İş Dünyası

Atakan İldemir ile ‘Ukrayna’da girişimcilik’ üzerine söyleşi

Ukraynaya yatırım yapmak isteyen pek çok Türk yatırımcı açısından önemli bir isim haline gelen Elephant Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı kurucusu Atakan İldemir ile Ukrayna ve Ukrayna'da yatırım üzerine sohbet ettik.

Elephant Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı kurucusu , çok erken yaşta girişimci olmuş ’nin genç kuşak yatırımcılarından.

Fakat hem Ukraynalılar hem de Ukraynaya yatırım yapmak isteyen Türkler ve diğer ülkelerden yatırımcılar için şirketini güven duyulan bir marka haline getirmiş .

Tuanet: Atakan Bey, ’da birçok insan tarafından ilgiyle izleniyor ve biliniyorsunuz. Öyle ki sizin isminize ulaşmak hiç de zor olmadı. Peki sizi hiç tanımayan insanlar için kendinizi nasıl anlatırsınız?

Atakan İldemir: ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama mezunuyum. ODTÜ Türkiye’de ve Uluslararası akademik dünyada saygı duyulan bir üniversite. Ama bununla yetinmedim yetinmek doğru da değil. İşletme ve finans konularında ek eğitimler almaya devam ediyorum. Fakat ben de herkes gibi ticaretin temel kuralının tecrübeyle birleşmiş bilgi olduğuna inanıyorum.

Tabii bunlara ek alarak şirket muhasebesi, özellikle inşaat muhasebesi ve gayrimenkul konularında eğitimler aldım. İç dekorasyon üzerine de çalışmaktayım. Bilgisayar programları konusunda gerekli bulduklarımın eğitimini aldım.

Bu anlattıklarım akademik kariyerim. Aslında bir planlamacı olarak yetiştim. Hedefim bu planlama yetilerimi işletme bilgileri ile birleştirmekti ki bunu da Ukrayna’da gerçekleştirdim. Bir plancının bir kurumu, işletmeyi planlaması için her zaman B,C ve hatta D planı olması gerekiyor müşterilerimize de bu planları sunuyoruz.

Fakat benim asıl odak noktam iyi bir girişimci olmak isteyenler için hedefleri ile başladıkları yer arasında dört şeritli bir otoyol kurmak. “Otoyol kurmak” diyorum çünkü her gidişin bir de dönüş vakti var.

Yatırımcılar için bir gün muhakkak bu dönüş tarihi gelecek ve başlangıçta attıkları doğru adımlar onların yatırım yaptıkları ülkeyi edindikleri birikimlerle terketmelerini kolaylaştıracak ya da zorlaştıracak.

Elephant Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı, yatırımcılar için bir yol haritası mı sunuyor?

Elephant Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı, isimli şirketimiz evet tam olarak yatırımcılar için hem gidiş hem de dönüş planı haritasını sunuyor. Kurumsal şirketler ve bireysel yatırımcılar için güvenli yatırım rehberliği yapıyoruz diyebilirim. İşimizin içinde Ukrayna, Türkiye yasalarını, Uluslar arası ticari yasaları, karşılıklı ticari antlaşmaları en güncel haliyle bilmek ve sahada bu kural ve yasaları yatırımcılar için işler hale getirmek vardır. Takip ediyor musunuz bilmiyorum ama Ukrayna ve Türkiye Hükümetleri arasında da karşılıklı yatırımları güvence altına almaya dönük antlaşmalar bugünlerde çok sık gündeme geliyor.

Ama biz Türkler Akdenizliyiz yasalar bizim için sıkıcı, öyle değil mi?

Ne yazık ki bu doğru çoğu kez işe yarayan kültürümüzün eşsiz parçası olan Akdeniz sıcaklığı ve yurt dışında yatırıma başlarken her şeyi kolaylaştırırken, iş süreçlerinin devamında ve bitiminde büyük problemlere neden olmakta.

Çünkü kimi yatırımcılarımız Ukrayna’ya kumsalda buldukları hazine sandığıymışcasına davranmakta. Bu his de geniş ve detaylı Ukrayna yasalarının ihmal edilebileceğine dair yatırımcıların aklını çelmekte.

Açıkçası günlerimiz yanlış başlangıçların neden olduğu büyük problemleri yatırımcılar adına düzeltmekle geçmekte. Üzülüyoruz çünkü bu yatırımcılar için büyük emek ve para kaybı demek. Bu konuda yüzlerce örnek var.

Bunu tahmin edebiliyorum. Gördüğümüz kadarıyla ekibiniz tam bir Ukrayna Türkiye sentezi olmuş. Akdeniz iklimini şirket profilinizde Ukrayna iklimiyle sentezlemişsiniz. Elephant Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı öyküsünden bahseder misiniz?

2017 yılında kuruldu. Ancak elbette yasaları ve işleyişi takip etmeye başlamamız çok daha öncelere dayanıyor. Ekibimizde ve ortak çalıştığımız Ukraynalı avukat, hukukçu, muhasebeci, Ukraynaca-Rusça-İngilice-Türkçe noter onaylı çeviri yapabilen yeminli tercümanlar bulunmaktadır. Ayrıca aramızda kalsın yeni transferlerimiz de yolda. Özellikle kurumsal şirketler bu habere çok sevinecekler.

Biz kurulduğumuzda çok sayıda organizasyon ve yatırım şirketi, aynı zamanda bireysel olarak yatırımcılara yol göstermeye çalışan uzun yıllar Ukrayna’da yaşamış Türkler vardı. Açıkcası yatırımcılar ne tarafa dönerlerse dönsünler bir bilgi kirliliğinin içinde kendilerini buluyorlardı.

Öncelikle masaya taşları doğru dizmekle başladık. Getirdiğimiz farklılık ise işin içine ve merkezine planlamayı katmaktı. Böyle olunca Ukrayna yasalarına uygun olarak Türk şirketlerini bir güvenlik şemsiyesi altına zor olmadı.

Zaten Ukrayna hakkındaki efsaneleri ve anlatıları hemen bir kenara bıraktığınızda. Ukrayna’ya yatırıma gelen yatırımcıları koruyan yasaları fark ediyorsunuz.

Bürokratik prosedürleri önemsemez, yeni yasaları takip etmez ve dinamik bir ülkede yaşadığını fark etmezsen sadece “hadi gelin Ukrayna’ya yatırım yapalım” dersiniz. Bununla sadece heveskar atak Türk yatırımcıları yanlış yönlendirirsiniz. Açıkçası bugüne kadar işler bu şekilde yürümüş. Biz bunu fark edince hızlıca bir oluşuma gitmeye karar verdik.

Bu kirliliği ve bilgi eksikliğinin doğuracağı kötü sonuçları beklemek anlamsızdı. Bunun dışında takım çalışmasına, iletişime ve Ukrayna yasalarına yoğunlaştık. Bunları yapmamızdaki temel amaç; insanların yatırımlarının güvenceye almaktı.

Boşluğu iyi analiz ederek üstüne gitmişsiniz…

Aynen dediğiniz gibi. Elbette hukuksal süreçler, yasalar ve prosedürler bürokratik süreçler hakkında verileri analiz etmek, dinamik bir Ukrayna bilgi bankası yaratma süreci çok sıkıcıydı. Tüm bunları Ukrayna’da süreçleri yaşayarak kötü bir şekilde deneyimlemiş yatırımcıların benzer hatalara düşmemeleri için çalışma arkadaşım, iş ortağım Duran Uysal ile birlikte yaptık.

Biz buna Ukrayna’ da yaşayarak öğrenmeyin diyoruz. İş yasaları Ukrayna’da sizin varlığınızı korumak için var. Dediğimiz gibi Bu konudaki pek çok yatırımcının olumsuz deneyimleri bizim bu yönde yatırım yapmamızın temel sebebi oldu.

Ukrayna efsaneleri nereden kaynaklanıyor ?

1991 yılında kurulmuş bir ülkeden bahsediyoruz. Sovyetler sonrası pek çok şeyin nasıl yapılacağı biliniyor ama teknik personel alt yapı sorunları nedenleri ile başarılamıyordu.,

Devasa Sovyet aygıtı tarafından merkezi olarak planlanan bir ekonomiden, serbest piyasa ekonomisine bir gecede geçiyorsunuz. Oluşabilecek kaosu tahmin edebilirsiniz. Ama bugünün Ukrayna’sı ve AB’ye yakında üye olacak. Kısacası bugünün Ukrayna’sında artık İşler değişti. Bu geçiş sürecinde ortaya çıkan efsaneler hala canlı ama artık işe yaramadığını da bilmek lazım.

Ukrayna-Türkiye ilişkilerinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

İki ülke coğrafya olarak birbirine çok yakın birlikte yapacakları çok fazla şey var. Bu iki toplum birbirini hem kültürel hem de ekonomik olarak zenginleştirebilir.

Zaten iki ülkenin hükümetleri de halkı da aynı paralellikte şeyler düşünmekte. Her geçen gün Ukrayna Türkiye arasında yeni bir ticari antlaşmanın ve pozitif gelişmenin gerçekleştiğini görüyoruz bu bizi sevindiriyor.

Bu da Ukraynayı Türk yatırımcılar için iyi bir pazar haline, Türkiye’yi de Ukraynalılar için iyi bir pazar haline getiriyor. Üstelik ortak bir denize tarihsel bağlara sahibiz. Bu iki kadim saygıdeğer topluluğun birbirinden öğrenebileceği çok şey var.

Girişimcilik konusuna gelelim. Oldukça başarılı bir girişimcisiniz. Sizin yöntemleriniz nelerdir?

Öncelikle hep sevdiğim işleri yapmak istedim. Ama hayat beni hep zorlu problemleri çözmekle baş başa bıraktı Ukrayna Türkiye arasında çözüme kavuşması gereken pek çok yasal süreç var.

Öte yandan problem çözmeyi ve matematiği sevdiğimi de itiraf etmek isterim. Bu yüzden geç saatlere kadar çalışmam gerekiyor. Bir diğer yandan da bizim işimizde yaratıcı çözümlere çok az yer var. Yasalar, prosedürler, bürokratik işlemler doğru sırayla ve zamanında ihmal edilmeden yapılmalı bu bazen sıkıcı ama yapılmak zorunda.

Sevdiğim bu iş için daha yaratıcı olmayı isterdim, ama bu işte böyle bir iş katı disiplinlere ve genişçe bir aktüel bilgi bankasını işletmekle ilgili. Çok çok büyük para kazanmak gibi hedeflerim de yok. Hayata da vakit ayırmak istiyorum.

https://elephantarchitecture.com

Ukrayna Üniversitelerin’de okuyan ama aynı zamanda girişimci olmak isteyen birçok gencimiz var. Onlar için ne tavsiye edersiniz?

Ben üniversitenin girişimcilik için en uygun zamanlar olduğunu düşünsem de, Ukrayna’ da hem öğrenci olup hem de tam zamanlı çalışamazsınız yasalar buna izin vermiyor. Zaten öğrenci olmak zaten bir iş. Aileniz sizden çok çalışmanızı veya okul dışında bir başarı elde etmenizi beklemez.

Burada oldukları süre içinde bulundukları topluma adapte olmayı onun saygın bir parçası olarak Ukrayna veya Rus dilini iyi öğrenmelerini tavsiye ederim. Bu sürede iyice gözlem yapmalarını tavsiye ediyor, meraklı olmalarını ve “Neden” sorusunu sormalarını öneriyorum. Gerisi kendiliğinden gelir.

Peki soruyu başka türlü sorayım o zaman.. Ukrayna’da girişimci olmak isteyen birçok Türk genci ve büyük ve orta ölçekli yatırımcı var. Onlar için ne tavsiye edersiniz?

Aslında biraz evvel anlattım hangi konuda hangi tavsiye ile Ukrayna’da yatırım yapmaya karar vermiş olursanız olun doğru bir kılavuzla yol almak zorundasınız. Birkaç temel kriter var. Ukrayna’ya yatırım yapmakla veya Amerika’ya yatırım yapmak arasında çok az fark vardır.

İşinize başlarken Türkiye’de yanlış bir ticari hamle yaparsanız ve hemen batarsanız. Bunu zaten ön görmüşsünüzdür. Ama Ukrayna’da ya da başka herhangi bir ülkede batmaz ama mağdur olursunuz. Mağdur olmak batmaktan daha problemli bir şey yurt dışında.

Bu yüzden “”sorun yok hallederiz” diyen küçük girişimcilerle çalışmaktan çok kurumsal danışmanlık firmaları ile çalışmaları gerekir. Bu ekstra gidere neden olmaz. Karlılıklarının sürekliliğini sağlar. Sonuçta kültürünü, yasalarını bilmediğiniz bir ülkede temkinli gitmekte fayda vardır. İyi bir Ukrayna atasözü “cimri iki kere öder der”. Bizim müşterilerimiz genellikle ikinciyi ödeyenler arasından.

Ukrayna’da mağdur olan şirket ve yatırımcı çok mudur?

Biraz tekrar olacak ama anlatayım. Elimizde bir istatistik yok fakat bu konuyu araştırıyoruz. Şunu söyleyebilirim bize gelen müşterilerimizin yarısı bir önceki kötü yatırım deneyimlerini düzeltmek ve çözmek isteyenlerden oluşuyor. Bunlar sahiden yanlış başlangıç ve yönlendirmeler sonucunda Ukrayna’da başarısız olmuş girişimciler. İkinci bir fırsat elde etmek istiyorlar çünkü Ukrayna’nın kendi yatırımı için iyi bir fırsat olduğunu da anlamış. Bunun için kendine düzgün bir şirket ve yatırımcı profili yaratmak istiyor. Yeni bir başlangıç. Bu yüzden de bizi bulmaları zor olmuyor. Konfüçyusa atf edilen güzel bir söz var “iyi bir eş seçmeden iyi bir çöpçatan seçmelisin”.

Genel olarak girişimcilikten bahsetmek istiyorum. Maalesef Ukrayna’da ve yurt dışında çok güçlü markalar kuramıyoruz. Bu konuyu nasıl görüyorsunuz?

Söylediklerinizin büyük bir kısmında haklısınız ama ben yakın gelecekten daha ümitliyim. Yeni girişimcilerin önceki Ukrayna deneyimlerini iyi değerlendirerek doğru bir yol haritasıyla başarılı markalar çıkaracaklarını biliyorum. Bunun için buradayız zaten.

Birçok işi aynı anda yürütüyorsunuz; Zaman yönetimini nasıl sağlıyorsunuz?

Benim asıl işim işleri doğru ekip arkadaşlarıma paylaştırarak hem kendimin hem de müşterilerimizin zamanlarını planlamak. Bu vesileyle zamanımı kaliteli değerlendirmeye çalışıyorum. Bunun için çok fazla uyku uyumamak gerektiğini tahmin edersiniz. Bunun dışında saydıklarınızın hepsi sevdiğim işler, yani onlara karşı bir tutkum var. Birçoğu da benim için para odaklı değil. Ekibimdeki arkadaşlarımın da katkılarını vurgulamam lazım.

Yemek yapmayı çok severim. Okul zamanlarımda yazları mutfaklarda deneyimlerim oldu. Ancak restoran işini her zaman yapabileceğimi biliyorum. Yapmak isterim de. Ancak kaliteli bir restoran deneyimim olduğu için restoran yönetiminin ne kadar zor ve maliyetli olduğunu bilirim. Önemli olan doğru zamanda doğru işi yapmak.

İkinci tutkum ise . ile uzun zamandır uğraşıyorum. Kendi kendime bağlama çalmayı öğrendim. Benim için vazgeçemeyeceğim bir şey. İleride bazı sosyal projelerde yer alabilirim.

Son olarak girişimci olmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Ben sadece kendi tecrübelerimizden, birikimlerimizden ve uluslararası ve yerel Ukrayna yasalarına bakarak örnekler verebilirim. Herkesin kendi doğruları var ve kendi yolunu bu doğrulara göre bulma gayretini saygıyla karşılıyorum. Bu gerekli bir çaba. Ama siz yine de Elephant Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansına bir uğrayın bizim de size yatırımlarınız konusunda ne tür katkılar yapabileceğimiz öğrenmiş olursunuz.

Röpartaj: Gökal Doğan

Elephant Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı

Web: https://elephantarchitecture.com

Adres: https://goo.gl/maps/yo8egBGKhi12

 


Atakan İldemir ile ilgili diğer haberleride okuyabilirsiniz


 

%d blogcu bunu beğendi: