Haber

Gemi kazası: Türk yetkililer resmi olarak Kırımı ziyaret ediyor

Geçtiğimiz günlerde Kerç boğazı civarında Tanzanya bayraklı 2 petrol tankeri yanmıș, çıkan yangında 4'ü Türk denizci olmak üzere 14 denizci hayatını yitirmişti. 12 denizcide sağ olarak kurtarılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Kerç boğazı civarında Tanzanya bayraklı 2 petrol tankeri yanmıș, çıkan yangında 4’ü Türk denizci olmak üzere 14 denizci hayatını yitirmişti. 12 denizcide sağ olarak kurtarılmıştı.

Büyükelçisi Andrey Sibiga, ’nın resmi olarak yönetimine Türk konsoloslarının ’ı ziyaret edeceği yönünde bilgi verdiğini belirtti.

Bu durum Kırım’ın Rusyaca işgalinde Türk Hükümetinin ile iyi ilişkilerine rağmen Ukrayna lehine tutum aldığını birkez daha gösterdi.

Bu duruma dair ’dan açıklama yapan Ukrayna’nın Tūürkiye Büyükelçisi Sibiga “Ukrayna tarafı diplomatik kanallardan Türk konsolosların 21 Ocak’ta iki gemi ile ilgili olayda ölen Türk vatandaşları konusunda ilk konsolosluk yardımını sağlamak için işgal altındaki Kırım’ı ziyaret edeceklerine dair bilgilendirildi” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda yanan gemiler için Ukrayna basınında illegal olarak gaz dolumu yaptıkları belirtildi. Bilindiği gibi Rusya 2014’de Ukraynaya ait Kırım yarım adasını işgal etmisti.

%d blogcu bunu beğendi: