Haber İş Dünyası

Bal savaşı: Ukrayna bal ihracatı, küresel aşırı üretim nedeniyle % 37 azaldı

Ukrayna Bal İhracatçıları Derneği  UAHEP  yetkililerine göre Ukrayna'da bal üretiminde geçen yılın aynı dönemine göre %37'lik bir azalma oldu. Azalmanın nedeni Dünyadaki bal üretimindeki artış.

Bal İhracatçıları Derneği  UAHEP  yetkililerine göre ’da bal üretiminde geçen yılın aynı dönemine göre %37’lik bir azalma oldu. Azalmanın nedeni dünyadaki bal üretimindeki artış. Aynı zamandabu  %37’lik azalma ’da bal fiyatlarının yüksekliğinin yapay olduğuna dair tartışmalara neden oldu. Bilindiği gibi ’de dünyaca ünlü sevilerek tüketilen ucuz Ukrayna balını  zaman zaman bal ithal etmekte.

Bal savaşı: Ukrayna balı ihracatını engelliyor bal üretimine zarar veriyor.

Ukrayna, bal üretiminde dünyada beşinci sırada yer almakta ve ’da üretiminin lideri konumunda.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO danışmanlarına göre Ukrayna balının 33.700 tonluk ihracatı, 2018 yılının ilk on ayında% 37 düşüş kaydetti.

Raporda kimi Ukrayna ürünlerinin yönelik kilit pazarlarda pozisyon kaybettiği belirtildi.

Aynı raporda Ukrayna 2018’de balda yeni bir bir ihracat rekoru kıramayacak” dendi.

Ukraynalı tarım portalı tarafından yapılan araştırmaya göre, Ukrayna’da 66.000 ton Ukrayna balı üretildi. Bu rakamla, Ukrayna dünya bal üretiminde dünyada beşinci sırada yer aldı.

Ukrayna’nın bal ihracatının çoğu ’ye, ’ya, ’ya ve ’ya gitti.

Bal İhracatçıları ve İşleyicileri Ukrayna Derneği UAHEP  İşleyicileri Direktörü Vadim Pankovsky bal ihracatındaki hızlı düşüşün nedenlerini şöyle açıklıyor.

“2018’in başında ihracat fiyatı kilo başına 2 avro, daha sonra da Temmuz-Ağustos döneminde kilogram başına 1.4 avro olarak gerçekleşti. Sonuç olarak, iç piyasada alım fiyatı da kilogram başına 38-40 UAH’a düştü (yaklaşık 1,16-1,22 avro). Ancak arıcılar, bal üretimini ve üretim maliyetlerinde artış olduğunu ve arıların ölümüne bağlı olarak bal toplamada azalma olduğunu iddia ederek bal satışlarını kısıtlıyor. Hesaplamalara göre, balın üretim maliyeti “ortolama” bir arı kovanında 0.5-0.7 EUR / kg’ı geçmez.

Bu yılın başında, Ukrayna’da bal alım fiyatları kilogram başına 50 Griven’e yükseldi, ancak bu fiyat yapay olarak oluşturuldu. Yani, sözleşmeleri kısa sürede yerine getirmek zorunda olan ihracatçı firmalar , pazardaki balın geri kalanını satın almak için fiyatı yükselttiler.

Şu anda hem dış hem de iç piyasada yükselen fiyatlar için bir neden bulunmamaktadır. İhracatçılar ayrıca zara ederek çalışmak istemezler, çünkü lojistik, laboratuar testleri, yani kimse küresel piyasada oluşan fiyattan daha yüksek bir fiyat vermez. İhracat sözleşmeleri yapılmalıdır. Eğer yapılmazsa, sadece ihracatçılar zarar görmeyecek, aynı zamanda arıcılığın kendiside yok olacaktır. Yani arıcılar balı  iç piyasada satmak zorunda kalacaklar, ancak iç tüketimi dikkate alırsak, bal stokları artacak ve bu nedenle bal fiyatı azalacak.

Tabii ki Ukrayna balının sokakta satışını yapan babuşkalarda fiyatlar nadiren değişiyor

Ukrayna balı kalite açısından dünyada ki bal severler için önemli bir marka olsa da

Avrupalı ​​ve Amerikalı alıcıların, daha güvenilir yeni tedarikçiler bulacağından şüphem yok. Örneğin, Hindistan’da bal üretimi birkaç mevsimde yoğunlaşmıştır ve gelecekte bu ülkeden tedariklerin artması beklenmektedir. İthalatçılar istikrarlı, güvenilir tedarikçilere ihtiyaç duyuyor, ülkenin ürününün imajı bir yılda oluşmuyor ve biz onu kolayca yok edebiliriz.

2019 için bal stoklarının artacağı beklentisi Ukraynalı Bal Üreticilerini geriyor.

Benim görüşüme göre, eğer bu yılki sözleşmeler yerine getirilmemişse, hiç kimse bizimle çalışmak istemeyecek,  “zengin” Avrupa pazarlarına en az iki yıl boyunca erişimimiz kapalı olacaktır. Bu nedenle, arıcılarla uzlaşma çözümleri ve çalışma şemaları planlıyoruz.

Ancak, uzun vadede Ukrayna küresel bal piyasasında diğer riskleri azaltacaktır. Avrupalı ve Amerikalı alıcılar, Hindistan gibi bal üretimini hızla artıran daha güvenilir tedarikçilere yöneleceklerdir dedi. “

%d blogcu bunu beğendi: