Haber Kültür-Sanat

Seramik sanatçısı Şebnem Kantoğlu Anadolu ilhamlarını Kiev’den evrenselleştiriyor

14 yıldır Ukrayna'da yaşayan Ukrayna'nın bilindik Seramik Sanatçılarından Şebnem Kantoğlu ile seramik sanatı,... Ukrayna Seramik sanatı ve sanatçıları üzerine gerçekleştirdiğimiz söyleşi...

Türk sanatçılar her zaman yurt dışında itibar görürler bu yeni bir durum değil, uzun yıllardır böyle. Bunun birkaç nedeni var. Bunlardan en önemlisi Anadolu kültürü ve onun mirasının yerel değil evrensel niteliği.

Yani büyük tarihi kültürel bir mirasın üzerinde yaşıyoruz. Batı ve doğu arasında her türlü etkileşime açık kimi Türk sanatçılar da bu nedenle eserlerinde bu kültürler arasındaki köklü ilişkilerden yola çıkıp yeni sanatsal etkilere neden olabiliyorlar.

Gene bu yüzden kimi Türk sanatçılar farklı görme biçimlerini mevcut sanat kavrayışına katarak yeni üsluplar yaratmakta hiç zorlanmıyorlar. Tarihin bir ilham nesnesi olarak kullanılması  sanatçılar için yeni bir durum değil.  Bu “ne var bunda canım” “duvara kazılı otantik yada etnik desenlerin tekrarı” diyerek eleştirilecek bir hadisede değil.

Bizim 1000 yıldır üzerinde ‘durduğumuz’ büyük sanat ve kültür mirası da canlı bir varlık gibi, kendisini sanat ve kültürle tanıştırmak isteyen yeteneklerin, ilhamlarla dolu sandık kapağını kaldırmasına izin veriyor.  Şebnem Kantoğlu’da bu sandığın kapağını kaldırmış olanlardan.

Bu nedenle olsa gerek, 14 yıl önce ’e yerleşen Şebnem Kantoğlu’nun yeteneklerini ve aldığı ilhamları aktarma üslubunu, sanat camiasının keşfetmesi hiç zor olmamış.

Seramik konusunda pek çok yetenekli sanatçı yetiştiren ve oldukça tutucu Ukrayna sanat camiasında “bir yabancının” yer edinmesi ve ’de çok az bilinmesi benim açımdan oldukça şaşırtıcı. Fakat bir taraftan da anlaşılır. Çünkü sanat onun yaşam öyküsünün doğal bir parçası. Kendisi de sohbet boyunca “sırf sanat yapıyorum” diyen bir kimlikle kendini ifade etmedi.
Bence sanatçının kendini sadece sanatla tanımlamaması da önemli bir vurgu.

Galiba, bu yüzden kolaylıkla Slavların en derin kültürel katmanlarından yerel etkiler, farklı coğrafyalar ve sanat fikirleri evrensel bir bakış açısı ile buluşmak için onun atölyesine bir senteze varmak için rahatlıkla girebiliyor. Demek ki orada herşey bir doğal bir cereyanla gerçekleşiyor.

Seramik sanatçısı Şebnem Kantoğlu, Gerçekten de Slavların en derin tarihsel kültürel katmanlarında kendini ifade biçimi olarak seramikçiliğin oldukça önemli bir yere sahip olduğunu sohbetimiz boyunca bir kaç kere ifade ediyor. Bize Poltova gibi seramikleri ile ünlenmiş Ukrayna kentlerinden bahsediyor.

Kantoğlu’nun eserlerine ilgi sadece Ukrayna ile sınırlı kalmıyor, Kiev’e ziyarete gelen sanat severler onun eserlerini dünyaya taşıyorlar. Peki nereden erişiyorlar Şebnem Kantoğlu’nun eserlerine. Şebnem Kantoğlu’nun eserlerine Kiev’in sanat galerilerinde ve ünlü butiklerinde. Bizde ismini aynı yolu takip ederek keşfediyoruz.

 

 

Belli ki o sadece eserleri ile ilgileniyor. İsmi ise kıyısında yaşadığı tarafından yavaş ve düzenli bir şekilde taşınıyor.
Kantoğlu’nun Ukrayna Kiev’deki seramik atölyesinde sanat deneyimlerini aktarma çabası da ilgi buluyor. Şebnem Kantoğlu’nun, Kiev’deki atölyesi bu yüzden dünyanın pek çok ve ülkesinden insanların seramik öğrendiği yeteneklerini geliştirdiği bir okula dönüşmüş.

Tıpkı bir zamanlar Ustası Sergei Kozak’ın yaptığı gibi.

Şebnem Kantoğlu’nun yeteneklerinin farkına varan Ukraynalı Dünyaca ünlü Seramik Ustası Sergei Kozak.

Sergei Kozak bir sohbetinde şöyle diyor “Usta seramikçilerin problemleri diğer sanatçıların problemleriyle aynı. Her şeyden önce, kendinizi bulun ve geçin.”

Sergei Kozak henüz erken sayılabilecek yaşta 5 yıl önce yaşama veda etmiş… Şebnem Kantoğlu Sergei Kozak’tan bahsetmeye başlayınca onun atölyesinde iki yıl bulunmuş olmanın gururunu ve  onun eksikliğinin üzüntüsünü birlikte hatırladığını anlıyoruz.

“Ukraynalılar figür ve motifleri seviyor ve kullanmaktan keyif alıyor.”  Zaten sanat konusunda dünyada önemli etkilere sahip ülkelerden biri. Diğer batı toplumları gibi eğitimlerinin bir parçası olarak aileler çocuklarının erken yaşlarda bir estetik kavrayış geliştirmesi için çaba sarf ediyorlar.

Kendisine karşı Ukraynalıların yaklaşımını sorunca cevaben Şebnem Kantoğlu: O da tüm sanatçıların üzerinde ortaklaştığı sanatın evrensel bir dile sahip olduğunu tekrar ediyor. Ancak bu doğrunun sanatçı içinde geçerli olduğunu söylüyor. Bu yüzden kendisini aynı zamanda bir Ukraynalı gibide görüyor.
Ukraynalı sanat severlerin ifadesiyle Şebnem Kantoğlu Ukraynalı ruhu ile özgün Türk seramikleri tasarlıyor …

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Şebnem Kantoğlu ifade biçimleri: İçgüdüsel yerleştirmeler ve “Su” etkileri

Kendisi ile su üzerine konuşuyoruz. eserlerindeki ortak dilin su olduğu üzerine…
Söz konusu olan seramik olunca biçimlendirme süreci seramağin temeli diyebiliriz. Şebnem Kantoğlu’nun eserlerindeki akışkanlık hem seramiğin hemde kendisinin su ile ilişkisinde gizli olabilir.
Zaten seramik sanatındaki temel tezat kilin perdelediği “su ve ateş” ilişkisi. Suyun kendi bünyesine ateşi kabulü ancak bu halle mümkün. Haklı olarak çoğu kez ateşe ustalık etmekle tarif edilen seramikçiiliğin öte yandan nihayi amacının suyun zarefetini taşıyabilecek işlevsel formaları keşfetmek üzerine olduğuna dair sohbet.
Seramiğin sanatsal biçimlendirilmesinde yani işlevin bir sanat yapıtı haline dönüştürülmesinde Şebnem Kantoğlu’nun şimdiye değin geleneksel figürlere yeni etkiler kattı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Biçim Bozma formları deforme etme ve nesneleri canlandırmada ‘Küf’

Yeni biçimler yaratmada alışıla gelmiş biçimleri bozma Şebnem Kantoğlu’nun sanat yapıtlarında öne çıkıyor.  Sanatçının bu biçim bozmalarında doğanın kendi aşındırıcılarının  ve canlandırıcılarının etkilerini görebilirsiniz.

Bir Amerikalı sanat severin onun eserleri hakkında şöyle yazmış “Şebnem’in çalışmalarında, çamur, sır ve basit formlarla ruhu olan eserler yaratıyor. Seramiklerinin herbirinde yaratıcılığını ve tutkusunu hissedebilirsiniz.”


Kiev izlenimleri Seramik Sanatçısı “Şebnem Kantoğlu ile tanışmak”
Söyleşi: Gökmen Aldoğan

%d blogcu bunu beğendi: