Haber

Türkiye’nin utancı kadın cinayetleri Ukrayna’ya taştı

Ukrayna Harkov şehrinde yaşadıkları dairede öldürülen üniversite öğrencisi Türk vatandaşı, iki genç kızın aile evlerinde büyük üzüntü yaşanıyor. 

Harkov şehrinde yaşadıkları dairede öldürülen üniversite öğrencisi Türk vatandaşı, iki genç kızın aile evlerinde büyük üzüntü yaşanıyor.

Öğrenciler  Harkov Üniversitesi’nde tıp okuyorlardı. Aileleri, çocuklarının kendilerine iyi bir gelecek hazırlamaları için onları Ukrayna’nın en saygın Üniversitesi olarak gösterilen Karazin Üniversitesine Tıp Okumaya göndermişti. Genç kızlar insanlara şifa dağıtma hayallerine kavuşamadan erkek terörünün kurbanı oldular. Zeynep Hüsünbeyi’n İzmirli ailenin tek çocuğu olduğu belirtildi.

Ukrayna Polisi cinayetlerle ilgili soruşturmayı sürdürürken Türk Dışişleri Bakanlığı’da olayla ilgileniyor.

Erkek Şiddetinin nedenleri ve Öğrenilmiş erkeklik rölü

Kadına şiddetin eğitim, gelir düzeyi gibi nedenleri olsada, ’de Aileler ve toplum tarafından çocuklara dayatılan abartılmış erkeklik rolünün kadına karşı şiddetin en önemli nedeni olduğu biliniyor.

Türkiye Kadın cinayetlerinin ’da en çok yaşandığı ülke. Kadınları koruyan destekleyen pozitif ayrımcı yasalara rağmen kadın cinayetleri her geçen yıl Türkiye’de artış gösteriyor.

Türkiye’de ‘erkek terörü’ 2017’de 409 kadını öldürdü!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın cinayetlerine ilişkin 2017 veri raporunu yayınladı. Yayınlanan rapora göre geçtiğimiz yıllara göre kadın cinayetlerinin arttığına dikkat çekilirken 2017 yılında 409 kadın öldürülürken, 387 çocuk cinsel istismara uğradı, 332 kadına cinsel şiddet uygulandı.

Raporla birlikte yapılan yazılı açıklamada 2017 yılında özellikle 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla kadınların meydanları doldurduğu kasım ayında ise en az kadın cinayetinin yaşandığına dikkat çekildi. Öte yandan Temmuz ayında kadınlar “kıyafetime karışma” dolayısı ile sokağa çıktığı ayda da en az kadın cinayetinin yaşandığı ay oldu.

Türkiye’de ‘erkek terörü’ 2018’de 203 kadını öldürdü!

Bianet verilerine göre 2018 yılının ilk 10 ayında en az 203 kadın erkek şiddeti sonucu yaşamını yitirdi.

Aile ve Sosyal Çalışmalar Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi‘nin birlikte yürüttüğü 2014’te yayımlanan Türkiye’de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması da ağır derecede şiddete maruz kalan Türk kadınlarının durumunu ortaya koyar nitelikte.

Yayınlanan raporda erkekler tarafından 2017 yılında 409 kadın öldürülürken, 387 çocuk cinsel istismara uğradı, 332 kadına cinsel şiddet uygulandığı belirtildi. En fazla kadın cinayetinin yaşandığı iller ise İstanbul’da 57, İzmir’de 32, ’da 25, ’da 18, Adana’da 17, Gaziantep’te 15, Konya’da 12 şeklinde sıralandı.

Kadın cinayetlerinde yaşamlarını yitiren kadınların 88’i kendi hayatına dair karar almak, 30’u boşanmak istediği için öldürülürken; 134 şüpheli ölüm ve 110 tespit edilemeyen kadın cinayeti gerçekleştiği şeklinde belirtildi. Öte yandan geçen yıllara göre şüpheli ölümlerde artış olduğuna dikkat çekildi.

Belirlenen 332 cinsel şiddette ise 129 kadının kamuya açık yerlerde ve tanımadığı erkekler tarafından cinsel şiddete maruz kalındığına dikkat çekildi. Aylara göre dağılımda ise Kasım ayında 27 ve Temmuz ayında ise 28 kadının yaşamını yitirdiği açıklanırken ölümlerde en az bu aylarda olmasının nedeni olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü ve Kıyafetime Karışma eylemleri olarak gösterildi.

Cinayetin sebebi ne olursa olsun, Türk Kadınları bu cinayetleri işleyen zalim budalaları ve övenleri unutmayacak.

 

Ukrayna’da Harkov’da öldürülen 2 Türk kız öğrenci cinayetinde yeni şüpheli

%d blogcu bunu beğendi: