Haber İş Dünyası

Ukrayna tereyağı, Avrupa’da en çok satın alınan yağlar arasına girdi. Made in Ukrayna.

Ukrayna, dünya tereyağı ihracatında ilk beş ülke arasına girmeyi başardı. Artık Made in Ukraina Tereyağını sadece Avrupa vatandaşları ve ukraynalılar değil, Afrika ve Asya ülke vatandaşları da tadıyor.

ve arasındaki kriz son olarak Rusya’nın amborgusu neticesinde, Rusya pazarından ayrılmak zorunda kalan Ukraynalı girişimciler buldukları yeni pazarlarda daha başarılı oldu.

Yakınlarda açıklanan rakamlara göre Ukrayna, dünya tereyağı ihracatında ilk beş ülke arasına girmeyi başardı. Böylelikle Made in Ukraina Teryağını sadece vatandaşları değil, Afrika ve Asya ülke vatandaşlarıda  tatmış oldu.

Ukraynalı üreticiler pazarları keşfediyor

Ukrayna 2016 yılında, Ukrayna 2.6 milyon dolar tereyağı ihraç etti. 2017 yılında, neredeyse 14 $ (13.7 milyon $) oldu ve 2018’in ilk yarısında, 7,6 milyon dolar oldu. Daha yakın zamanlarda, Ukrayna süt ürünlerininde Avrupa pazarında kendine yer bulması bekleniyor.

Ukrayna ve AB arasındaki Ortaklık ve Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşmasıı bu pazarda Ukrayna varlığının büyümesinin temel nedeni.

Bilindiği gibi Ukrayna ayçiçek yağı ve Avrupa ülkelerinde fiyatı ve lezzeti nedeniyle uzun zamandır tercih ediliyor. Süt ürünlerinde de Ukrayna’nın yeni pazarlarda güçleneceği beklentisi yüksek.

%d blogcu bunu beğendi: