Haber

SIKIYÖNETİM UKRAYNA’DA NE ANLAMA GELİYOR

Azak Denizi'nde Rus ve Ukrayna donanmalarının yaşadığı savaş durumu sonrasında Ukrayna Devlet Başkanı Petro Proşenko 25 11 2018 gecesi Ukrayna için sıkıyönetim önerdi.

25 Kasım’da ’nde ne oldu?
25 Kasım sabahı ’dan Mariupol’e üç savaş gemisi gönderildi. gemileri Uluslararası yasaları dikkate alarak Kerç Boğazında Donanmasının uyarılarını haklı olarak dikkate almadı.

Ruslar bunu bir sınır ihlali olarak kabul etti. Rus Deniz Kuvvetleri gemileri Ukrayna gemilerini engellemeye çalıştı.

Ardından Rusya, tüm gemi geçişleri için Kerçh Boğazı’nı kapattı . Helikopterler ve saldırı uçakları ilede bölge üzerinden uçuşlar gerçekleştirdi .

Akşam, üç Ukraynalı gemisinin alıkonulduğu Ukrayna gemilerine ateş açıldığı. Altı Ukrayna askerinin yaralandığı, ikisininde sağlık durumunun ağır olduğu anlaşıldı.

Kerç Boğazı’ndaki çatışmada: Ukrayna savaş gemilerinin Rusya tarafından ele geçirilmesi üzerine
Devlet Başkanı Poroşenko, askeri kabineyi ve Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’ni bir araya topladı. Bu acil durum toplantısının ana konusu, sıkıyönetim ilan edilmesi oldu.

Poroşenko’nun önerisi ile , iki gün içinde Verkhovna ‘ya “Ukrayna Parlamentosu” bir sıkıyönetim yasasının getirilmesi ve orada kararın verilmesi önerildi .

Eğer milletvekilleri de cumhurbaşkanının kararını desteklerse, Ukrayna 60 gün boyunca sürecek boyunca sıkıyönetim rejiminde yaşayacak .

Sıkıyönetim kararı hayata geçerse bu Ukrayna tarihinde ilk defa uygulanmış olacak. Peki uygulamada sıkıyönetim yasası Ukraynalılara ne gibi yükümlülükler getiriyor.

“askeri rejim” olarak da anılan sıkıyönetim rejimi nedir ?

Bu, Ukrayna’ya silahlı saldırı olduğunda uygulanan özel bir hukuki rejimdir, buna ek olarak bir saldırı ve aynı zamanda devletin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü için bir tehlike söz konusu ise de sıkıyönetim rejim uygulanabilir .

Sıkıyönetim yasasının getirilmesinin hukuki temeli , Ukrayna Anayasası , “Askeri Statünün Hukuki Statüsü Üzerine” Ukrayna Yasası ve Cumhurbaşkanlığının Kararnamesidir.

Ukrayna Ulusal Güvenlik Konseyi, cumhurbaşkanına askeri statü verilmesini teklif ediyor. Bundan sonra cumhurbaşkanı bu teklifi değerlendiriyor. Sonraki iki gün içinde, Verkhovna Rada bunu dikkate almalı ve olağanüstü hal ilan edilmesi yada aksi yönde oy vermelidir.

Parlamento sözcüsü Parubi şimdiden 26 Kasım Pazartesi günü olağanüstü bir oturum düzenlendiğini açıkladı.

Bundan sonra kararname medyaya dağıtılmalıdır. Ukrayna ayrıca BM Genel Sekreterine ülke topraklarındaki sıkıyönetim yasasının getirdiği düzenlemeler hakkında bilgi vermelidir.

Bütün Ukrayna’da askeri duruma mı geçildi?

Ukrayna devletinin topraklarında veya ayrı bölgelerinde bir askeri rejime girilebilir. Bu başkanlık kararında açıkça belirtilir.

Yasa, sıkıyönetim süresini belirtmez – süre, cumhurbaşkanlığı kararnamesinde belirtilir. Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi, cumhurbaşkanına sadece 60 gün boyunca sıkıyönetim ilan etmesini tavsiye etti.

Ayrıca, cumhurbaşkanlığı kararnamesi sıkıyönetim sırasında vatandaşların sınırlanacak hak ve özgürlüklerinin bir listesini yayınlar.

Verkhovna Rada, kararnameyi kısmen veya tavsiye veya çekincelerle kabul edebilir.

Sıkıyönetim sırasında devleti kim yönetir?

Yasaya göre, devlet liderliği, idari makamlar, askeri yönetimler ve yerel özerk yönetim organları ile birlikte yasal rejimin tedbirlerini oluşturup uygulamak zorunda olan askeri komuta durumuna geçer.

“Askeri yönetim” nedir?

Bu, savaş durumu ilan edildiği topraklarda kurulabilecek geçici devlet organlarıdır. Oluşturulmalarının uygunluğuna dair karar, Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından yapılacaktır.

Sıkıyönetim uygulanan bir oblastta cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri yapılacak mı?

Askeri bir devlette Ukraynalılar seçimleri unutabilir. Bu, cumhurbaşkanlığı seçimini, Verkhovna Rada seçimlerini, Özerk Cumhuriyeti’nin Verkhovna Radasını ve yerel özerk yönetim organlarınıda kapsar.
Herhangi bir referandumu yapmak da yasaktır.

Sıkıyönetim yasasının sona ermesinden sonra, Konseyin, savaşın yapıldığı dönemde düzenlenecek yeni bir seçim tarihine karar vermesi 90 gün sürebilir.
Ancak, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’i toplantısında, sekreter Alexander Turchinov, cumhurbaşkanına 60 gün boyunca askeri bir devlete gitmesini teklif etti.

Bildiğiniz gibi, önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimleri , 31 Mart 2019’da, yani askeri devletin belirleyici sonundan sonra gerçekleşecek.

Fakat tek bir şey var: seçim kampanyası 31 Aralık’ta başlıyor. Sıkıyönetim yasasına girmek, kampanyanın başlamasının en az bir ay geciktirilmesi anlamına gelir. Ve bu, cumhurbaşkanlığı seçim tarihini ertelemek için gerçek bir neden olabilir.

Ukraynalıların Hangi hakları kısıtlanır?

Sıkıyönetim, grevlerin, toplu toplantıların ve eylemlerin tümünü yasaklamaktadır.
Askeri yasa, sıkıyönetim sırasında sokağa çıkma yasağı, yerleşim yerlerinde özel bir giriş ve çıkış rejimi kurma, vatandaşların hareket özgürlüğünü kısıtlama ve araç trafiğini kapatma hakkına sahiptir.

Yeni askeri makam, belgeleri incelemeye ve gerekirse, eşya, nakliye, bagaj ve kargo, ofis binaları ve vatandaşların evlerini arama hakkına sahip olacaktır.

Ukrayna’nın ulusal güvenliği için risk taşımaları halinde siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin, faaliyetleride yasaklanabilir.

Aynı zamanda, yasa, vatandaş bir haklar listesi verir. Özellikle işkence, ceza, küçük düşürücü muamele yasaktır. Vatandaşlar adil yargılanma ve yasal yardım alma hakkına sahiptir.

Sıkıyönetim çalışanlar Ukraynalılar için ne anlama geliyor?

Sıkıyönetim yasasının getirilmesi durumunda, askeri komuta ve diğer makamlar, vatandaşa iş emri beyan etmeye veya vatandaşları sosyal açıdan yararlı bir çalışmaya dahil etme hakkına sahip olacak.
Bu, uygulanma doğal veya askeri acil durumların ve sonuçlarının ortadan kaldırılmasını da içermektedir.
Bu işlerin süresi ve ücretleri Ukrayna iş mevzuatına göre belirlenir.

Özel Mülklere ne olacak? El konulabilecek mi?

Gerekirse, yasa, özel ya da ortak mülkiyet içinde olan mülke zorla el koyabilir, yada devletin ihtiyaç duyduğu kurumların hizmetine verebilir.

Medya etkinliği sınırlı mı?

Askeri komuta ile sivil nüfus arasında açıklayıcı bir çalışma yürütmek amacıyla iletişim şirketlerini, yayın organizasyonlarını ve yayınevlerini kontrol edebilir.

Ayrıca, kişisel ve toplu radyo istasyonları, bilgisayar ağları aracılığıyla bilgi aktarımı üzerindede bir yasak riski vardır.

Sıkıyönetim rejiminin gerekliliklerinin ihlal edilmesi durumunda, vatandaşların veya kuruluşların televizyon ekipmanlarına, video ve ses cihazlarına, bilgisayarlarına veya diğer iletişim araçlarınaı elkonabilir.

Askeri yönetim hangi koşullar altında sona erer?

Askeri statü, ya belirlenen sürenin sona ermesinden sonra ya da sıkıyönetimin kaldırılmasıyla ilgili Cumhurbaşkanının bir kararı ile iptal edilir.


Rusya Kerç Boğazı’nın girişini kapattı Azak denizini Ukrayna gemilerine yasakladı


Devlet topraklarından giriş ve çıkış kanunu –  Araçların hareketi,  hem Ukrayna vatandaşları hem de yabancıların hareket özgürlüğü kısıtlanabilir.

Belgelerin doğrulanması – sıkıyönetim sırasında yapılan askeri emir, kişilerin belgelerini kontrol etmenin yanı sıra eşyalarını ve arabalarını inceleme hakkına da sahiptir.

 

Şok gelişme: Poroşenko Ukrayna’ya sıkı yönetim önerdi

%d blogcu bunu beğendi: