İş Dünyası

Grivna 22 yaşına girdi: Sahte grivnalara dikkat

Ukrayna'nın ulusal para birimi Grivna 22 yaşına girdi. 22 yıl önce, 2 Eylül 1996’da Ukrayna ruble’den vazgeçerek Grivna ’yı ulusal para birimi olarak kullanmaya başladı.

’nın ulusal para birimi 22 yaşına girdi. 22 yıl önce, 2 Eylül 1996’da Ukrayna ruble’den vazgeçerek Grivna ’yı ulusal para birimi olarak kullanmaya başladı.

Bu sebeple piyasadaki Grivna miktarını da açıkladı.

Merkez Bankası’ndan Grivna ’nın 22. yılı nedeniyle yaptığı açıklamada, piyasada 373,6 milyar Grivna ’nın kullanıldığı bildirildi.

Bu rakamın 2,1 milyarlık kısmının madeni para geri kalan kısmının ise 2, 9 milyar adet banknottan oluştuğu belirtildi.

Ukrayna Merkez Bankası

20 Grivnaların tasarımını güncelledi. işte yeni formuyla 20 grivna. Üzerinde Batı Ukrayna’nın  en iyi şairlerden olan İvan Franko Yakoviç’in gravür portresi yer alıyor. İvano Franko (27 Ağustos 1856 – 28 Mayıs 1916) mücadele içinde geçen yaşamı ile Ukrayna edebiyatının ve siyasi tarihinin önce çıkan figürlerinden biridir.

Nobel ödülüne aday gösterilen ancak buna ömrü yetmeyen İvan Franko, etkilendiği Rus edebiyat akımını Avusturya’ya kadar taşımış bir isimdir.

20 griven İvano Franko

Grivna Hakkında

Grivna (Ukraynaca: гривня), 2 Eylül 1996 tarihinden beri Ukrayna’nın para birimidir. 1 Grivna 100 Kopiyka’dır.

Ukraynaca ve slav dillerinde farklı anlamalar gelen grivna, eskiden genellikle gümüş ya da altından yapılmış, boyna takılan değerli bir şeyleri belirtilmek için kullanılan bir ifade ; Bulgar ve Sırp grivnası (Grivnası, “bilezik”). Daha sonra kelime belli bir ağırlıktaki gümüş veya altın külçelerini tanımlamak için kullanıldı. Bugün hala Ukrayna’da para için Ruble ifadesinin de kulanıldığınıda duyabilirsiniz.

Sahte Grivna Hakkında

Özellikle 200 grivna bazende 500 grivanın sahtelerine denk gelebilirsiniz. Geçtiğimiz aylarda polis İstanbul’da yaptığı operasyonla sahte 200 grivna basan şebekeyi çökertti.

Bu konuda ’de ki gibi oldukça uyanık olmalısınız. Gerçek ve sahte grivnayı birbirinden Türk lirasında kullandığınız yöntemlerle ayırabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: