılma fırsatı yakalıyor.

9. Ochakiv Kapıları

Ochakiv Kapıları

18. yüzyılda bölgedeki savaşlardan şehri korumak için yapılan kapılar günümüzde şehrin önemli tarihi yapılarından biri olarak turistlerden büyük ilgi görüyor.

Kherson’da neler yapılır

Kherson gezilip görülecek yerler konusunda ziyaretçilerine oldukça geniş bir seçenek sunuyor. Şehirde bulunan tarih kokan caddeler turistler tarafından oldukça fazla ilgi görüyor.

Dinyeper nehir turu ile şehrin güzelliklerini görebilirsiniz

Şehre geldiğinizde şehrin can damarlarından biri olan Dinyeper Nehri üzerinde keyifli bir turla gezinizi çok eğlenceli bir hale dönüştürebilirsiniz. Bunun yanında Kherson Çölü olarak da bilinen Oleshkovsky Çölü üzerinde gerçekleştireceğiniz ATV turu da çok eğlenceli olacaktır. Chaika ekoturizm bölgesinde şehrin kültürel varlıklarına dair yapacağınız çok güzel bir gezinti de Kherson’da yapmanız gereken şeylerin başında geliyor.

Kherson gece hayatı

Kherson çok büyük bir şehir olmadığı için Ukrayna’nın sonsuz imkanlar sunan gece hayatını hayal edenlerin hayal kırıklığına uğrayacağını söyleyebiliriz. Bu nedenle bu şehirde gece hayatı konusunda beklentilerinizi düşük tutmanızı öneririz.

Bölgede genç nüfus oldukça fazla bulunuyor. Bu da gece hayatının neşeli ve enerjik geçmesini sağlıyor. Şehirde bulunan Amigo ve Zefir isimli mekanlar bölgenin en çok tercih edilen mekanları arasında. Burada ‘ye göre çok daha uygun fiyatlara içki içip eğlenme olanağına sahip olabilirsiniz.

Kherson’da alışveriş

Kherson küçük bir şehir olduğundan çok fazla alışveriş yapabileceğiniz kompleks binalar bulunmuyor. Şehrin en önemli alışveriş merkezi olan Fabrika ise hem alışveriş yapmak hem de keyifli vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz en önemli yerlerin başında geliyor.

Fabrika, Kherson

Bunun yanında Suvorova Caddesi de kalabalığın içine karışıp güzel bir alışveriş yapmak için tercih edebileceğiniz şehrin en işlek caddelerinden biri.

Kherson’da ne yenir

Kherson yemek kültürü Türkler için pek de yabancı değil

Kherson’da dünyanın çeşitli yerlerinden mutfak kültürlerini bulma şansına sahip olabiliyorsunuz. Ülkemizden giden ziyaretçilerin de yeme içme konusunda bu bölgede sorun yaşayacağını düşünmüyoruz. Dinyeper Nehri kenarındaki ve şehir merkezindeki çeşitli restoranlarda hem tanıdık hem de farklı lezzetleri deneyebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: