Eğitim Haber

Ukrayna eğitim sistemine Finlandiya modeli

Ukrayna kendi eğitim sistemini, eğitim çevrelerince, orta öğretim eğitim kalitesinde dünyanın en iyi ülkesi olarak görülen Finlandiya'dan gelen yardımlarla güçlendirmeye çalışacak.

sorunlar ve eksiklerle boğuşan kendi eğitim sistemini, eğitim çevrelerince, orta öğretim eğitim kalitesinde dünyanın en iyi ülkesi olarak görülen ’dan gelen yardımlarla güçlendirmeye çalışacak.

Plan çerçevesince Finlandiya, Ukrayna’nın öğretmenlerin niteliklerini artırmasına, eğitimin toplum için önemini vurgulamasına ve Yeni Ukrayna Okulu projesinin bir parçası olarak okulların eğitim ortamını iyileştirmesine yardımcı olacak. Proje ile 90 bin Ukraynalı öğretmene yeni yöntemler öğretilecek

 Finlandiya,  aynı zaman da sisteminin geliştirilmesine mali destek de sağlayacak. Böylece sisteminin çağdaş düzeye getirilmesi hedefleniyor. “Yeni Bir Ukrayna Okulu”  adlı proje ile hedeflenen eğitimde yeni düşünce tarzını yerleştirmek.

Aynı zamanda Finlandiya, Ukrayna’nın güvenilir bir ortağı. Avro Meydan Devrimi’nden sonra, Finlandiya Ukrayna’ya yardım miktarını arttırdı. Son üç yılda, Finlandiya’nın, Ukrayna’ya insani ve teknik yardımların miktarı 28.7 milyon Euro’ya ulaştı. Finlandiya, Birliği Konseyi, EBRD, Dünya Bankası ve İskandinav Çevre Finansmanı Kurumu aracılığıyla yasal, ekonomik ve enerji reformunu desteklemektedir.

Youtube fenomeni fizikçi Pavel Victor saldırıya uğradı

 

%d blogcu bunu beğendi: