Haber

Bize de lazım olabilir, 2018 yılında Ukraynalıların bazı buluşları

SSCB sonrası pek çok Doğu Bloku Ülkesi hem ekonomik krize girmiş, Sovyetlerden arta kalan bilimsel miras da donup kalmıştı. Yeni gelişmeler O ülkelerden biri olan Ukrayna'nın kendini bu alanda biraz toparlamaya başladığının işareti olarak görülüyor

’da gerçekten de çok yetenekli mucitler, Ukraynalı bilim insanları ve teknisyenler var bunlar,  Ukrayna ordusu için simulasyonlar, uygulamalar, çeşitli teknik yenilikler ve hatta silahlar ve donanımlar geliştirdi. İnovasyon ve Ukrayna Bilişim Teknolojileri sıralamasında ise Ukrayna bir yılda yedi sıra birden atladı ve 126 ülke arasında 43‘üncü sıraya ilerledi. “Segodnya gazetisine göre”

Ukrayna Bilişim Teknolojileri

Ukrayna en fazla ilerlemeyi  Bilişim Teknolojileri alanında kaydetti.  Ukrayna’da çalışmaya devam eden ve bilişim sektörünü neredeyse sıfırdan büyüten binden fazla yetenekli çalışana sahip düzinelerce büyük şirket var.

Bilişim Teknolojileri alanında Ukrayna şirketlerinin çalışma yelpazesi oldukça geniş: çevrimiçi oyunların geliştirilmesinden çeşitli işlemlerin optimizasyonuna ve otomasyona kadar. Uluslararası Ticaret Merkezi’ne göre, Ukrayna dünyadaki  entelektüel ürün ihracatçısı ülkeler arasında 25 sırada yer alıyor, ihracatın% 70’i özel ise yazılım geliştirme.

2018’in ortalarında Bilişim Teknolojileri alanında Ukrayna ekonomisinin genel durumuna bakılmaksızın, Ukrayna’da BT sektörünün yıllık% 11-26 oranında istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü belirten bir çalışma yayınladı.

2018 yılında elde edilen büyük bir başarı, yılın ilk yarısının sonuçlarına göre, bilgisayar hizmetlerinin ihracat açısından ikinci sırada olmasıydı. Ukrayna, 4 yıl boyunca teknolojik olarak gelişmiş işletmelerin yaratılması nedeniyle net kar üzerinden 2,5 milyar dolardan fazla para aldı. Ortalama olarak, BT şirketlerinin 2018’in ilk yarısı için bütçeye ödediği vergi miktarı, bu sektörün aktif gelişimini gösteren bir önceki yılın aynı dönemine göre% 30,1 oranında artmıştır.

NASA için Ukrayna roketleri

2018 Mayıs ve Kasım aylarında, Ulusal Havacılık ve Dairesi (NASA), Amerikan şirketleri Orbital ATK tarafından Ukrayna işletmelerinin katılımıyla Wallops Island kozmodromundan ( üssü) Antares aracını fırlattı.

Antares roketinin lansmanı 21 Mayıs 2018’de başladı. 

Ukrayna’nın Büyükelçisi Valery Chaly’nin belirttiği gibi, Antares roketi, Ukrayna ve uzay endüstrisindeki şirketlerin, uzayın barışçıl araştırılması alanındaki etkileşimlerinin başarılı bir örneğidir.

Roketin ilk aşamasının tasarımı, Yuzhnoye tasarım ofisi tarafından geliştirilmiş ve birçok Ukraynalı işletme ile işbirliği içinde Makarov Güney Makine İmalat Tesisinde üretilmiştir. Bu , Signus kargo modülünü Uluslararası Uzay İstasyonuna teslim etti.

2018 ukrayna icatlar ve buluşlar

Ukraynalı mucit, buzdolabı ve mikrodalga fırının işlevlerini birleştiren benzersiz bir cihaz geliştirdi. Ayrıca, cihaz taşınabilir ve şarj olabilecek.

İsteğe bağlı olarak mini buzdolabı, elektrikli su ısıtıcısı ve meyve sıkacağı eklentilerine de sahip aynı zamanda portatif bir endüksiyon fırındır.

Cihaz iki saat içinde tamamen şarj olan üç adet 6000 mAh batarya ile çalışıyor. Geliştiriciler, beş gün boyunca günde iki kez kullanırsanız,  bu cihaz için tek şarjın yeterli olacağını açıkladı.

Marka tescili için PatentBot programı

PatentBot, Ukraynalıların geliştirdiği bir sohbet botu, Facebook messenger’da marka tescili yapabiliyor. 2017’den beri Ukrayna’da kullanılıyor, fakat bu yıl yenilikçi ugulama botu AB ve Çin pazarlarına girdi. Ukraynalı avukatlar tarafından geliştirilen ürüne, ticari markaları Facebook messenger aracılığıyla kaydeden dünyanın ilk botu deniyor.

Programcık (bot) , istediğiniz markanın ücretsiz olup olmadığını kontrol etmenize ve 7/24 arama yapmanıza izin verir. Ocak 2018’de, PatentBot, Amerikan platform ProductHunt versiyonuyla “Yılın Uygulam botu” seçildi. Zaten 2018 Mayıs’ında, projenin 750 bin dolar olduğu tahmin ediliyordu ve bu, ürünün AB ülkelerinde lanse edilmesine kadarydı.

2018 yılının başlarında, PatentBot yazılımı, ABD Silikon Vadisinde en büyük platformlardan birinin ödülünü aldı.

Bu gelişmelere rağmen Ukryanada bilimin gerilediğini düşünenlerde var

Ukrayna’da bir insanı için kendini yetiştirme geliştirme olasılığının azaldığını düşünenlerde var.  Ukrayna maaşlarla kapsamlı bir araştırma yapmak mümkün değildir. Ukrayna’da bir insanın ortalama maaşı 150 dolar. Diğer ülkelerde, adamları 800-1200 dolar kazanıyor. Ve devlet finansmanı ile kaliteli araştırma yapabilmek zor.

Elbette bazı bilim adamları, farklı sebeplerden dolayı Ukrayna’da kalıyorlar. Bazıları özel sektöre giriyor ve bir dereceye kadar kendi fikirlerine uygulma sahaları bulabiliyorlar .

Ukrayna Bağımsızlık yıllarında ülkedeki bilim insanlarının sayısının 3,5 kat azaldığını, ve Bilim Bakan Yardımcısı Maksym Strikha 2016 da söylemişti.

Halen ABD, Ukrayna biliminin en önemli yatırımcısı.

Elon Musk’un Falcon Space X’ine karşı alternatifi Ukraynalılar geliştiriyor.

 

%d blogcu bunu beğendi: