Bilgi Haber

Stalin döneminde etnik temizlik “holodomor”

Holodomor Ukraynaca: Голодомо́р; морити голодом, “açlıktan öldürmek” cümlesinden türetilmiştir. 1932 ve 1933'te Sovyet Ukrayna'da milyonlarca insanı öldüren insan yapımı bir kıtlıktı. Çünkü aynı dönemde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB) yönetimi 1932'de 1 milyon 700 bin, 1933'te ise 1 milyon 800 bin ton tahıl ihraç etti.

Bir Rus’un aktardığı ifadeyle; “Ben Ukraynalı olduğum için değil ama, ’nın acısı hakkında konuşmak istiyorum, çünkü çok büyük fedakârlıklar yaşadı. Nazım Hikmet bir  ifadesinde hakkında şöyle  belirtti: Moskova tırnakları kesmeyi emrettiğinde, parmaklarını keser. “когда Москва приказывает стричь ногти, Украина обрубает пальцы.”

Holodomor Ukraynaca: Голодомо́р; морити голодом, “açlıktan öldürmek” cümlesinden türetilmiştir. 1932 ve 1933’te Sovyet Ukrayna’da milyonlarca insanı öldüren insan yapımı bir kıtlıktı. Çünkü aynı dönemde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB) yönetimi 1932’de 1 milyon 700 bin, 1933’te ise 1 milyon 800 bin ton tahıl ihraç etti.

Nedenleri

Kolhoz ve kooperatif tarım uygulamalarını kabul etmeyen Ukrayna köylüsü zorlamalar karşısında tarımdan vazgeçerek, üretimi durdurmuş ama Stalin rejimi yinede Ukrayna Köylüsünün varını yoğunu tolamaya devam etmişti. Toprakpızlaştırma ve devlet bağlı kolhozlarda köylüyü zorla çalıştırmaya yönlendirme politikapının sonucu olarak milyonlarca inpan açlıktan ve açlığa bağlı nedenlerden öldü.

Ukraynalılar. Ukrayna’da Terör-Kıtlık ve Kıtlık- olarak da bilinir, ve bazen Büyük Kıtlık ya da 1932-33 Ukrayna Soykırımı olarak adlandırılır. Ülkenin başlıca tahıl üreten bölgelerini etkileyen 1932–33’teki daha geniş Sovyet kıtlığının bir parçasıydı. Holodomor sırasında, çoğunluğu etnik Ukraynalı olan, Ukrayna’nın milyonlarca nüfusu, Ukrayna tarihinde eşi görülmemiş bir barış felaketinde açlıktan öldü2006’dan bu yana Holodomor Ukrayna tarafından ve diğer 15 ülkede Sovyet hükümeti tarafından yürütülen Ukrayna halkının soykırımı olarak tanınmıştır.

Bilim adamları ve hükümet yetkilileri tarafından ölüm sayısının erken tahminleri büyük ölçüde değişmiştir Daha yüksek tahminlere göre, kıtlığın sonucu olarak 12 milyona kadar Ukraynalının öldüğü söyleniyor. 2003 yılında 25 ülke tarafından imzalanan ortak bildiride, 7–10 milyon kişinin öldüğü bildirildi. Araştırmalar tahminleri ve 7,5 milyonlar arasında daralttı. 2010 yılında Temyiz Mahkemesi’nin bulgularına göre, kıtlığa bağlı demografik kayıplar, 3,9 milyon doğrudan açlık ölümü ve daha da fazla 6.1 milyon doğum açığıyla 10 milyona çıkmıştır

Bazı tarihçiler kıtlığın bizzatihi Josef Stalin tarafından planlandığını düşünüyor.

16 ülke tarafından dikkate alınan soykırım, 6 ülke tarafından Stalinist rejimin suç eylemi sayıldı

 

%d blogcu bunu beğendi: