Gezi Rehberi Kültür-Sanat

Ukrayna’da kültürel değerler ve görgü kuralları

Ukrayna'da da yüzyıllardır süre gelen misafiri ağırlama ve toplum içinde nasıl davranılması gerektiğini belirleyen görgü kuralları var. Aldığınız bir davette nasıl davranacağını bilememe şaşkınlığı yaşayanlardansanız bu yazıyı muhakak okuyun yada geleneksel mahçup Türk misafir tipi rolüne Ukrayna'da da devam edin.

Misafirperver Ukraynalılar
Her halkın kendine göre bir misafiri ağırlama ve toplum içinde nasıl davranılması gerektiğini belirleyen görgü kuralları var. Turistler, gezginler yada başka bir ülkede yaşayanların en fazla zorlandıkları misafirlikte yada topluluk içinde nasıl davranacağını bilememe şaşkınlığı.

Öncelikle rahat olun zaten bir yere davet edildiyseniz değerlisinizdir ve ev sahibi size verdiği değeri göstermek isteyecektir. Sizinde bu davete karşılık gerekli incelik ve nezaketi göstermenizi bekleyecektir. ve slav topluluklarında kalıplaşmış bir kaç geleneksel ritueli öğrenerek davetlere katılmanız sizi daha mutlu edecektir. Yediğiniz etin domuz eti olup olmadığını sormayın zaten ev sahibi inancınızı biliyorsa bunu düşünmüş ve yemekleri ona göre hazırlamıştır.

Ukrayna’da eve misafir olmanın kuralları

Bu kurallara ilişkin bilgiler yararlı olabilir:
– Birisinin evinde yemek yerken, aksi belirtilmedikçe gündelik kıyafetinizle gidebilirsiniz.
– Ukrayna’da Akşam yemeğinde bol bol kadeh kaldırmaya hazır olun, misafirler için sık sık tekrarlanabilir bu.

Ukrayna’da ev ziyaretinde hediye alınır mı?

 • Bir aile evine davet edildiyse, bir hediye getirmek gelenekseldir. Bir şişe şarap, bir kek veya bir buket çiçek alışılmış.
 • Evde bir çocuk varsa, ona küçük bir hediye vermek de uygundur.
 • Çiçek alırsanız, çiçeklerin sayısının eşit olmadığından emin olun (3.5, vb.).
 • Kapı eşiğinde ellerinizi sallamayın. Kötü şans sayılır.
 • Bir eve girdiğinizde ayakkabılarınızı çıkarmaya hazır olun. Daireleri temiz tutmak için çoğu ev sahibi size bir çift terlik sağlayacaktır.
 • Ukrayna’da Arkadaşlarınızı ziyaret ederkende sunulan tüm yiyecek ve içecekleri kabul etmeye hazır olun. Yiyecekleri çevirmek kaba kabul edilebilir. (Eğer hepsini yiyemeyeceğinizi görürseniz, tekrar doldurulmasını önlemek için tabağınızda bir şey bulundurun!)
 • Bir ev sahibinin eşyalarına iltifat ederken dikkatli olun, o eşyayı size sunabilir.
 • Baş parmağınızı ilk iki parmağınızın arasına sokmayın; Bu ’de olduğu gibi çok kaba bir hareket.
  –  Ukrayna Toplu taşımada, Hamile ve çocuklu kadınlara, yaşlılar için koltuğunuzdan vazgeçmeye hazır olun.
 • Lüks restoran ve tiyatro girişinde, ceketin, çantan veya bagajın kontrol edilebilir.
 • Mümkünse, Ukraynaca basılı kartvizitler bir tarafta, diğeri ise Türkçe olsun.
 • Yolda Aperatif ve sigaralarınızı etrafınızdakilerle paylaşmaya açık olun.
 • Ukrayna’da Bir işletmeye giderken, elbise resmi olmalıdır. .
 • Islık çalmayın; Bazıları bunun “paranızın kaybolmasına neden olacağına ” inanıyor.

Orotods Kilisesinde nasıl davranmalı
– Slav ve Ukrayna kiliselerinde, kadınlar eşarp veya şapka giymeli, erkeklerde şapkalarını çıkarmalıdır. Yanınızda eşarp yoksa kilise girişinde ücretsiz bulabilirsiniz.

Ukrayna’da Çalışma saatleri
Pazartesiden cumaya sekiz saatlik bir gün normal çalışma günü olarak kabul edilir. Öğle yemeği molası 1 saattir. Ayrıca 2:00 Bankaların çoğu, , Pazartesi – Cumartesi günleri arası 08:30 – 17:30 saatleri arasında açıktır.

Restoran ipuçları:
Restoran faturaları genellikle yüzde 5 servis ücreti içerir. Bununla birlikte, çoğu zaman birkaç ekstra grivnanın yemek deneyiminizi daha zevkli hale getirdiğini göreceksiniz.

Ukrayna’da resmi tatil günleri

Ukrayna tatil günleri:
Tatiller, tatilin ne zaman düştüğüne bağlı olarak, genellikle birkaç gün boyunca kutlanır. Örneğin, bir tatil perşembe günü düşerse, o zaman cuma ve cumartesi de tatil olabilir. Bir tatil cumartesi veya pazar günü düşerse, o zaman pazartesi de bir tatil olarak kabul edilir.

 

Ukrayna güzeli Veronika Didesenko ve Hülya Avşar kader ortağı oldu

%d blogcu bunu beğendi: