Haber Kültür-Sanat

Ukrayna sirkleri hayvanlara veda ediyor

Dünyadaki en eski ve ünlü sirkleri barındıran Ukrayna'da 5 yıl içinde, sirklerde vahşi hayvanların kullanılması yasaklanabilir. Ukrayna Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı basın servisi tarafından yapılan açıklamaya göre.

Dünyadaki en eski ve ünlü sirkleri barındıran ’da 5 yıl içinde, sirklerde vahşi hayvanların kullanılması yasaklanabilir.  Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı basın servisi tarafından yapılan açıklamaya göre. Bakanlar Kurulu, sirklerinde hayvan kullanımın yasaklanmasını öngören mevzuattaki değişiklikleri onaylama kararı aldı. sirkleri bu karar nasıl tepki gösterecek bilinmiyor. Ünlü Ukrayna Ulusal Sirki national circus of ukraine ’de hala gösterilerine devam ediyor.

En son Portekiz, sirklerde vahşi hayvanların kullanılmasını yasaklamıştı.

Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ostap Semerak, “Hükümet, hayvanların acımasız muameleden korunmasına ilişkin bir dizi konuyu düzenleyen yasa tasarımızı destekledi. Artık, sirklerde vahşi hayvanların kullanılmasının yasak olduğu 5 yıllık bir geçiş dönemi” başladı dedi.

Bu geçiş dönemi, vahşi hayvanların doğa rezerv fonuna aktarılması için bir mekanizma geliştirmek ve hayvanların nerede yaşayacağını belirlemek için gerekli.

Ukrayna sirklerde hayvan kullanımını yasaklayan ilk ülke değil. Sirklerden çok fazla direnç geleceğini  biliyorum. Ancak hayvan sömürüsünden vazgeçmeye hazırız. Sonunda, dünyada sirkleri terk eden ülkeler arasına Ukrayna’da katılacak dedi.

Etiketler
%d blogcu bunu beğendi: