Kültür-Sanat

Ukrayna’nın en önemli 11 çağdaş sanatçısı

Ukraynalı sanatçıların çok yönlü çalışmaları, New York Modern Sanat Müzesi gibi dünyanın önde gelen sanat kurumları tarafından sergileniyor. Çeşitli tekniklerin bir araya getirilmesi ve güncel konuların betimlenmesi, bu sanatçıların çalışmalarını yurtiçinde ve yurtdışında yoğun talep görmesine neden oluyor .

Oleg Tistol

Oleg Tistol, en popüler Ukraynalı sanatçılardan biri. 1994 yılında São Paulo Sanat Bienali’nde ve 2001’de 49. Venedik Bienali’nde ülkesini temsil etti. Oleg Tistol’un çalışmalarının ayırt edici özelliği, deneyler yoluyla çeşitli klişelerin ve stereotiplerin sanatsal olarak yeniden düşünülmesidir.

Ivan Marchuk

Ukraynalı çağdaş sanatın gerçek bir yeteneği olan ressam, The Daily Telegraph gazetesinin “Yaşayan 100 Dahi” listesinde tek Ukraynalı sanatçı olarak yer aldı. Ivan Marchuk çok sayıda ödül aldı 5 bin civarında eseri çeşitli sergilere dahil oldu. Ivan Marchuk’un eserleri, geniş bir mesafeden bir renge dönüşen çok katmanlı iç içe geçme hatlarından oluşuyor.

Eugenia Gapchinska

Eugenia Gapchinska kendini “Mutluluk tedarikçisi” olarak tanımlıyor. Sevimli ve dokunaklı stiliyle dikat çekiyor. , ve ’deki galerinden. sadece orijinal resimlerini değil, aynı zamanda yastık, telefon kılıfı, el çantası, tabak ve aklınıza gelen herşey gibi reprodüksiyonları da satın alabilirsiniz.

Anatoliy Kryvolap

View this post on Instagram

Love #anatoliykryvolap

A post shared by Lisa Ko (@kotsuba) on

Sanatçının uzun süredir devam eden kariyerine rağmen (1946’da doğdu) hâlâ olağanüstü Ukraynalı çağdaş sanatçılardan biri olmaya devam ediyor. Eserleri, güçlü duygulara yol açan yerel motiflerle, canlı renkler içeriyor. Anatolii Kryvolap aynı zamanda ’nın en pahalı sanatçısıdır. “Gece” adlı tablosu, 2013 yılında Phillips açık artırmasında 186 bin dolara satıldı.

Oksana Mas

View this post on Instagram

#oksanamas #buonapasqua 🥚uova 😚

A post shared by mcluana_ (@mcluana_) on

Oksana Mas’ın eserleri İki kez Venedik Bienali’nde sergilendi ve başyapıtları Christie ve Sotheby’in açık artırmalarında satıldı. Mas sanatının gayesinin insanlığın ortak ruhsal kodunu araştırmak ve farklı dinler ve sosyal gruplar arasında yaratıcı bir diyaloğu kolaylaştırmak olduğunu söylüyor.

Aleksandr Rojtburd

Aleksandr Rojtburd, son dönemin öne çıkan isimlerinden biri. Eserleri Kiev Ulusal Sanat Müzesi ve PinchukArtCentre (Kiev çağdaş sanat müzesi), Moskova Tretyakov Galerisi, St. Petersburg Devlet Rus Müzesi ve New York Modern Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir. Ukraynalı postmodernizmin kurucularından biridir.

Petro Bevza

Petro Bevza, Ukrayna Ulusal Sanatçılar Birliği üyesidir. Aynı zamanda son derece farklı bir kişilik, heykeltıraş, fotoğrafçı ve video sanatçısıdır. Sanatı şaşırtıcı ve çelişkilidir, çünkü resimlerinde bulanık çizgiler, zıt renkler ve ilgili konularla gerçek ve sanal dünyalar arasında bir denge kurmaya çalışır.

Vasiliy Tsagolov

Vasiliy Tsagolov bizimle kurgusal hikayeleri olan geniş ölçekli etkileyici resimlerden oluşan bir dizi paylaşıyor. Suçluları, uzaylıları, masal karakterlerini ve büro katiplerini çizer. Dünyadaki güncel trendlere aktif olarak tepki veriyor ve düzenli olarak New York, Miami ve Moskova galerilerinde grup sergilerine katılıyor. Pek çok heykel ve enstalasyon yaratmış olan Tsagolov, her zaman resme sadık kaldı.

Alena Kuznetsova

View this post on Instagram

Very happy, because my exhibitions dont stop 😎 Till the 12th of August you may see and buy my two paintings: 'Composition 8' from Ballet Mecanique (150*100cm) & 'Velvet' from Liquid series (2016) at Prostir 20! By the way, cataloque on the photo is mine and shows my one more series with Kill bill painting! I'm very grateful to the organizers of the beautiful opening event and for inviting me! Was glad to see old friends and meet new ones! 😍 📸 Aleksandra Zorya . . #alenakuznetsovaartist #prostir20 #velvet #balletmecanique #abstractpainting #color #abstract #artist #abstractart #artcurator #painting #art #abstractart #colorful #ukraine_art #artinukraine #luxurypresent #artbuyers #luxury #interiorpainting #абстракция #картина #живопись #искусство #современнаяживопись #абстрактнаяживопись #интерьернаяживопись #kievart #kievpainting #fineart

A post shared by Alena Kuznetsova artist (@kuznetsova_artist) on

Dengesizlik ve ağırlıksızlık hissi arayan mekân temasını merkezleyen soyut eserler yaratan bağımsız bir Ukraynalı ressam. İlginçtir ki, çalışmaları laboratuar çalışmaları ya da bilimsel araştırmalara benzer şekilde oldukça hafiftir. Alena Kuznetsova, resim ve renkleri farklı tekniklerin birleşimi ile bağımsız bir varlık olarak derinlemesine araştırıyor.

Olha Pilyuhina

Olha Pilyuhina, pürüzsüz el dokuması tekniğini kullanarak duvar halıları yaratır. İşinin süreci son derece karmaşıktır: grafik çerçevesinden başlar, ardından renk ekler ve görüntüyü duvarın gerçek boyutuna kadar uzatır. Bir sonraki aşama, etkiyi geliştirmek için bazı renklerin iki renk tarafından oluşturulduğu ipliklerin seçilmesidir. Işin dokuması, alçılığını dikkate alarak üç ay sürüyor.

Maria Prymachenko kimdir

Maria Pryimachenko (Ukraynaca: Приймаченко Марія Оксентіївна) (1908–1997)

Bir Türk olarak duvarda onun renkli fotokopi makinasında basılı bir resmini ilk gördüğümde bu resmin eserin yaratıcsının sıradan bir akla ve bakışa sahip olmadığını anladım.
Onu Ukraynalılar naif bir halk sanatçısı olarak adlandırdıklarını öğrendiğimde üzüldüm onu sadece naif bir halk sanatçısı olarak adlandırmak onu tarif etmek için asla yeterli olmaz. Ünü dünyaya yayılan bu dahi kadının eserlerini gürünce bana hak verceğinizi umuyorum.
Maria Prymachenko köylü bir kadındı. Tüm hayatı hayatını Çernobil’den sadece 30 km uzaklıktaki Ivankiv Raion, Kiev Oblastı’nda Bolotnya köyünde geçirdi.
Çocukluğunda Maria çocuk felci geçirdi ve bu acı verici hastalık bu genç Ukraynalı kızın hayatını sonsuza değin değiştirecekti. Akrabaları narkadaşlarının anlatımıyla doğaya ve her canlıya merhametli, düşünceli bir kişi olarak büyüdü.
Sanattaki yolunun nasıl başladığını Prymachenko kendi sözleriyle şöyle anlattı: “Bir zamanlar, genç bir kız olarak, kaz sürüleri güttüm. Kazlarla birlikte bir kumsala, nehrin kıyısına vardığımda, , kum üzerine bir çubuk ile gerçek ve hayali çiçekler çizmeye başladım… Daha sonra, evimin duvarlarını doğal pigmentl boyalar kullanarak boyamaya karar verdim. Bundan sonra çizim ve resim yapmayı hiç bırakmadım. ”
O Gizemli ve duygusal olarak yüklü, Ukraynalı dekoratif resmin bir “halk ustası” eserleri, yüzyılların derinliklerinden, yola çıkmış, birçok usta Ukraynalı ustanın eski geleneklerini emiyor gibi görünüyor. iyi ve kötü, çirkinlik ve güzellik üzerine…

Maria Pryimachenko’nun sanat eserleri, masalsı mitolojik yaratıkları betimliyor ve Ukrayna halkının köklerini gerçek yaşamını ve halk efsanelerini benzersiz stili ile eserlerine taşıyor.
Uyumun zaferi. Pryimachenko masal ve gizem dünyasında, kuşlar, hayvanlar ve bitkiler tıpkı doğal çevrede olduğu gibi ahenkli ve kolay bir şekilde etkileşir. Felsefesi, eserlerinin içeriğini canlandırır. Aslanlar, ayılar, yabani tavşanlar, leylekler, kırlangıçlar iyilik, kötülüğe karşı yan yana gelmekte.

Maria Pryimachenko’nun sanat eserlerini Bu yazıda görebilirsiniz.

Ukrayna folkloru: Ukrayna’nın sembol hayvanları

Etiketler
%d blogcu bunu beğendi: