ww.tuanet.eu
Haber

Türkiye’de 2019’dan itibaren yabancı turistler güvenlik vergisi ödeyecek

Ukrayna haber sitelerinde yer alan haberlere göre Türkiye'de 2019’dan itibaren turistler güvenlik vergisi ödeyecekler.

haber sitelerinde çıkan haberlere göre ’de 2019’dan itibaren turistler güvenlik vergisi ödeyecekler. Türkiye, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren, hava alanına varışta tahsil edilecek olan 1,5 avroluk bir turizm vergisi uygulanacak. Haber sitesi Bu, haberi ulusal basında çıkan haberlere dayandırdı. Bu verginin Ukraynalı turistleri nasıl etkileyeceğine haberde değinilmemiş.

Habere göre, başlangıçta kişi başına 3 avro vergi uygulanması gerekiyordu. Bununla birlikte, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği TURSAB, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a tahsilatı azaltma teklifinde bulundu,  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile görüşmelerden sonra, ücreti kişi başı 1,5 avroya düşürmeye karar verildi.

Yeni vergiyi hesaba katmadan Ekim ayından itibaren 2019 tur paketleri satıldı. Kişi başı 3 euro önemsiz bir rakam gibi görünebilir ama milyonlarca turist getiren operatörler için ciddi bir mali yük getirecek” sözleriyle konuyu dile getirildi. Eğer bu masraf tur operatörlerine yüklenirse, milyonlarca avro ödemek zorunda kalacaklar ”diyor Tursab Firuz Bağlıkaya.

TURSAB Haberi: Dış Hat Yolcularından Alınacağı Duyurulan 3 Euro Güvenlik Vergisi 1,5 Euro’ya Düşürülüyor

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, dış hat yolcularından 1 Ocak 2019 itibarıyla yolculardan kişi başına 3 euro güvenlik ücreti alınacağını duyurmuştu. Güvenlik vergisinin indirilmek için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy devreye girdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, gelen talep üzerine güvenlik vergisini 1,5 euroya düşürüyor…

 

Etiketler
%d blogcu bunu beğendi: