Haber İş Dünyası

Bayraktar TB2, Ukrayna Antonov tesislerinde üretilecek mi?

Ukrayna'nın askeri savunma haberleri yapan gazetesi Mil.in.ua, kaynağını belirtmeden Ukrayna'nın Türkiye'den Bayraktar insansız savaş hava araçlarını satın alacağını doğruladı ve anlaşmanın imzalandığını belirtti.

’nın askeri savunma haberleri yapan gazetesi Mil.in.ua, kaynağını belirtmeden ’nın ’den Bayraktar insansız savaş hava araçlarını satın alacağını doğruladı ve anlaşmanın imzalandığını belirtti.

Mil.in.ua tarafından yayınlanan bir habere göre, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko’nun 3-4 Kasım tarihlerinde Türkiye’ye resmi bir ziyareti sırasında Baykal tarafından üretilen Bayraktar TB2 insansız savaş hava araçlarının satın alınması konusunda bir anlaşma imzaladı.

Anlaşmanın imzalanmasına Ukrayna Savunma Bakanı Stepan Poltorak, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi sekreteri Oleg Gladkovsky ve Ukroboronprom başkanı Pavlo Bukin’de katıldı.

Bu insansız savaş hava araçlarının satın alınması için yapılan görüşmeler yaklaşık iki yıl sürdü.

Baykal Makina firmasına göre, Bayraktar insansız hava aracı, taktik keşif ve gözetim misyonları için geliştirilmiş bir Orta Yükseklik Uzun Dayanıklılık sınıfı bir sistemidir.

Bayraktar TB2 insansız hava aracı, 55 kg’dan fazla bir yük taşıyabilir. Bayraktar, 24 saatten fazla 22,500 fit yükseklikte uçabilir.
Devlet Şirketi Antonov tesislerinde bazı Bayraktar TB2 insansız savaş hava aracı üretme olasılığı da anlaşmaya göre kabul ediliyor.
Bayraktar TB 2 ‘nin Nihai üretim aşamasına resmi olarak 2012 yılında geçilmişti.

Bu yıl Ukrayna Devlet Savunma Sanayi Şirketi Ukroboronprom, Antonov’un üreteceği 50 ton taşıma kapasiteli yeni AN-188 askeri kargo uçağının ortak üretimi için Türkiye ile görüşüldüğünü açıkladı. Aynı zamanda Türk yetkilier Antonov’un ’deki tesislerini ziyaret etmişti..

 

Aynı zamanda Rus haber sitesi Sputnik’e konuşan kimi Rus askeri uzmanlar Bayraktar TB2 ve Ukrayna için şu görüşleri paylaştı. 

UKRAYNA, TÜRK BENZERİ İHA’LAR ÜRETEBİLİR Mİ?

Ukrayna’nın öncelikle Ar-Ge aşamasını kısaltmaya ilgi duyduğunu kaydeden Rus uzman, “Herhangi bir üretimi tek başına canlandırmak için Ukraynalıların sadece para değil partnerlere ve onlar için en uygun fiyata satılabilecek bir takım teknolojilere de ihtiyacı var. Ukrayna’nın Türk yapımına benzer İHA’ları üretebilmesi için savunma sanayisinin tüm elemanlarını canlandırmak zorunda olacak. İlki, İHA tasarımı, ki bu onların elinde vardı. İkincisi, kadrolar, bu da vardı. Üçüncüsü İHA’yı idare edebilecek kişiler, bu da vardı. Sovyetler döneminde Ukrayna’da var olan savunma sanayisindeki kültürle tüm bunlar yeniden yapılabilir ama bunun için zamana ve paraya ihtiyaç var” yorumunda bulundu.

TÜRKİYE KENDİ İHA’LARIYLA GURUR DUYUYOR

Diğer yandan Plehanov Ekonomi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Sosyoloji Bölümü Başkanı Koşkin, “Öncelikle Türkiye’nin savunma sanayisi alanında istediği ülkeyle tek taraflı anlaşmalar yapma hakkına sahip ve Ukrayna istisna değil” dedi.

Sputnik’e konuşan Koşkin, Türkiye’nin modern İHA üretimindeki ciddi başarılarına dikkat çekerek bu konuda şu değerlendirmede bulundu:

“Günümüzde, yeni insansız hava araçları projelerinin geliştirilmesi alanındaki hırs ve başarılar, hem savunma sanayisi hem de bilim insanlarının başarısının göstergesidir. Elbette Türkiye bununla gurur duyuyor ve karşılıklı yarar sağlayacak koşullarda İHA tedarik etmeye hazır. Günümüzde İHA, Türk savunma sanayisinin markasıdır. Türkiye’nin bu markayı desteklemeye çalıştığını düşünüyorum. İlgi duyan ülkeler de bu ürünü elde etmeye çalışıyor”.

 

%d blogcu bunu beğendi: