Kültür-Sanat

Ukrayna’nın özgür kızı Sonia Delone’a adanmış bir sergi Paris’te açılıyor..

 14 Kasım'da Paris'teki Ukrayna Kültür Merkezi'nde sanatçı Sone Delaunay'a adanmış bir sergi açılacak. Sonya Delone Odessa'da doğdu ve çocukluğunu Ukrayna'da geçirdi, ancak 20 yaşında (1905) Paris'e taşındı.

14 Kasım’da Paris’teki Kültür Merkezi’nde sanatçı Sonia Delaunay’a adanmış bir sergi açılacak.
Sonia Delone ’da doğdu ve çocukluğunu Ukrayna’da geçirdi, ancak 20 yaşında (1905) Paris’e taşındı.

’da baş döndürücü bir kariyer yapan sanatçı, Sergey Dyagilev için bale tasarladı, kendine ait moda stüdyosunu yönetti, art deco tarzının gelişimini önemli ölçüde etkiledi, kitaplar için illüstrasyonlar yaptı ve haute couture (Fransızca bir ifade ve kavramsal ve deneysel olan yüksek kalite moda için kullanılıyor) kumaşlar için baskılar geliştirdi. Bu arada, Delone, hayatı boyunca Louvre’da kişisel sergisi düzenlenen ilk sanatçı oldu. Paris’teki sergisi Sonia Delaney je t’aime, çalışmaları çağdaş tasarımcılar ve sanatçılar tarafından yeniden yorumlanak üretiliyor.

 

Sonya Delone

Sergi küratörü Olga Selischeva, “Sonya Delone, resim, tasarım ve moda alanında harika bir başarılı bir kariyeri örneğidir” diyor. – Bence üslubu, deney yapma arzusu, yeni bir resimsel dil arayışı ve bağımsız, başarılı bir kadının imajının yaratılması günümüzde oldukça günceldir. Çalışmalarında, renk ve yaşam biçimini, geometrik şekillerin karmaşıklığı ve stilin saflığı ile ilgili bir simbiyoz alarak Ukrayna ve Fransız kültürlerinin en iyi sentezini yarattı. Sonya Delone’un doğumundan bu yana geçen 131 yıldan sonra, cesaret ve yeni bilgiye olan açıklığı, günümüzde tasarımcılara ilham vermeye devam ediyor. ”

Sergi dört bloktan oluşuyor – grafik tasarım, nesne tasarımı, sanat projeleri ve çocuklara özel projesi. En büyük parçalardan biri de dünyanın dört bir yanından sanatçıların katıldığı uluslararası poster kampanyası Sonya Delone 130, Ukrayna, İsviçre, , Ekvador, , Portekiz, İran, Güney Kore, ve .

Serginin katılımcılarından biri Ukraynalı sanatçı Yulia Belyaeva, bu sonbaharda Vogue UA dergisi için Moda sergisinde Ukrayna için bir 3D heykel yaptı. Paris sergisi için Belyaeva, Kentsel Keşiş’in dijital heykelini yarattı. Projesinin temeli ve ilhamı, Sonia Delone tarafından yapılan İngiliz Vogue 1925’in kapağı.

Yulia Belyaeva’nın çalışması

Julia şöyle diyor: “Geleceğin özgür bir insanı olan androjen özellikleri olan bir kızın resminden çok etkilendim,” diyor Julia. “Bunu bir temel olarak aldım. O kim, şu anki özgür bir kız mı? .. Çalışmamı oluşturmak için modeli davet etmedim. “Nastya’dan her zamanki kıyafetlerine gelmesini istedim. Hoodie bugünün evrensel biçimi. Moda kavramının toplumsal cinsiyet ve cinsiyet kavramlarını ortadan kaldırmaya yönelik bir araç olduğu fikrini aktarmak istedim, Sonia Delone bunu 1925’te öngördü. İş, anlatmaktan daha iyi hissettiriyor.” .

%d blogcu bunu beğendi: