Haber İş Dünyası

Bitcoin: Ukraynalılar 1,7 milyar dolar kaybetti.

Bitcoin büyük düșūșe geçti kaç Ukraynalı kaybetti.

büyük düșūșe geçti kaç Ukraynalı kaybetti.

Bitcoin balonunun eninde sonunda patlayacağını söyleyenler hep vardı. Geçtiğimiz yıllar boyunca değeri artan Kripto para birimi 2018 boyunca büyük düşüşe geçti. Ve kripto paranın geleceği belirsizliğini koruyor ve gelecekte  değerinin ne olacağı da büyük bir soru işareti.

Son birkaç yıldır kimi Ukraynalı politikacılar, milletvekilleri ve Ukraynalı ekonomistler “elektronik parayı” yasallaştırmayı düşünürken, yaklaşık 100 bin Ukraynalı “kripto paralara” yatırım yapmış bitcoin cenneti haline fiilen gelmişti.

Bitcoin gibi digital paralarla onlarca Ukraynalı zengin olmayı arzularken pek çoğunun bugünlerde Ukrayna basınında iflas ettiği soyleniyor.

Ukrayna, ’nın en fakir ülkelerinden biri, ancak bitcoin cinsinden gayri safi yurtiçi hasıladaki sermaye seviyesi ’da ilk sırada. Bu, Ukraynalılar arasında “elektronik para” talebinin oldukça yüksek olduğu anlamına geliyor.

Peki Bitcoin’de kaç Ukraynalı kaybetti

Cryptocurrency pazarının düşmesinden sonra Ukraynalıların toplam zararının uluslararası şirket Citi tarafından 1,7 milyar dolar olarak hesaplandığı, tüm cryptocurrencilerin sahiplerine bölünmesi durumunda bu miktarın oldukça büyük olacağı tahmin ediliyor – yaklaşık 17 bin dolar.

Șimdilerde 3000 dolar seviyesinde seyreden, geçtiğimiz 2018 yılında ise Ukrayna’da bitcoin fiyatı 17.000 dolara kadar çıkmıştı. Kayıpların bu kadar çok olmasının ana nedeni Ukrayna’da diğer dünya ülkelerine göre sayıları 100.000’lerle ifade edilen bitcoin yatırımcısının bulunması.

 

 

 

%d blogcu bunu beğendi: