Bilgi Haber

Ukrayna’ya Seyahat Edecek Olan Vatandaşlarımız İçin Bilgi Notu

Ukrayna mevzuatı uyarınca, Ukrayna’ya girişlerde pasaport kontrolü esnasında geçerli pasaport veya T.C. Kimlik Kartına ilaveten aşağıda kayıtlı belgeler de istenebilmektedir:

Başkonsolosluğu tarafından kısa bir zaman önce yayınlanan bilgi notu, ’ya giriş ve çıkışlarınızın öncesinde bunları hatırlamanızda fayda var zira ’ya giriş çıkışta sıkıyönetim nedeniyle sınır kapılarında  Ukraynalı yetkililer bazı konularda esneklik göstermek istemeyebilirler.

 

Kiev Büyükelçiliği 27.11.2018

Ukrayna’ya Seyahat Edecek Vatandaşlarımızın Dikkatine

Ukrayna ve Federasyonu arasında girişinde yaşanan hadise tarafımızdan dikkatle izlenmektedir. Bu aşamada vatandaşlarımızın, Ukrayna’nın güneydoğusundaki bu bölgeye (Mariupol şehri ve civarı) olası seyahatlerini ertelemeleri tavsiye olunur. Saygıyla duyurulur.

http://kiev.be.mfa.gov.tr/Mission/ShowAnnouncement/351998

 

23.11.2018 bilgi notu
Başkonsolosluğu

Cumhuriyeti ile Ukrayna arasında imzalanan Vize Muafiyeti Sözleşmesi kapsamında Türk vatandaşları, geçerli pasaport veya T.C. Kimlik Kartlarıyla vizesiz olarak Ukrayna’ya seyahat edebilmektedirler.

Bu çerçevede seyahat eden vatandaşlarımızın Ukrayna’da kalış sürelerinin, son 180 gün içerisinde toplam 90 günü geçmemesi gerekmektedir (Ukrayna Devlet Göç Servisi’nin ilgili sitesi: https://dmsu.gov.ua/en-home/duration-of-stay-calculation.html ).

Ukrayna mevzuatı uyarınca, Ukrayna’ya girişlerde pasaport kontrolü esnasında geçerli pasaport veya T.C. Kimlik Kartına ilaveten aşağıda kayıtlı belgeler de istenebilmektedir:

-Gidiş-dönüş uçak bileti

-Seyahat için yeterli miktarda döviz bulundurulması/belgelenmesi (Hesaplama: Kalış süresine ilave 5 gün daha eklenir. Her gün için kişi başı günlük 50 Doları bulundurulmalıdır. Örnek: Kişi Ukrayna’da 3 gün kalacak ise (3+5) x 50 Dolar = 400 Dolar tutarındaki paranın ibraz edilmesi gerekmektedir)

-Ukrayna’ya geliş amacını belgeleyen evrak (İş, konferans, fuar, vb. amaçlı ziyaretler için davetiye; otelde kalınması halinde, otel ücretinin önceden ödendiğine dair otel rezervasyonu, arkadaş veya akrabanın yanında kalınması durumunda Ukrayna Devlet Göç İdaresince onaylanan davetiyenin aslı; turistik amaçlı ziyaretler için ücreti önceden ödenmiş otel rezervasyonu veya onaylı davetiye)

Ukrayna’yı ziyaret edecek vatandaşlarımıza, her ülke için olduğu gibi otel, eğlence mekanı, vb. seçimlerinde sağduyulu davranmaları, güven telkin etmeyen işyeri ve şahıslardan uzak durmaları tavsiye olunur.

Saygıyla duyurulur.

https://www.facebook.com/odesabk/

http://odessa.bk.mfa.gov.tr/Mission/ShowAnnouncement/351804


Bunu da okuyabilirsiniz

Olena Palii: Ukrayna’da son yaşananları değerlendirdi sıkıyönetimden Türk vatandaşları nasıl etkilencek

 

 

 

 

%d blogcu bunu beğendi: