Gezi Rehberi

Odesa gezi rehberi

Ukrayna’nın en kozmopolit kenti Odessa dünyanın hemen hemen her yerinden insanların yaşadığı ve vakit geçirdiği bir kent. Sizler için Odesa gezi rehberi hazırladık.

Ukraynaca , Rusça’da , Tatarca Adesa. Şehirde Ağırlıklı olarak Rusça konuşulsa da çoğu kez Ukraynaca, zaman zaman Moldovca, Rumence, Türkçe sesler duyabilirsiniz.

 

 

’nın en kozmopolit kenti Odessa dünyanın hemen hemen her yerinden insanların yaşadığı ve vakit geçirdiği bir kent, Vietnamlı, Çinli, Türki Cumhuriyet vatandaşları, Yunanlılar, Bulgarlar, Ruslar, Romanyalılar, Almanlar, Macarlar, Lehler, Polonyalılar, Ermeniler, Azeriler, Tatarlar, Gagavuzlar, Romanlar kentte tam bir uyum içinde birlikte yaşamaktalar.

Neredeyse bir park içine kurulmuş kentin yeşili ve mimarisi de bu ortamı desteklemekte. mimarisinin nerdeyse her türlü örneğini görebileceğiniz kentte ayrıca klasik Slav soğan kubbeli kilise ve manastırlarının yarattığı masalsı görünümden de eminim siz de etkileneceksiniz.

Tarih içerisinde pek çok defa çeşitli medeniyet ve kültürler arasında el değiştiren kent son olarak 1794 yılında Ruslar tarafından ele geçirildi. O güne kadar Hanlığı tarafından kullanılan Hacı bey ismine son verilince Şehir Odessa ismini aldı.

Bugün Odessa’da sıklıkla karşılaşacağınız Hacı Bey ve hacı ile başlayan restoran isimleri o dönenme bir göndermedir. Ama itiraf etmek gerekir ki Şehir Ruslar ve Ukraynalılar döneminden sonra daha hızlı gelişti ve önemli bir liman kenti haline geldi,

 

Şehirde Osmanlı ve Tatar izlerini binalarda yapılarda değil, yer adları ve Rusça ve Ukraynaca dillerinde görebilirsiniz. Şehirde halen az miktarda da olsa Yerli Türkler ve Tatar nüfus vardır. Çok az sayıdaki Osmanlı’dan kalan binalardan eski gümrük binasını söyleyebiliriz. Bugün şehir merkezinde Odessalıların keyif alarak vakit geçirdikleri yakın zamanda inşaa edilen İstanbul park, şehre İstanbul Büyük Şehir Belediyesinin hediyesidir.

 

 

Ukrayna’nın Antalyası’ olarak bilinen tatil şehri Odessa Türkiyeden direkt uçulabilen şehirler arasında yer alıyor. İstanbul ve Ankara ve Odessa arasında her gün karşılıklı uçuşlar yapılıyor. Bunun yanısıra şehre otobüs, gemi ve trenlede ulaşabilirsiniz.

Odessa, geçtiğimiz aylardaki kur artışı da göz önüne alındığında pahalı Avrupa şehirlerine göre ’den şehre gelmeyi düşünenler için akıllıca bir tatil seçim olacak.

 

Deribacosvkaya caddesi Pasaj detay fotograf tuanet.tk

 

 

 

 

 

Odesa’da nereleri ziyaret edebilirsiniz?

Avrupa’nın en büyük ve en güzel birkaç opera binasından olan yapı, 1810 yılında inşa edilmiş. Bina ana salon ve beş kat balkon kısmından oluşuyor ve çok güzel bir meydanla iç içe muhakkak görmelisiniz. Şehir merkezi adeta müzelerle doludur. Puşkin Müzesi, Çağdaş Sanatlar Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesi, Arkeoloji Müzesi gibi müzeler şehrin Ukrayna için ne kadar önemli bir kültür merkezi olduğunun göstergesi.

Şehrin sadece üst kısmını değil altı kısmında Katakomp adı verilen onlarca kilometrelik yer altı tünel sistemi en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Yalnız yer altı şehrini rehbersiz gezmeyin zira burası bir labirent gibi. Gene tarihi Akkerman kalesi Odessa’da bulunmakta.

Potemkin merdivenleri fotoğraf tuanet

Gezerken binalara dikkat edin

Her binanın girşindeki tanıtım yazısında o binada kimin konakladığı ve kim tarafından yapıldığı yazar. Puşkin, Gogol, Tolstoy, Troçki, Kandinsky, Bulgakov, Mendeleyev, Anna Ahmedova, Ayvazovski, Babel…, şaşıracağınız kadar çok sayıda döneminde etkili olmuş hala etkili sanatçı politikacı ve bilim insanının burada yaşamış olmasına şaşıracaksınız.

Oldukça büyük ve önemlli Odessa sanat müzesini muhakak görmelisiniz.

Arkeoloji müzesinide görülecek yerler listesine ekleyin,

1905 Devriminin başladığı yer diye adlandırılan ünlü yönetmen Aynzaynştaynın Potemkin Zırhlısı filminin mekanı Potemkin merdivenlerini listenize ekleyin.

Odessa’da ne yenir?

Yemek konusunda çok sayıda Türk restoranından birini tercih edebileceğiniz gibi, italyan, Yunan Çin, Ukrayna, Ermeni ve Ukraynalılar arasında oldukça popüler olan Gürcü mutfağınıda tercih edebilirsiniz.

 

opera binası /uluslararası sinema fetivali açılışı fotoğraf tuanet

Odessa’da Eğlence gece kulüpleri ve plajlar

Şehrin her yerinde gece kulupleri bulabilirsiniz. Ama Turistler genelde şehir merkezini ve Arkadya bölgesini tercih ediyor.

Arkadia daha çok plajlarıyla ve gece kulüpleriyle

öne çıkan bir bölge olsada konaklama içinde kullanabilirsiniz. Fiyatların merkeze göre daha yüksek olduğunu unutmayın. 7
Deniz tatili için yine Arkadya ve şehrin dışında yer alan Zatoka tercih edilen plajların olduğu bölgeler.

Odesa’da konaklama

Odessa’da konaklama için tercih edebileceğiniz pek çok yer var. Tarihi şehir merkezini kullanabileceğiniz gibi şehrin her yerinde günlük kiralık evlerde bulabilirsiniz. Şehrin merkezi vakit geçirebileceğiniz güvenle konaklyacağınız en ideal yer.

Görülmesi gereken ve görmek isteyeceğiniz pek çok yer şehir merkezinde. Potemkin Merdivenleri, restoran, kafe ile yaya trafiğinin yoğun olduğu Deribasovskaya Caddesi, Opera Binası, Odessa’nın imge yapılarından Balkon ve müzeler kısacası görmeniz gereken hemen hemen her şey bu bölgede.

 

Odessa, Ukrayna  Rehber - Tercüman Devran Veliyev whatsap, viber +380631981588

 

[tp_hotels_selections_discount_shortcodes city=”6620″ title=”ODESA’NIN POPÜLER OTELLERİNDE İNDİRİM FIRSATLARI” paginate=false off_title=false type_selections=”popularity” number_results=”20″ subid=”” city_label=”Odessa” type_selections_label=”Popularity” link_without_dates=false]

[tp_cheapest_flights_shortcodes origin=IST destination=ODS title=”İSTANBUL-ODESA-İSTANBUL UÇUŞLARINDA KAMPANYALAR” paginate=false subid=”” currency=”TRY”]

Etiketler
%d blogcu bunu beğendi: