Haber

Analiz: Ukrayna Başarılı Olabilir Ama Bir Gecede Gerçekleşmez, Ukrayna 2019 mart seçimleri

Her yeni seçim döngüsünde Ukraynalılar umut ve umutsuzlukla donuyor. Her seferinde, adil ve sistemik değişim arzusu ile deneyimden edinilen korku ve güvensizlik arasında içsel bir çatışmayla karşı karşıyayız.

2019 Mart seçimlerine doğru Ukrayna’nın geleceği sorunlar ve çözümler üzerine çeviri bir yazı

Her yeni seçim döngüsünde Ukraynalılar umut ve umutsuzlukla donuyor. Her seferinde, adil ve sistemik değişim arzusu ile deneyimden edinilen korku ve güvensizlik arasında içsel bir çatışmayla karşı karşıyayız.

Yirmi yedi yıldır bu kısır döngüden Ukrayna olarak kurtulmaya çalışıyoruz ve her denediğimizde coşkumuz  iki yıl içinde azalıyor ve korkunç bir umutsuzluğa geri dönüyoruz. Çalışkanlıklarıyla bilinen karıncalar da bazen bu şekilde davranırlar. Buna ölüm spirali denir. Bazen bütün bir koloni neredeyse anlamsız aktiviteden ve çalışkanlıktan ölüyor ve sadece birkaçı mucizevi bir şekilde serbest kalıyor ve hayatta kalıyor.

Ülkenin Ukraynalıların istediği şekilde gelişmemesinin bir takım nedenleri var, ancak sorunlarımızın karmaşık görüntüsünü mümkün olduğu kadar açık hale getirmek için basitleştirilmeliyiz. Çoğumuz Ukrayna  temel kurumlarının düzgün çalışmadığı konusunda hemfikir. Bu kurumlar çok fazla ses çıkarıyor, ancak sonunda işlevsiz kalıyorlar.  Yarı başkanlık sistemi  rejiminde Ukrayna’yı cumhurbaşkanı ve hükümet yönetiyor, ancak meclis görevlerini yerine getirmiyor. Sadece milletvekilleri etkin bir şekilde çalışmaz, sadece ortaya çıkmazlar. Bu ay iyi bir örnek oldu: Milletvekillerinin yaklaşık yüzde 13’ü, bugüne kadar yapılan oylamalarına yüzde 90’nına katılmadı. Sorumluluk olmadığından ondan uzaklaşıyorlar. Böyle oluncada,  oligarklar ve lobiciler – kuralsız bir sistemde tek kurtuluş olduğu için utanmadan herşeyi manipüle edebiliyorlar.

Demokrasi çalışmıyor. Ukrayna, bir Anayasa kabul ettikten sonra insanlar hatalı yasalar hakkında konuşmaya başladılar. Turuncu Devrimden sonra yasaların tamamen işe yaramaz olduğu anlaşıldı. Yıllar geçtikçe, Turuncu kahramanlar hataları düzeltmek için hiçbir şey yapmadı. Ukrayna Onur Devrimi Maydan umutsuzluğun bir çığlığıydı. Ne yazık ki, onlarca yıldır tanıdığımız aynı oyuncular, kırık sistemi düzeltmek için hiçbir şey yapmadılar. Şimdi yeni bir seçimle karşı karşıyayız, ancak ölüm spiraline geri sürükleniyoruz.

Acı gerçek şu ki: yarın Ukrayna’daki siyasi seçkinler ortadan kalkarsa, ülkenin geleceği çok daha iyi olacaktı. Ukraynalılar yeni yüzler istiyor, ancak yeni yüzlerin ortaya çıkması için yollar inşa etmiyoruz. Liderlik rotasyonunu hızlandırarak ve siyasi partilerin büyümesi için adil bir rekabet ve sağlam bir zemin oluşturarak uzun vadeli sürdürülebilirliği ve siyasi yolsuzluğun maddi azalmasını sağlamak için politik kuralları değiştirmemiz gerekiyor. Bunu yapmak için milyonlarca insan tarafından kolayca anlaşılabilecek ve desteklenebilecek basit fikirlere ihtiyacımız var.

Yapılması gerekenler için düzinelerce yol var, ancak her adımın birbirine bağlandığı “beş aşamalı bir model”, on yıl içinde politik iklimi değiştirebilecek kapasitede olabilir.

İlk olarak, parlamentodaki dokunulmazlığı iptal et Politikacılar, on beş yıl boyunca buna söz verdi ve başaramadı. Bağışıklığı iptal etmek, seçkinlerin et ve kanı olan yerleşik siyasi yolsuzluk geleneklerine ciddi bir darbe yaratacaktır. Yakın gelecekte bunu başaramazsak, yozlaşmış politikacılar ve kuklaları seçim kazanmaya devam edecek.

İkincisi, kampanya kurallarını yeniden yazın. Seçimler sırasındaki ve kapalı sezondaki kuralların tam olarak gözden geçirilmesi, politik reformun ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Kampanyalar, en büyük kazanma gücüne sahip olmaktansa, fikirler, liderler ve stratejiler etrafında dönmelidir. Kampanya sezonu iki ayla sınırlandırılmalıdır. Erken kampanya yasaklanmalıdır. Yakında bunu başaramazsak, oligarklar ve ucuz palyaçolar seçimleri kazanmaya devam edecek.

Üçüncüsü, Ukrayna’nın demokratik modeli, miras alınan Sovyet parlamenterliği ve en iyi uygulamalarının bir birleşimidir. Acil olarak parlamento ve cumhurbaşkanlığı için görev süresini kısaltmamız gerekiyor. Parlamenterler beş yıla hizmet ediyorlar ve bu istikrarlı kurumlar olmadan hızlı değişen bir ortamda çok uzun. Üç yıl Verkhovna ’da mükemmel bir görev süresi ve siyasi partilerin çalışmalarını güçlendirecek ve halkla doğrudan diyalogu teşvik edecektir. Aynısı cumhurbaşkanı için de geçerli. Bunu başaramazsak, ülkeyi neredeyse yıkmaya sürükleyen yüzler tekrar tekrar kazanacak.

Dördüncüsü, bir üyenin parlamentoda görev alabileceği ardışık yılların sayısını sınırlayarak siyasi partilerin gelişmesi ve büyümesi için şartlar yaratmamız gerekiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde buna terim sınırı denir. Cumhurbaşkanlığı dönemine benzer şekilde, parlamentodaki ardışık iki görev süresi, siyasi partileri önemli ölçüde canlandırabilir liderleri ve parti gençliğini en üst düzeyde çalışmak için motive zorlayabilir. Yakında başaramazsak, aynı yüzler Ukrayna 2019 seçimlerine ve sonrasına hâkim olacak.

ANDRİİ OSADCHUK

Ukrayna’nın beka sorunu ve bağımsız kilise politikaları

%d blogcu bunu beğendi: