Haber İş Dünyası

Odessa Havacılık Fabrikası yeni bir uçak geliştirdi, Delfin Y1

Neredeyse her gün, Odessa Havacılık Fabrikası Shkolny microdistrict üzerinde, uçak motorlarının sesleri duyuluyor: pilotlar gökyüzünde uçak tasarımcılarının getirdiği yenilikleri deneyimliyorlar. 

Neredeyse her gün, Havacılık Fabrikası Shkolny microdistrict üzerinde, uçak motorlarının sesleri duyuluyor: pilotlar gökyüzünde uçak tasarımcılarının getirdiği yenilikleri deneyimliyorlar.  Havacılık Fabrikasının son geliştirdiği uçak “Y1 Delfin”, sivil havacılık uzmanlarına göre, sadece işadamları için bir tür hava taksisi değil, aynı zamanda havacılık üniversiteleri ve okulları içindede bir “sınıf” haline gelme şansına da sahip. Bilindiği gibi Ukrayna havacılık endüstrisinde uçak üretebilen nadir ülkelerden biri.

Odessa Havacılık Fabrikası

Uçak fabrikasının devlet kurumu olmasına rağmen, uçak kamu harcamalarından değil, fabrikanın kendi finansıyla geliştirilmektedir.
Y1 “Delfin”, dört kişilik hafif bir tek motorlu uçaktır. Boeing ve Airbus için motorlar ve aviyonikler üreten Safran SA havacılık holdinginin bir parçası olan Fransız şirketi Societe de Motorisations Aeronautiques tarafından üretilen bir motorla donatılmıştır. Bundan dolayı, Y1 “Dolphin 385 km/ s hıza çıkabiliyor ve iniş yapmadan 1,320 km’ye uçabiliyor.
uçakğa özel bir kurtarma sistemi kurulunabiliniyor. Uçuş sırasında anormal bir durum söz konusu olduğunda, pilotlar ve yolcuların bulunduğu tüm uçak paraşütle yere inebiliyor . Bu paraşüt sistemi hem Y1 delfin uçağını hemde insanların yaşamını kurtarmayı mümkün kılıyor.

Uçağın tasarımı, karmaşık akrobasi hareketlerini yapabilmek üzere geliştirilmiş. Ayrıca Ukrayna’da pilotluk eğitimi veya pilotların hava muharebesi becerilerini geliştirmek için eğitim uçağı olarak kullanılması planlanıyor. Uçak sınır bölgelerini izlemek ve orman yangınlarını tespit etmek için de kullanılacak.

 

Y1 “Delfin” şimdiden tüm gerekli testleri geçti ve uçuş için onaylandı. Şimdi uzmanlar uçağın daha özel versiyonlarının oluşturulması üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Odessa Havacılık Fabrikası, Odessa’da 100 yılı aşkın bir süredir bulunyor. Bu fabrika avcı ve eğitim uçaklarının geliştirilmesi, yükseltilmesi, uçak motorlarının kapsamlı onarımı ve uçak bileşenlerinin imalatında uzmanlaşmıştır.

Etiketler
%d blogcu bunu beğendi: