Gezi Rehberi Kültür-Sanat

Rizdvo (Rajdetsvo): Ukrayna noeli nasıl kutluyor

2019 Kutlama hazırlıklarına şimdiden başladı. Fakat bilmekte fayda var Ortodokslar için doğru tarihi yani Ukraynaca Rizdvo “Rusça Rajdetsvo ( Doğuş demektir) ” 6 Ocağı 7 Ocağa bağlayan gecedir.

Ukraynalıların büyük çoğunluğu hristiyanlığın mezhebine üye. Ukraynalılarında, diğer ortodokslar gibi İsa Mesih’in doğumunu kutlayan bir günü var. Bu gün Ukrayna genelinde resmi tatildir ve Noeli 7 Ocak’ta tarihine denk gelir. Fakat büyük kutlama ve yılbaşı eğlenceleri Ukraynadada tüm dünyada olduğu gibi 31 aralığı 1 Ocağa bağlayan gece yapılır.

Ortodoks Noel günü Rizdvo “Rajdetsvo ” resmi tatil mi?

Ortodoks “Noel Günü”, resmi bir tatildir. Okullar ve çoğu işletme kapalıdır. Yılbaşı tatili için ukrayna’yı tercih edecekler unutmasın bu yıl Ukrayna 23 Aralık – 25 Aralık tarihlerinde de ukrayna’da noel tatili yapacak.

 

 

Rajdetsvo “Noel” İnsanlar Ukrayna’da ne yapar?

7-14 Ocak arasındaki dönemde, bazı Ukraynalılar en güzel ve temiz giysilerini giyer ev ziyaretleri yapar, Noel şarkıları (örneğin. Kolyadka) söyler bu bir şenlik haftasıdır. Ukraynalı Noel yemeği genellikle aşağıdakileri içerebilir:

Kutia (tatlı tahıl pudingi).
Borsht (pancar çorbası).
Vushka (mantarlı küçük köfte).
Vareniki (lahana ve patatesli köfte).
Holubtsi (lahana dolması).
Diğer Noel etkinlikleri arasında kukla gösterileri, tatil konserleri ve Noel fuarları sayılabilir.

 

Birçok Ukraynalı için Noel önemli bir aile tatili. Ukrayna eski ’nin bir parçasıyken, Noel Günü resmi bir tatil değildi ama Noel gelenekleri de unutulmadı. Ukrayna 1991’de bağımsızlığını kazandıktan sonra, Noel Günü bir halk tatili yapıldı. Birçok Ukraynalının Noel geleneği, Hıristiyanlık öncesi Pagan geleneklerine dayandığı söylenmektedir.
Ukrayna’daki birçok Ortodoks Hıristiyan kilisesi, daha yaygın olarak kullanılan Gregoryen takviminden farklı olan Julian takvimine bakarak Noel Günü tarihini gözlemliyor. Yani, Noel hala 25 Aralık’ta Julian takviminde iken, 7 Ocak’ta. Biz göremeyiz  fakat belirtmek lazım 2101’de Ortodoks Noelleri için  tarih  8 Ocak’ta olacak.

 

Ukrayna ortodoks geleneğinde sembolik bir anlamı olan Noel yemekleri nedir:

Baba, oğul ve kutsal ruhun Kutsal Üçlemesi’nin Hıristiyan kavramını sembolize etmek için bir 3 halkalı Kolach (Noel ekmeği) yenir. Balkan göçmenleri arasındada gelenekel olarak bu kolaç ekmeği yapılır
Didukh, bir evdeki simgeler altına yerleştirilir buğday sapı veya karışık tane saplarından yapılır. Aile atalarını sembolize eder.
Bazı aileler, 12 çeşit bir akşam yemeği ile Noel’i kutlar. Her çeşit, İsa Mesih’in elçiliğinden birini temsil eder. Hıristiyanlık öncesi Pagan geleneğine göre, her yemek yıl boyunca gerçekleşen bir dolunayı temsil ediyordu.

Ortodoks Noel Günü

Etiketler
%d blogcu bunu beğendi: