Haber

Ukraynalı yetkililere göre: Yabancılar Ukrayna’da yasal statü almakta zorlanıyorlar

Ukrayna vatandaşları yurtdışında çalışma izni almak için başvuranlar arasında uzun süredir Avrupa'da ilk sırada. Ukrayna'da yaşamaya ve çalışmaya gelen yabancılara ise ihtiyaç duydukları belgeleri elde etmek için bürokratik engeller nedeniyle uzun gecikmeler yaşıyor.

’ya veya dışına göç eden insanlar için yeniden yerleşimi kolaylaştırmak için çalışan bir kuruluş olan “Engelsiz Sınırsız ” başkanı Iryna Sushko, yabancıların karşılaştığı sorunlara dair pek çok örnek olduğunu belirtti..

Ukraynalılar, Birliği ülkelerinden çalışma izni almak için başvuran insan sayısı ile beş yıl boyunca hep ön sıralarda yer aldır. 2017‘de 661.874 kişi, AB’ye yerleşmek için izin aldı.
Ukraynalılar giderek artan sayıda yurt dışında çalışmak isterken, Ukrayna’da işe gelen yabancılara hizmet veren kuruluşlarda ise işler ağır yürüyor. “Ukrayna Europe Without Barriers (EWB) Engelsiz Sınırsız Avrupa Birliği” tarafından yürütülen araştırmaya göre, Ukrayna’da geçici veya daimi ikamet statüsü elde etmek son derece zor. Bu statüyü elde etmek için gerekli olan belgelerin bir kısmının, elde edilmesi neredeyse imkansız.

“Yabancılar ihtiyaç duyulan belgeleri elde etmek için yasadışı yöntem kullanmaya eğilimli hale geliyorlar.”

Engelsiz Sınırsız Avrupa Birliğine göre, gerekli olan destekleyici belgelerin sayısına bağlı olarak, maliyetlerini 300 $ ‘dan 1.500 $’ a çıkıyor. Bu yasal statüyü elde etme süreci çok karmaşık olduğundan, pek çok yabancı sorunları çözmek için aracı kuruluşları kullanmayı tercih ediyor.


Bunuda okuyabilirsiniz: Ukrayna Süreli ve Süresiz Oturum İzinlerini Çipli Kart Şeklinde Vermeye Başladı. Nataliia Berezovska yazdı.


Ukrayna’da yaşamak için yasal bir statü arayanlar için başka bir yol da, EWB yetkilisi Katerina Kulchytska’ya göre, özellikle Oblastı’nda daha yaygın hale gelen hayali bir evlilik yapmak.
Ukrayna Devlet Göçmenlik Servisi’nde iletişim sorumlusu Sergiy Hunko, ajansın sorunların farkında olduğunu söyledi. Ancak, yabancılar ulusal güvenlik için – özellikle savaş sırasında – sorunludur.
Yabancıların sürekli olarak, Ukrayna’da yaşam için yasal statü alma sürecini uzatan gereksiz evrak taleplerine dair şikayetler hakkında ise,

Hunko, Göçmenlik Servisi’nin online kayıt uygulamasında kaydettiği ilerlemeyi gerekçe göstererek buna şöyle yanıt verdi.

Hunko, “Ocak ayında ümitle çalışmaya başlayacak bir çevrimiçi uygulama geliştiriyoruz.” Dedi. Gerekli belgelerin sayısına gelince, Hunko her başvurunun farklı olduğunu ve bazen ek belgelerin ibraz edilmesi gerektiğini söyledi. Ancak, mevzuatın açıklığa kavuşturulması ve prosedürlerin standardizasyonunun gerekli olduğu konusunda anlaştı.
Diğer sorunlar arasında, henüz Ukrayna vatandaşlığı için başvuruda bulunanlar için standartlaştırılmış dil sınavı sisteminin bulunmaması gösterildi.

https://english.europewb.org.ua

 

Göçmenlik: 164 ülke kabul etti peki Ukrayna neden hayır diyor?

 

%d blogcu bunu beğendi: