Bilgi Haber

Olena Palii: Ukrayna’da son yaşananları değerlendirdi sıkıyönetimden Türk vatandaşları nasıl etkilencek

Rusya vatandaşları ve Rusya Federasyonundan gelen uçaklar dışında bütün yabancılar için Ukrayna gümrüğünde her hangi değişiklik yok. Rusya vatandaşları ve Rusya'dan gelen uçaklar ve yolcular daha sıkı kontrolden geçecek ve ülkeye alınmama ihtimalleri çok yüksek.

’da neler yaşandı

Birkaç gün önce Ukrayna ve arasında gerginlik arttı ve Kerç Boğazında Ukrayna gemilerine ateş açtı. Bu nedenle Ukrayna Cumhurbaşkanı Parlamentoya sıkıyönetim ilan etmesiyle ilgili kararnameyi sundu ve Rusya’dan el koydukları gemileri ve Ukraynalı askerlerini derhal Ukrayna tarafına teslim etmesini talep etti.

Ukrayna Parlamentosu kararnamedeki bazı maddeleri tamamlayarak 276 oy ile 9338 sayılı ‘Ukrayna’da sıkıyönetimin uygulanması’ kararnamesini onayladı.
Kararnameye göre Ukrayna’da sıkıyönetim 28 Kasım yerel saatine göre saat 9.00da yürürlüğe giriyor ve 30 gün devam edecek. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı seçimlerinin 31 Mart 2019 yılı tarihinde (sıkıyönetiminden önce de planlandığı gibi) yapılacağı onaylandı.


Bunuda okuyabilirsiniz: Ukrayna’ya Seyahat Edecek Olan Vatandaşlarımız İçin Bilgi Notu

 

Sıkıyönetim Ukrayna’nın genelinde değil sadece teorik olarak saldırıya uğrayabilen bölgelerde uygulanacak. Sıkıyönetimi altında olan bölgeler: Vinnitsa, Lugansk, Mıkolayiv, , Summı, , Çernigiv, , , ve  Azak- bölgesi.

 

Bütün Ukrayna’da ve sıkıyönetim altında olan bölgelerde ne değişecek?

Petro Poroşenko kendi Twiter sayfasında yazdığı gibi “Sıkıyönetim kararnamesinin bize verdiği haklar arasına istila durumunda insani, finansal ve silah rezervlerimizi seferber etmeye yardımcı olacak olan ve sadece doğrudan farklı askeri birlikleriyle ilgili olanlar girdi. Sıkıyönetime göre insanların haklarının ve özgürlüklerinin kesilmesi veya sansürün uygulanması öngörülmüyor.”

 


http://prntscr.com/lnwi0n

Bu durumda Ukrayna’nın Rusya’ya yakın olan bölgelerinde güvenlik kontrolü ve askeri güçlerinin dikkati artacak. Ukrayna içinde bulunan askeri güçleri sınırlara yakın aktarılacak.
Poroşenko’nun resmi Twiter sayfasında yazıldığı gibi “Ukrayna’yı korumak bizim müşterek görevimizdir. Bizim komşumuzun her hangi hareketlerine hazır olmalıyız.”

http://prntscr.com/lnwhuh

Donetsk ve Lugansk bölgeleri dışında hayat aynı şekilde devam ediyor.

Ukrayna’da bugüne göre durumlar sakin ve herhangi dışarı çıkmama saatleri veya insanların özgürlükleri kısıtlanması, mallarına el koyulması vb. şeyler uygulanmıyor. Donetsk ve Lugansk bölgeleri dışında hayat aynı şekilde devam ediyor. Ama yine de yabancıların Ukrayna’dayken dikkatli olup haberleri takip etmekte fayda var ve provokasyonlara, şüpheli durumlara girmemek lazım.


Bunuda okuyabilirsiniz: Ukrayna’daki Sıkıyönetim boyunca uyduğunuzda herhangi bir problem yaşamamanıza yardımcı olacak tavsiyeler


Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko kendi resmi sayfasında: “Bu sıkıyönetimin amacı, düşmanın saldırı durumunda yüksek değer ödeyeceğini göstermektir. Bu, Ukrayna’yı hücum etme planı olan delilerini durduran soğuk bir duş gibi olacak. Eğer saldırı olmazsa amaca ulaştığımızı düşünebiliriz.”diye açıklama yaptı.

 

http://prntscr.com/lnwhal

Sıkıyönetim zamanında Ukrayna’ya giriş çıkış nasıl olacak?

Cumhuriyeti vatandaşları Ukrayna’ya giriş çıkışlarında  herhangi bir ek muameleye tabii olmayacak
Rusya vatandaşları ve Rusya Federasyonundan gelen uçaklar dışında bütün yabancılar için Ukrayna gümrüğünde her hangi değişiklik yok. Rusya vatandaşları ve Rusya’dan gelen uçaklar ve yolcular daha sıkı kontrolden geçecek ve ülkeye alınmama ihtimalleri çok yüksek.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları nelere dikkat etmeli
Türkiye-Ukrayna arasındaki seferler için kurallar değişmiyor. Yanınızda pasaport, dönüş bileti, otel rezervasyonu ve ülkede geçiminizi sağlayacak parayı yanınızda bulundurmanız gerekiyor.

Yazan: Olena Palii (Elephant Ukrayna  Avukatlık  ve Yatırım Ajansı Yeminli Tercümanı)
https://elephantarchitecture.com

 

Atakan İldemir ile ‘Ukrayna’da girişimcilik’ üzerine söyleşi

%d blogcu bunu beğendi: