kvas,
Yeme-içme

Ukrayna’nın milli içeceği Kvas nedir, faydaları nelerdir?

Kvass ya da kvas   kelimesinin etimolojik kökeni eski doğu slav dilinde "maya" anlamına gelen "квасъ, kvasŭ, kelimesine dayanır. İngilizcede zaman zaman "Ekmek İçeceği" olarak adlandırılmıştır.

’da pek çoğumuzun dikkatini çekiyor bu içeçecek market raflarından caddelerde biraya benzeyen görünümüyle onu fark etmemek mümkün değil.

Yine de bu içeceği aramızda tatmayı deneyen pek az insan var. Biraz ukraynalılara sorunca aslında bu içeceğin besleyici ve sağlık açısından pek çok faydası olduğunu öğrendim. Bu yazıdan sonra bakalım sizde kvas içmeye cesaret edebilecek misiniz?<

Kvass ya da kvas   kelimesinin etimolojik kökeni eski doğu slav dilinde “maya” anlamına gelen “квасъ, kvasŭ, kelimesine dayanır. İngilizcede zaman zaman “Ekmek İçeceği” olarak adlandırılmıştır. Ukrayincede kvass kelimesi bölgeler arasında değişerek “ekşi” ya da “mayalamak” anlamlarına gelmektedir. komünist kola diyede  adlandırılan Kvas, esmer ya da normal çavdar ekmeğinin mayalanması ile üretilen bir içecektir. , Beyaz  Ukrayna, Litvanya, , tüm eski Sovyet bloku ülkeleri ve orta ülkelerinde oldukça popüler bir içecektir.  Votkadan sonra slavlar arasında millî içecek olan  Kvas,  içecekleri arasında en popüler olanlardan birisidir. Bu ülkelerde Kvas kullanımı o kadar popülerdir ki, insanların sudan daha fazla tercih ettikleri içecek olarak gösterilir. Bugün Ukrayna’da Cadderlerde ve mağazlarda sıklıkla rastladığımız içip içmede kararsız kaldığımız içeceğin kısa öyküsü bu.

Kvas nasıl bir içecektir?

Kvass, çok ferahlatıcıdır ve meyvelerle (kuru üzüm ve çilek gibi) veya otlarla (nane gibi) tatlandırılabilir. Çoğu zaman keskin, topraklı, tuzlu bir tada sahiptir. Etkileyici probiyotik içeriğine ek olarak, kvass, sindirim için çok faydalıdır ve mükemmel susuzluk giderici bir içecektir.

Birkaç tür kvass çeşidi vardır. Kvass genellikle yüksek kaliteli maya ekmeği olan çavdardan yapılır. Bununla birlikte, kvass fayda açısından zengin pancardan veya çeşitli meyvelerden yapılabilir. Diyet kısıtlamaları nedeniyle tahıllardan endişe edenler için çok iyi bir alternatiftir.

Alkollü müdür?

Kvas, 0.05-1.44% oranında alkol içermektedir. Alkol içeriğinin düşüklüğü nedeniyle Rus standartlarında, alkolsüz içecekler arasında gösterilmektedir. İçerdiği alkol kefir veya sirke düzeyindedir. Görünümü ve rengi de üretiminde kullanılan ekmeğin çeşidine bağlıdır.

Pancarda yapılan Kvass’ın Faydaları

a. Probiyotik Kaynağıdır

Kvass, iyi probiyotik gıdalardan biri olarak kabul edildiğinden bağırsak kanalının sağlığının iyileştirilmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, besin maddelerinin vücuda daha fazla ulaşması gibi bir çok faydası vardır. Aynı zamanda laktoz intoleransı semptomlarını azaltır ve alerjilerin yaygınlığını azaltır.

Eskiden beslenmemiz de, iyi topraktan taze gıdalar yiyerek ve bozulmalarını önlemek için gıdalarımızı fermente ederek bol miktarda probiyotik alırdık. Ancak modern tarım, dondurulmuş yiyecekler ve yemek hazırlama yöntemleri çoğu insan için probiyotik gıdaları ortadan kaldırdı. Yetersiz probiyotikler sindirim bozuklukları, deri sorunları, kandida, otoimmün hastalıklar, sık soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara yol açabilir.

b. Mükemmel Karaciğer Temizleyici

Bir çok insan, alkolün karaciğer sorunlarının tek sebebi olduğunu düşünür, fakat kötü yeme alışkanlıkları da hastalık oluşturan iltihaplara sebep olur . Pancar ve pancar yeşillikleri, bardak başına 1300 miligram potasyum içerir ve antioksidan bakımından zengindir, bu nedenle serbest radikal hasarına karşı savaşmaya ve hücresel düzeyde vücudunuzun sağlığını iyileştirmeye yardımcı olurlar.

Pancar suyu gibi pancar kvass da, safra kesesini doğal olarak temizlemeye, safra akışını geliştirmeye, bol miktarda toksinleri uzaklaştırmaya ve düzenli olmasına yardımcı olur.

c. Mükemmel Kan Toniği

Pancar, pigmentlerinde bulunan ve ellerinizin lekelenmesine neden olan betalains denilen bitkisel besinler içerir. Betalains kanı alkalize ederek, pancar kvassın mükemmel bir kan tonu haline getiren kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur.

Kan dolaşımınız çok asidik hale geldiğinde, vücuttaki iltihaplanmaya neden olur ve pH seviyelerini dengelemeye çalıştığı için vücut kalsiyumunu tüketir. Yapabileceğimiz en iyi şeylerden biri pancar ve yapraklı yeşil sebzeler gibi daha alkali gıdaları tüketmektir. Bu nedenle pancar kvass mükemmel bir seçimdir.

d. Kanser Riskini Azaltır

Pancar kvassın en önemli özelliklerinden biri ise, antioksidan ve anti-inflamatuar kombinasyonu nedeniyle doğal bir kanser tedavisi yardımcısıdır. Ulusal Biyoteknoloji Enformasyon Merkezi’nde yayınlanan 2014 tarihli bir rapora göre; “Pancar aynı zamanda iltihap için terapötik bir tedavi olarak kabul ediliyor ve antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri kanser riskini azaltmaya yardımcı oluyor.”

Joseph Mercola, “Araştırmalar, pancar ekstraktının, örneğin pancar ekstraktının insan pankreası, göğüs ve prostat kanserlerinin tedavisinde kullanılmak üzere yapılan çalışmalarda, çeşitli hayvan deneklerinde çok organlı tümör oluşumlarını azalttığını gösterdi.”

e. Değerli Besin Öğelerine Sahip

Pancarda, C vitamini yüksek olduğundan, pancar kvass bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur ve gribal virüsleri engellemede yardımcı olabilir. Pancar içerisinde kemikleriniz, karaciğerleriniz, böbrekleriniz ve pankreasınızın sağlığı için gerekli mineral olan manganez olağandışı derecede yüksektir. Pancar kvass ayrıca, doğum sorunları riskini azaltmaya yardımcı olabilecek B vitamini folik asiti de içerir.

Rus kültüründe ve Ukrayna da Kvas köklü bir geleneğe sahiptir. Bu gelenek  edebiyatta da kendini ortaya koyar.

Fyodor Dostoyevski Karamazov Kardeşler romanında, akşam yemeği sırasında içilen ve civarda ünlü olan “Manastır Kvasından” bahseder. Ve bir başka yerde de sadece bir parça ekmek yemiş ve bir bardak da “Kvas” içmiş olan Alyoşa gururundan dolayı babası Fyodor Pavloviç Karamazov’un akşam yemeği teklifini reddeder. Ezilenler’de ılık şampanyayı kafasına diken Sizobryuhov: “Sen buna şampanya mı diyorsun? Daha çok Kvas’a benziyor.” der.

Kvas Leo Tolstoy’un birçok eserinde yer alır: Anna Karenina’sında Kvas satıcısı bir çocuk gözlerini tren istasyonundaki Anna’dan ayırmaz. Çocukluğum’da kendisine bir bardak Kvas doldururken sürahiyi devirip masa örtüsünü kirletir. Kroyçer Sonat’ta ana karakter Pozdnişev tren yolu inşasında çalışan mujiklerden bahsederken “Köylülerin neyle beslendiğini bilirsin.” der. “Ekmek, kvas ve soğan”… Diriliş’te Nehludov köylülerin hayatını merak eder. Konuştuğu yaşlı kadın eksik dişlerini gösterir. “Yemeklerimiz iyidir. İlk öğünde ekmek ve kvas ve bir sonrakinde ise kvas ve ekmek…” Savaş ve Barış’ta Türklerle yapılan barış için şükran ayininden sonra kalabalık katedralden çıktığında Kvas, zencefilli ekmek ve haşhaş tohumu tatlısı satan işportacılar kalabalığa doğru üşüşür.

Maksim Gorki’nin Foma Gordeyev adlı ilk romanında Rus usulü öğlen başlayan bir zengin sınıf akşam yemeği anlatılır. “Önce İçinde çavdar peksimetiyle etsiz, yağlı bir ekşi kabak çorbası sunulur. Sonra aynı çorba, içinde ufak doğranmış etle birlikte tekrar servis edilir. Sonra fırınlanmış etler (domuz,kaz, dana ya da işkembe) yulaf lapasıyla yenir. Sonra bir kase daha şehriyeli çorba ve genellikle tatlı takip eder. Yabanmersini, ardıç meyvesi ya da sade ekmekle yapılan kvas içerler. Antonina İvanovna her zaman çeşitli türlerde Kvas stoğu bulundurur.” Niluşka adlı kısa öyküsünde, babasının hala sarhoş olup olmadığı sorulan çocuk: “Hayır ayık. Tek içebildiği Kvas ve kabak çorbası.” der.

Anton Çehov’un Vişne Bahçesi oyununun başlarında Tüccar Lopahin karakteri hizmetçi Dunyaşa’ya “Çok narinsin Dunyaşa. Bir hanımefendi gibi giyiniyorsun ve saçlarının şekli de bir hanımefendininki gibi. Böyle yapmamalısın. Konumunu bileceksin.” der ve birazdan ekler. “Bana biraz Kvas getir.” Oyunda kendini hasta hisseden memur Yepihodov hastalığının belirtilerinden birisi olarak “Mesela biraz Kvas içsem aldığım tat neden tahta kurusu gibi geliyor” denir.

%d blogcu bunu beğendi: