Customs officers inspecting containers
Haber İş Dünyası

Ukrayna’da gümrük yolsuzlukları gündeme geldi. Ukrayna gümrüklerine denetleme gelecek

Odessa, Dnipropetrovsk, Lviv, Zaporijya,, Kyiv ve Volyn Ekonomik Araştırma ve Politika Danışmanlığı Enstitüsü (IERPC) kurumu ile işbirliği içinde yürütülen bir araştırmaya göre ülkenin en çok yolsuzluk yapılan gümrük servisleri.

Ekonomik Araştırma ve Politika Danışmanlığı Enstitüsü (ing. IERPC) tarafından Birliği ve Uluslararası Rönesans Vakfı ile işbirliği içinde yürütülen bir araştırmaya göre ülkenin en fazla yolsuzluk yapılan ve rüşve alınan gümrük servisleri Volyn, Dnipropetrovsk, , Zaporijya, ve oblast’larında bulunuyor.

Çalışmada, Aralık 2017 ile Şubat 2018 arasında, dış ticaretle uğraşan ülke çapında 1.018 girişimci ele alındı. Sıralama, Temmuz 2018’de sınırlı bir özetle yayınlandı ve daha sonra 6 Kasım’da Kiev Post’a sunuldu. Bir sonraki rapor Mart ayında yayınlanacak.

IERPC İcra Direktörü Oksana Kuziakiv, örgütün gümrüklerle ilgili sorunları çözmek için yetkililere başka bir rapor hazırladığını söyledi.

Kuziakiv, “Ülkemizde yasadışı bir şey oluyor, çünkü mevzuatın aynı olduğu durumlarda dahi (gümrük hizmetleri arasında farklılıklar var)” dedi.

Benzer sonuçlar ’daki İş Ombudsman Konseyi tarafından yayınlandı. Coğrafi olarak, en fazla sayıda şikayetin alındığı Kiev, Dnipropetrovsk ve bölgelerinin gümrükleri oldu.

Bununla birlikte, Lviv, Volyn, Sumy, ve Zakarpatya oblast gümrüklerinden daha az şikayet geldi.

Mayıs 2015 ile Temmuz 2018 arasında alınan 150 şikayetin analizinden sonra, konsey uzmanları gümrük makamlarıyla iş yapmak için çeşitli problemler belirlediler: gümrük vergilerini geciktirme veya vermeyi reddetme, aşırı gümrük vergileri ve ücretleri için geri ödeme alma, Gümrük değer tespiti gibi.

“Genel olarak, iş adamları gümrük memurlarının tamamen adil, öngörülebilir, şeffaf veya dürüst bir şekilde çalışmadığından şikayet ediyorlar” diyen iş dünyasından sorumlu kamu denetçisi Laroslav Gregirchak,. “Birçok mahkeme mahkeme kararı da bunu gösteriyor dedi.”

Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung, 6 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Ukrayna’nıalı bir sivil toplum örgütü olan Yolsuzlukla Mücadele Eylem Merkezi’ne göre Ukrayna’nın gümrükten kaynaklanan yolsuzluktanUkrayna’nın yılda 4,8 milyar dolar kaybedildiğini bildirdi.

Bu, Ukrayna’da bilime ayrılan devlet finansmanından 20 kat daha fazla, ya da 2018’de ilaç temini için gerçekleştirilen kamu harcamalarından neredeyse beş kat daha fazladır.

Tipik gümrük yolsuzluk şemasında, bir malı, başka bir şey olarak beyan etmek yada daha düşük bir değerde beyan etmektir bu daha düşük bir oranda vergilendirilen mallar demek.

Malların ülkeye daha düşük bir maliyetle girmesi bütçeye daha az vergi ödenmesi anlamına geliyor.

Süddeutsche Zeitung’a göre, Ukrayna’nın gümrüklerindeki yaygın yolsuzluk, aynı zamanda Sınır Muhafız Servisi’nin, Başsavcılık Bürosu’nun ve Ukrayna’nın SBU’daki güvenlik servisinin de suçu.

Ukrayna İş Ombudsmanı Konseyi’nin raporunda, şu anda, rüşvet almakla sorumlu gümrük memurlarını tutuklamak için etkili bir sistem mevcut değill denildi.

%d blogcu bunu beğendi: